-3 C
Olsztyn
niedziela, 5 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Do pracy na oddziałach covidowych zgłosiło się 26 studentów kierunku lekarskiego

WiadomościDo pracy na oddziałach covidowych zgłosiło się 26 studentów kierunku lekarskiego

Do pracy na oddziałach covidowych zgłosiło się 26 studentów Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego – podał w środę dziekan prof. Leszek Gromadziński. Dodał, że lista ochotników zostanie przekazana wojewodzie, który skieruje studentów do placówek medycznych.

reklama

Wyjaśnił, że studenci będą łączyć pracę z zajęciami. „Zasada jest taka, że studenci 5. roku pracę w oddziale covidowym będą mieć zaliczoną na poczet praktyk zawodowych. Taka miesięczna praktyka po 5. roku jest obowiązkowa. Natomiast studenci 6. roku poprzez pracę w oddziałach covidowych mają zaliczony wybrany przedmiot kliniczny. Student 6. roku wybiera sobie przedmiot kliniczny, który trwa 5-6 tygodni w 12 semestrze” – powiedział prof. Gromadziński.

Lista studentów zostanie przesłana wojewodzie warmińsko-mazurskiemu i to on skieruje ochotników do pracy w wybranej placówce. „Myślę, że studenci trafią do szpitala uniwersyteckiego w Olsztynie, do szpitala miejskiego w Olsztynie, do szpitali w Ostródzie, Nidzicy, Działdowie i w Lidzbarku, gdzie będzie otwarty kolejny oddział covidowy” – wskazał prof. Gromadziński.

Akademicki budżet obywatelski po raz pierwszy na UWM
reklama

Pytany, jak ocenia odzew studentów na apel ministra o podjęcie pracy odpowiedział, że zainteresowanie wśród olsztyńskich studentów jest średnie. Na 5. roku jest 95 studentów a na 6. roku – 55 studentów.

„Myślę, że jest obawa przed zakażeniem, choć 90 proc. studentów kierunku lekarskiego jest zaszczepionych. Myślę, że też jest obawa przed tym, że praca może spowodować zaległości w nauce i utrudnić zaliczenie części przedmiotów” – podkreślił.

reklama

Wskazał jednak, że praca ochotników na pewno wzmocni personel medyczny na oddziałach z pacjentami covidowymi. „Wystarczy, że 2-3 osoby pomogą medykom i będzie to realna i znacząca pomoc”- ocenił.

Wyjaśnił, że studenci, którzy podejmą się pracy na oddziałach covidowych mogą pomóc przy wypełnianiu dokumentacji medycznej, będą uczestniczyć z lekarzami w obchodach po oddziale, będą pomagać w transportowaniu pacjentów na badania obrazowe.

Absolwentka UWM ma rekord Polski w największej liczbie ukończonych kierunków studiów

„To są dodatkowe ręce do pracy. To bardzo ważne w walce z pandemią”- ocenił. Ministerstwo Zdrowia podało w środę, że na Warmii i Mazurach przybyło 908 zakażonych; zmarło 21 chorych.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne

Absolwentka UWM ma rekord Polski w największej liczbie ukończonych kierunków studiów