Sąd Okręgowy w Warszawie wyznaczył 30 kwietnia jako termin rozprawy, na której zostanie rozpatrzona skarga jednego z oferentów na decyzję Krajowej Izby Odwoławczej (KIO) dotyczącą przetargu na rozbudowę olsztyńskiej trakcji tramwajowej. Urząd miasta Olsztyna poinformował o decyzji sądu w komunikacie.
Zmiana przepisów wydłuża postępowanie
Postępowanie przetargowe trwa już od roku, a do tej pory wystąpiły dwa odwołania od rozstrzygnięcia przetargu do KIO i jedno do sądu. Drugim rozstrzygnięciem KIO także zajmie się sąd. Po nowelizacji prawa zamówień publicznych, o sprawie rozstrzygać będzie sąd nie w Olsztynie, ale w Warszawie.
Prezydent miasta Olsztyna, Piotr Grzymowicz, zaznaczył, że zmiana przepisów, mająca na celu ujednolicenie orzecznictwa i specjalizację sądu, może niebezpiecznie wydłużyć postępowanie.
Prośba o przyspieszenie wyznaczenia terminu rozprawy
Skarga na rozstrzygnięcie KIO wpłynęła ponad dwa miesiące temu. Kilka dni temu prezydent Olsztyna skierował do warszawskiego sądu prośbę o przyspieszenie wyznaczenia terminu rozprawy. Teraz ustalono, że wokanda odbędzie się 30 kwietnia.
Realizacja inwestycji zależy od decyzji sądu
Decyzja sądu wpłynie na podpisanie umowy na realizację prac. Jeśli umowa zostanie zawarta, prace nad rozbudową tramwajowej sieci rozpoczną się wkrótce i potrwają około 26 miesięcy. Oferta wybranego konsorcjum Polimex-Trakcja opiewa na nieco ponad 403 mln złotych brutto. Skarżące rozstrzygnięcie konsorcjum Mirbud i Kobylarnia zaoferowało za ten sam zakres prac niemal 438 mln zł.
Planowane inwestycje w rozbudowę sieci
Planowana inwestycja obejmuje około 6 km podwójnego torowiska, prowadzonego z Pieczewa ulicami Wilczyńskiego, Krasickiego, Synów Pułku, Wyszyńskiego i al. Piłsudskiego. Nad skrzyżowaniem Krasickiego z Synów Pułku powstanie estakada o
długości około 270 metrów. Ponadto, przy Wysokiej Bramie zostanie wybudowany węzeł przesiadkowy, który usprawni komunikację miejską dla mieszkańców Olsztyna.
Inwestycja ta ma na celu zwiększenie efektywności i komfortu korzystania z transportu publicznego w mieście, a także przyczynienie się do poprawy jakości powietrza poprzez ograniczenie emisji spalin.
źródło: PAP