10 C
Olsztyn
sobota, 13 kwietnia, 2024
reklama

Wykryto koronawirusa wśród olsztyńskich dzików

WiadomościWykryto koronawirusa wśród olsztyńskich dzików

UWAGA! Poniższa informacja jest artykułem z okazji Prima aprilis 😉

reklama

Szukali ASF znaleźli COVID. Najnowsze testy, wykonane przy utylizacji dzików, wykazały nieznaczne ilości RNA koronawirusa wśród ciał kilku martwych zwierząt znalezionych w Olsztynie.

Świat obiegła informacja o zakażeniach koronawirusem wśród norek w Danii. Pod koniec listopada poinformowano o planach wybicia około 17 milionów norek. Według ostatnich ustaleń, zwierzęta te mogą rozprzestrzeniać wirusa.

reklama

Naukowcy ustalili, że inne zwierzęta – jak psy czy koty – również mogą zakazić się koronawirusem, jednak nie są w stanie go rozprzestrzeniać.

W środę (31.03) w Olsztynie znaleziono zwłoki dwóch martwych dzików, które zostały przeznaczone do utylizacji. Standardowo podczas tego zabiegu, przeprowadzany jest test na obecność wirusa ASF – Afrykańskiego Pomoru Świń – który jest obecny na naszych terenach i jest przyczyną wymierania dzików z Olsztyna. W trakcie testu nie wykryto wirusa ASF, więc przeprowadzono szereg innych badań, które ustaliły, że w ciałach martwych zwierząt znajdują się fragmenty RNA koronawirusa.

Wirus Afrykańskiego Pomoru Świń dotarł do Olsztyna w ubiegłym roku. Od początku lipca 2020 na terenie naszego miasta znajdowane są zwłoki padłych dzików. Badania potwierdziły chorobę.

reklama

– Wirus ASF jest zupełnie nieszkodliwy dla ludzi, psów i kotów oraz innych gatunków zwierząt, ale jest śmiertelnym zagrożeniem dla świń i dzików – wyjaśnia Powiatowy Lekarz Weterynarii w Olsztynie, Mirosław Karczewski.

Ważne, aby zachować środki ostrożności, jeśli natkniemy się na zwłoki padłego dzika podczas spaceru po Lesie Miejskim lub po mieście. Jak się zachować w takim przypadku?

  • unikać bezpośredniego kontaktu ze zwłokami,
  • podczas spaceru z psem utrzymywać zwierzę w oddaleniu od zwłok dzika,
  • zawiadomić służby miejskie o lokalizacji miejsca gdzie leżą zwłoki w celu ich bezpiecznego usunięcia do utylizacji (nr telefonu do Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa: 89 522 81 12),
  • nie podchodzić do żywych dzików, czy robić zdjęć z dzikami,
  • nie dokarmiać dzików,
  • zamykać osiedlowe śmietniki.

Od zawsze mówi się, żeby mieszkańcy nie dokarmiali dzików. Teraz jest kolejny powód żeby tego nie robić.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

3 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
dis
1 kwietnia 2021 13:13

Słaby ten żart na 1 kwietnia…

Onyony
1 kwietnia 2021 20:00

No i dziki zaraziły się w Biedrze lub Lidlu, bo bez maseczki były.

Polecane
Ogłoszenia