27 C
Olsztyn
środa, 7 czerwca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Rząd szykuje rewolucję podatkową. Ma skorzystać ok. 17 mln Polaków

WiadomościRząd szykuje rewolucję podatkową. Ma skorzystać ok. 17 mln Polaków

Zmiany zaproponowane w ramach nowego systemu podatkowego będą miały kompleksowy charakter. Według Dziennika Gazety Prawnej, aż 17 mln Polaków ma skorzystać na wprowadzeniu tych nowych rozwiązań.

reklama

Wygląda na to, że wprowadzenie zmian będzie składać się z trzech kroków. Po pierwsze, planowana jest likwidacja lub znaczne zmniejszenie odliczenia w PIT składki zdrowotnej. Drugim krokiem jest podwyższenie kwoty wolnej do 30 tys. zł. Trzeci krok to podniesienie progu podatkowego z obecnych 85 tys. zł do 120 tys. zł.

Jak można wyczytać z artykułu, beneficjentami zmian mają być osoby zarabiające minimalne wynagrodzenie oraz pracownicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Dla wielu z nich wprowadzenie nowego systemu będzie oznaczało wzrost obciążeń. Z drugiej strony, emeryci i renciści będą zwolnieni z podatku dochodowego do wysokości 2,5 tys. zł.

reklama

Jednym z ważnych elementów systemu jest kwestia równości płac, co widoczne jest w proponowanych rozwiązaniach. M.in. w firmach zatrudniających powyżej 250 pracowników pracownik miałby prawo żądać uzasadnienia swoich wynagrodzeń, a także informacji na temat średnich zarobków osób płci przeciwnej wykonujących podobną pracę.

Nowy system podatkowy wspierać ma również program inwestycji publicznych poprzez utworzenie funduszu zarządzanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego z emisji obligacji rozwojowych. Oczywiście, takie zmiany wiążą się z pewnymi wyrównaniami strat na poziomie samorządów, które byłyby podejmowane w ramach subwencji inwestycyjnej.

reklama

Źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia