fbpx
17 C
Olsztyn
wtorek, 11 maja, 2021
reklama

Policja zlikwidowała „fabrykę” mefedronu powiązaną z zakładem pogrzebowym

reklama

Laboratorium, w którym wytwarzane były narkotyki, zlikwidowali policjanci w Ostródzie. Zatrzymano czterech mężczyzn. Laboratorium działało na strychu, nad firmą produkującą nagrobki powiązaną z zakładem pogrzebowym – poinformowała w poniedziałek policja.

„Policjanci zabezpieczyli tam prawie 30 kilogramów mefedronu, 80 litrów krystalizującego się mefedronu oraz kolejne 120 litrów przygotowanych już do krystalizacji. Z oceny policjantów wynika, że sprawcy mogli produkować w ciągu kilku tygodni nawet kilkaset kilogramów gotowego mefedronu” – poinformował rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie kom. Andrzej Fijołek.

Laboratorium w Ostródzie wykryli policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Według ich ustaleń narkotyki tu wytwarzane były rozprowadzane na terenie całego kraju, w tym także w Lubelskiem. „Przestępcy swoją działalność ukrywali wykorzystując do tego działający miejscowy zakład pogrzebowy oraz powiązaną firmę produkującą nagrobki. Na parterze hali znajdowały się nagrobki natomiast samo laboratorium narkotyków na strychu budynku” – podał Fijołek.

reklama

Lubelscy policjanci, którzy weszli do hali, zatrzymali tam dwóch mężczyzn. Jeden z nich, 44-latek, okazał się poszukiwany listem gończym za napady z użyciem niebezpiecznych narzędzi, za co skazano go na 6 lat więzienia. Drugi z nich to 26-latek, który współorganizował cały proceder.

W laboratorium policjanci – oprócz gotowego już mefedronu – ujawnili kilkaset litrów środków chemicznych, które miały służyć do produkcji kolejnych partii narkotyków. Zabezpieczone zostało także wyposażenie laboratorium: reaktor ciśnieniowy, kanistry, beczki, mieszadła, wentylatory, menzurki, maski przeciwgazowe i różnego rodzaju pojemniki służące do produkcji narkotyków. „W czynnościach oględzin brali udział funkcjonariusze z Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie” – zaznaczył Fijołek.

Kolejne działania – realizowane już wspólnie z policjantami z w Ostródy – miały miejsce w siedzibie zakładu pogrzebowego współpracującego firmą produkującą nagrobki. „Tam został zatrzymany jeden z pracowników, który w chwili wejścia policjantów miał przygotowane do zażycia narkotyki, była to tzw. +kreska+ usypana na jego telefonie. W zakładzie policjanci ujawnili kolejne narkotyki – 200 gramów mefedronu oraz amfetaminę” – dodał rzecznik.

Zatrzymany został też inny 25-letni pracownik zakładu pogrzebowego, który w wynajmowanym mieszaniu, niedaleko samego laboratorium, miał konopie indyjskie oraz środki służące do produkcji narkotyków, w tym m.in. pojemniki wypełnione acetonem i maski przeciwgazowe.

Fijołek podał, że obaj zatrzymani w laboratorium mężczyźni – 44-latek i 26-latek – zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Ostródzie, gdzie usłyszeli zarzuty wytwarzania i przetwarzania znacznych ilości środków odurzających i psychotropowych, za co grozi kara do 15 lat więzienia. Decyzją Sądu Rejonowego w Ostródzie obaj zostali aresztowani.

Natomiast dwaj zatrzymani pracownicy zakładu pogrzebowego usłyszeli zarzuty posiadania narkotyków. Zastosowano wobec nich dozory policji.

Śledczy określają sprawę jako rozwojową i nie wykluczają kolejnych zatrzymań. Fijołek zaznaczył, że dalsze czynności będą prowadzone przez policjantów w Komendzie Powiatowej Policji w Ostródzie pod nadzorem tamtejszej Prokuratury Rejonowej.

źródło: PAP, fot. KWP Lublin

reklama

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze