17 C
Olsztyn
środa, 19 czerwca, 2024
reklama

Od soboty nowe obostrzenia epidemiczne – zamknięte duże sklepy, nowe limity w handlu

WiadomościOd soboty nowe obostrzenia epidemiczne - zamknięte duże sklepy, nowe limity w...

Od soboty na terenie całego kraju wchodzą w życie nowe restrykcje epidemiczne. Duże sklepy meblowe i budowlane zostają zamknięte, a także salony fryzjerskie i kosmetyczne. Wprowadzone są również nowe ograniczenia dotyczące liczby osób w miejscach handlowych i kultowych. Dotychczasowe ograniczenia zostają przedłużone.

reklama

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, nowe restrykcje będą obowiązywać od soboty, 27 marca do piątku, 9 kwietnia. W tym czasie w placówkach handlowych i na targach obowiązywać będą nowe limity osób: 1 osoba na 15 metrów kwadratowych – w przypadku sklepów poniżej 100 m kw. i 1 osoba na 20 m kw. w przypadku sklepów powyżej 100 m kw. Zakazana jest także sprzedaż detaliczna artykułów budowlanych, mebli i materiałów remontowych w obiektach o powierzchni powyżej 2 tys. m kw.

Ponadto wprowadzony został zakaz działalności salonów fryzjerskich, salonów kosmetycznych, studiów tatuażu oraz piercingu. Liczba osób na 20 m kw. dotyczy również miejsc kultu religijnego. Należy przestrzegać również obowiązku zakrywania ust i nosa oraz zachowywać co najmniej 1,5 metra odstępu od innych osób.

reklama

Obiekty sportowe zostaną zamknięte i ograniczone wyłącznie do sportów zawodowych. Wszelkie wydarzenia odbędą się bez udziału publiczności. Część zasad bezpieczeństwa została przedłużona.

Centra handlowe i galerie oraz muzea, teatry, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny oraz sauny pozostają zamknięte. Żłobki i przedszkola zostaną zamknięte od poniedziałku, z wyjątkiem przypadków opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych. Rodzice będą mieli możliwość skorzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego, którego przedłużono termin do 11 kwietnia.

W tym tygodniu premier Mateusz Morawiecki apelował o przejście na pracę zdalną tam, gdzie to możliwe. Zapowiedział również, że administracja publiczna zostanie wysłana na pracę zdalną tam, gdzie będzie to możliwe, na najbliższe dwa tygodnie.

reklama

Źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane