25 C
Olsztyn
wtorek, 6 czerwca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Poprawka Lidii Staroń zaakceptowana przez Sejm

WiadomościPoprawka Lidii Staroń zaakceptowana przez Sejm

Sejm odrzucił propozycję Senatu o wykreśleniu większości zapisów z nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, które nie odnoszą się do wydłużonego terminu na wnoszenie skarg nadzwyczajnych. Zamiast tego, posłowie przyjęli poprawkę Senatu proponującą jeszcze dłuższy termin na składanie skarg nadzwyczajnych, autorstwa Lidii Staroń z Olsztyna.

reklama

Poprawki Senatu, które miały doprowadzić do usunięcia większości zapisów z nowelizacji, zostały odrzucone przez 231 posłów, przeciw głosowało 207, a dziewięciu wstrzymało się od głosu. Poprawka proponująca dłuższy termin na składanie skarg nadzwyczajnych zdobyła poparcie 326 posłów, przeciwko było 30, a 94 wstrzymało się od głosu. Ustawa, ze względu na przyjętą poprawkę, teraz przejdzie do prezydenta.

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy, została przyjęta przez Sejm pod koniec lutego. Jego głównym celem jest wydłużenie terminu na wniesienie skarg nadzwyczajnych przez Prokuratora Generalnego i Rzecznika Praw Obywatelskich od orzeczeń wydanych po wejściu w życie konstytucji w 1997 roku.

reklama

W ustawie prezydenta znalazły się także zapisy krytykowane przez opozycję, takie jak procedura wyboru prezesów izb Sądu Najwyższego. Zgodnie z nowelą, I prezes SN miałby ponadto wykonywać obowiązki związane z wyznaczaniem składów orzekających i określeniem kolejności rozpoznawania spraw w przypadku zagadnień prawnych skierowanych m.in. przez PG, RPO i RPD.

Odrzucone przez Sejm poprawki Senatu miały na celu wykreślenie z ustawy większości zapisów, które nie dotyczą przedłużenia terminu na wniesienie skarg nadzwyczajnych. Wraz z odrzuceniem tych poprawek, przepisy dotyczące m.in. procedury wyboru prezesów izb pozostały w nowelizacji.

reklama

Lidia Staroń, senator z Olsztyna, podkreśliła, że skarga nadzwyczajna jest „ostatnią deską ratunku dla podsądnych, którzy czują się skrzywdzeni niesprawiedliwymi wyrokami”. Według niej, skarga ta daje również nadzieję dla osób pokrzywdzonych przez wymiar sprawiedliwości.

Źródło: PAP / własne

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Sceptyk
2 kwietnia 2021 09:17

Sceptyk Węglarz ,stojąc pod kamienicą krzyczy : Węgiel przywiozłem! Koń odwracając łeb w jego kierunku: Tak… ty przywiozłes…

Popularne
Ogłoszenia