fbpx
17 C
Olsztyn
wtorek, 11 maja, 2021
reklama

Prawdopodobnie to ona zastąpi zmarłą posłankę KO Annę Wasilewską

reklama

Prawdopodobnie samorządowiec, działaczka KO z Ełku Anna Wojciechowska zastąpi zmarłą posłankę KO Annę Wasilewską. Wojciechowska w wyborach w 2019 r. uzyskała czwarty wynik na olsztyńskiej liście KO, w rozmowie powiedziała, że przyjmie mandat poselski.

O śmierci Wasilewskiej poinformował we wtorek m.in. szef PO Borys Budka. „Wielka strata… Odeszła od nas Ania Wasilewska – samorządowiec, posłanka, niezwykle pracowita i skromna osoba. Aniu, to był zaszczyt z Tobą pracować…Do zobaczenia…” – napisał na Twitterze Budka.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, w przypadku śmierci posła pierwszeństwo do objęcia mandatu przysługuje kandydatowi, który na tej samej liście danego komitetu uzyskał najwyższy wynik spośród kandydatów, którzy nie dostali się do Sejmu. O pierwszeństwie objęcia mandatu zawiadamia marszałek Sejmu.

reklama

Wasilewska w 2019 r. dostała się do Sejmu startując z listy KO w Olsztynie (okręg nr 35). Zgodnie z danymi na stronie PKW, uzyskała wówczas trzeci wynik, czyli 10 tys. 982 głosy i wraz z Januszem Cichoniem (26 tys. 402 głosy) oraz Pawłem Papke (19 tys. 415 głosów) weszła do Sejmu.

Czwarty wynik – 7 tys. 391 uzyskała działaczka KO z Ełku, samorządowiec Anna Wojciechowska. Był to najwyższy wynik spośród kandydatów KO z okręgu nr 35, którzy nie dostali się do Sejmu. Oznacza to, że zgodnie z przepisami to Wojciechowska, jeśli wyrazi zgodę, może w ławach poselskich zastąpić Wasilewską.

Wojciechowska powiedziała, że przyjmie mandat poselski.

„Śmierć Anna Wasilewskiej jest dla nas bardzo trudna do przyjęcia. Przyjmę po niej mandat, bo po to stratowałam w wyborach, by brać udział w życiu politycznym. Robię to dla naszego regionu i naszych wyborców. To mój obowiązek”- podkreśliła.

Wasilewska w latach 2007-2008 pełniła urząd wiceprezydenta Olsztyna, następnie w latach 2010-2015 zasiadała w zarządzie województwa warmińsko-mazurskiego. W 2015 r. po raz pierwszy dostała się do Sejmu z listy PO, a cztery lata później z powodzeniem ubiegała się o reelekcję z listy KO. 

Fot. Anna Wojciechowska / Facebook

źródło: PAP

reklama

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze