fbpx
19 C
Olsztyn
wtorek, 11 maja, 2021
reklama

Sukces chirurgów ogólnych z Olsztyna

reklama

Lekarze ze szpitala w Olsztynie przeprowadzili pierwszą na Warmii i Mazurach operację naprawczą przepukliny pooperacyjnej sposobem eTEP. Ta metoda stosowana jest na świecie dopiero od roku w Europie Zachodniej i USA.

Lek. Przemysław Rymkiewicz i lek. Sławomir Saluk z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Małoinwazyjnej i Wieku Podeszłego przeprowadzili pierwszą na Warmii i Mazurach operację naprawczą przepukliny pooperacyjnej sposobem eTEP.

Zabieg polega na zaopatrzeniu nawet dużej przepukliny laparoskopowo, czyli „przez dziurkę od klucza”, co pozwala na uniknięcie rozległego otwierania jamy brzusznej. Dzięki zastosowaniu najnowszych, małoinwazyjnych rozwiązań w leczeniu przepuklin brzusznych skraca się czas hospitalizacji, ryzyko powikłań pooperacyjnych jest niższe, ból związany z zabiegiem jest mniejszy, a jakość życia i efekt kosmetyczny po zabiegu są lepsze. Operacje naprawcze przepukliny pooperacyjnej sposobem eTEP wykonuje się od niedawna na świecie, a lekarze z Kliniki Chirurgii Ogólnej Szpitala Miejskiego w Olsztynie najprawdopodobniej jako drugi ośrodek w Polsce rozpoczęli wykonywanie tego typu zabiegów.

reklama

Przepuklina pooperacyjna pojawia się zwykle w miejscu rany po zabiegu wykonanym w przeszłości. Jest to miejsce, w którym mięśnie jamy brzusznej są osłabione i może dojść do uwypuklenia lub powstania ubytku. Ciśnienie panujące w jamie brzusznej „wypycha” przez powstały ubytek narządy jamy brzusznej. Formuje się worek przepuklinowy budową przypominający balon. Do worka może przemieścić się fragment jelita lub inny narząd jamy brzusznej. Jeżeli dojdzie do uwięźnięcia zawartości w worku przepuklinowym może to stanowić bardzo poważny problem wymagający pilnego zabiegu operacyjnego. Przepuklina powiększa się wraz z upływem czasu i nie leczy się samoistnie.

Źródło: Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie

reklama

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze