fbpx
2 C
Olsztyn
czwartek, 2 grudnia, 2021
reklama

Poprawka Lidii Staroń zaakceptowana przez Sejm

reklama

Sejm odrzucił we wtorek senackie poprawki zakładające wykreślenie zapisów nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, które nie odnoszą się do dłuższego terminu na wnoszenie skarg nadzwyczajnych. Posłowie przyjęli za to poprawkę dodatkowo wydłużającą termin dla tych skarg, autorstwa senator z Olsztyna, Lidii Staroń.

Za odrzuceniem dwóch senackich poprawek, których celem było wykreślenie większości zapisów z nowelizacji głosowało 231 posłów, przeciw było 207, zaś dziewięciu wstrzymało się od głosu.

Z kolei poprawkę wydłużającą dodatkowo termin dla skarg nadzwyczajnych poparło 326 posłów, przeciw niej było 30, a 94 wstrzymało się od głosu. Ustawa z przyjętą poprawką trafi teraz do prezydenta.

reklama

Nowelizacja ustawy o SN jest inicjatywą prezydenta Andrzeja Dudy, którą Sejm uchwalił pod koniec lutego. Głównym założeniem tej noweli jest przedłużenie terminu na wnoszenie przez Prokuratora Generalnego i Rzecznika Praw Obywatelskich skarg nadzwyczajnych od prawomocnych orzeczeń zapadłych po wejściu w życie konstytucji z 1997 r.

W prezydenckiej ustawie znalazły się też krytykowane przez opozycję zapisy dotyczące m.in. procedury wyboru prezesów poszczególnych izb Sądu Najwyższego. Zgodnie z nowelą I prezes SN miałby także wykonywać obowiązki związane z wyznaczaniem składów orzekających oraz określeniem kolejności rozpoznawania spraw w przypadku zagadnień prawnych skierowanych m.in. przez PG, RPO i RPD.

W odrzuconych we wtorek przez Sejm poprawkach Senat chciał wykreślenia z ustawy wszystkich zapisów, które nie odnoszą się do kwestii przedłużenia terminu na wnoszenie skarg nadzwyczajnych. Nie zostały one jednak przyjęte przez Sejm. Tym samym przepisy dotyczące m.in. procedury wyboru prezesów izb zostały w nowelizacji.

Z kolei przyjęta przez Sejm poprawka Senatu dodatkowo wydłuża termin na wnoszenie skarg nadzwyczajnych przez Prokuratora Generalnego i RPO od dawnych orzeczeń zapadłych po 1997 r. – o trzy, a nie, jak było w pierwotnym zapisie, o dwa lata.

Czytaj też:  Paradowała po sklepie bez maseczki. Trafiła do aresztu


Lidia Staroń: „Skarga nadzwyczajna jest „ostatnią deską ratunku dla podsądnych, którzy czują się skrzywdzeni niesprawiedliwymi wyrokami”. Jest szansą też dla osób pokrzywdzonych przez wymiar sprawiedliwości. Niejednokrotnie pomyłka sędziego była przyczyną życiowego dramatu np. utraty dachu nad głową czy życiowego dorobku. Często nie było już żadnego trybu, aby wyeliminować błędne, rażąco niesprawiedliwe czy sprzeczne z prawem wyroki. Skarga nadzwyczajna dało ludziom nadzieję na sprawiedliwość…”

Najpierw Senat, a dzisiaj Sejm poparł, poprawkę senator Lidii Staroń w ustawie o Sądzie Najwyższym – wydłużającą termin…

Posted by Lidia Staroń on Tuesday, March 30, 2021

O skargę nadzwyczajną walczył również mec. Obara, który tak skomentował najnowsze informacje: – To bardzo dobra wiadomość, a także sukces Stowarzyszenia Patria Nostra. Wraz z Obserwatorium Strasburskim walczyliśmy bowiem o to, aby termin na wnoszenie Skarg Nadzwyczajnych, dotyczących spraw, które zakończyły się przed rokiem 2018 został wydłużony. Termin na wnoszenie tych skarg upływałby już 3 kwietnia. Jeśli nie zostałby on przesunięty, to ponad 6,7 tys. wniosków nie zostałoby zbadanych. Wróciłyby one do skarżących się. Spowodowałoby to to u nich ogromne rozczarowanie, a u nas wszystkich – upadek zaufania do Państwa. Nie chcieliśmy, aby Skarga Nadzwyczajna stała się symbolem bezradności Państwa. I na szczęście tak się nie stanie.

Źródło: PAP / własne


Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama