8.3 C
Olsztyn
czwartek, 19 grudnia, 2024
reklama

Uważaj na te opłaty, zakładając konto osobiste

Materiał zewnętrznyUważaj na te opłaty, zakładając konto osobiste

Konto osobiste to najbardziej podstawowy produkt finansowy, który umożliwia gromadzenie środków, otrzymywanie wpływów z tytułu wynagrodzenia i przeprowadzanie rozmaitych transakcji. Oferta tego rodzaju produktów bankowych jest bardzo szeroka, więc teoretycznie wybór najlepszej nie powinien być trudny. Jak jest w rzeczywistości?

Niestety, w praktyce darmowe z pozoru oferty obwarowane są dodatkowymi opłatami bądź trudnymi do spełnienia warunkami. Jeżeli więc zamierzasz otworzyć konto osobiste, zapoznaj się z wszystkimi zapisami umowy. Na co zwrócić uwagę? Zapraszamy do lektury artykułu.

Opłaty za prowadzenie rachunku

Zagłębiając się w konkretną ofertę banku, można ulec wrażeniu, że opłata za prowadzenie rachunku wynosi 0 zł. Często jednak okazuje się, że przy dokładniejszej analizie na jaw wychodzi wiele warunków, które trzeba spełnić, żeby faktycznie liczyć na darmowe konto. Często są to wymagania wiążące się z korzystaniem z dodatkowych usług, jak na przykład założenie karty debetowej czy płatności za pomocą aplikacji na telefon, ale także zasady dotyczące używania karty płatniczej lub minimalnej kwoty wpływów zewnętrznych na rachunek. W praktyce więc wychodzi na to, że bardzo trudno znaleźć ofertę bezwarunkowo bezpłatnego konta osobistego. Pozostaje poszukiwanie najbardziej korzystnych ofert, na przykład za pomocą porównywarek, takich jak np. finanse.rankomat.pl.

Koszty związane z kartą bankową

Karta to dla wielu konieczny dodatek do konta bankowego, ponieważ umożliwia komfortowe i bezgotówkowe dysponowanie swoimi środkami. Z reguły jest automatycznie przypisana do rachunku i równie często jej wyrobienie wiąże się z dodatkowymi opłatami. Ponadto należy zwrócić uwagę na ewentualne koszty uzależnione od korzystania z karty. Bank może oferować darmową kartę płatniczą, ale tylko wtedy, gdy klient spełni wymagania dotyczące jej użytkowania. Mowa tu o liczbie realizowanych płatności lub ich wartości finansowej.

Dodatkowe usługi

Zakładając standardowy rachunek osobisty, w planach masz najczęściej korzystanie także z innych usług oferowanych przez bank. Z tego względu przed założeniem konta warto zapoznać się z tabelą opłat dodatkowego produktu. Sprawdź, czy aby wyrobić kartę kredytową lub przeprowadzać transakcje w obcej walucie, musisz ponieść kolejne koszty i ile one wyniosą. Zobacz, jakie warunki kredytowe proponuje Twój bank oraz jak prezentuje się oprocentowanie lokat oszczędnościowych i ewentualne koszty ich prowadzenia czy przedterminowego zerwania albo zamknięcia konta. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, sprawdź, jak można zamknąć konto w banku.

Koszty transakcji walutowych

W świecie otwartych granic wielu klientów decyduje się na otwarcie konta walutowego, które umożliwia wygodne zarządzanie swoimi środkami w obcej walucie – otrzymywanie wynagrodzenia czy wykonywanie przelewów zagranicznych. Przy zakładaniu rachunku osobistego należy zapytać o otwarcie konta walutowego i związane z jego obsługą koszty. Banki często wymagają opłat, które rekompensują im udostępnienie darmowej usługi otwarcia podstawowego rachunku, trzeba więc dokładnie analizować wszystkie punkty umowy.

Korzystanie z bankomatów

Wypłata pieniędzy z bankomatu również może wiązać się z pewnymi ograniczeniami bądź opłatami. Zorientuj się, z jakich bankomatów możesz bezpłatnie wybierać swoje środki, jakie obowiązują Cię limity oraz z jakimi kosztami musisz się liczyć, gdy skorzystasz z bankomatu innego banku.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane