15 C
Olsztyn
piątek, 21 czerwca, 2024
reklama

List od czytelniczki: Gołębiowi na parapecie zagrażają ostre druty

WiadomościList od czytelniczki: Gołębiowi na parapecie zagrażają ostre druty

Na parapecie jednej z olsztyńskich przychodni postanowił zamieszkać gołąb. Czytelniczkę zaniepokoiły jednak ostre druty, które służą odstraszaniu ptaków.

reklama

Do naszej redakcji odezwała się czytelniczka, informując, że na parapecie jednego z okien w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Pantamed przy ul. Pana Tadeusza 6 uwił sobie gniazdo gołąb. Zaniepokoiły ją przymocowane tam druty, które miały zapobiegać pojawianiu się takich „mieszkańców”.

Czytelniczka kontaktowała się z przychodnią i z towarzystwem zwierząt. Otrzymała poradę, aby odgiąć druty pod nieobecność ptaka. Nikt nie podjął działań, a kobietę wciąż niepokoją druty dotykające ciała gołębia. Podobno w gnieździe znajdują się również małe.

reklama

Próbowaliśmy skontaktować się z przychodnią kilkakrotnie, jednak nikt nie odebrał telefonu. Zadzwoniliśmy do OTOZ Animals w Olsztynie i dowiedzieliśmy się, że o ile gołąb jest w stanie wydostać się bez problemu z miejsca wybranego na gniazdo, to nie należy tego gniazda naruszać, gdyż ptak prawdopodobnie nie wróci już wtedy do małych.

Komentarz OTOZ Animals inspektorat w Olsztynie

Co zrobić, gdy na balkonie lub parapecie zrobiły gniazdo gołębie? Są spółdzielnie, właściciele budynków lub inni “pomysłodawcy”, którzy próbują wymusić jego (bezprawne!) usunięcie
PRZYPOMINAMY
Gołąbie miejskie są pod ochroną i nikt nie ma prawa ich zabijać lub niszczyć ich czynnych gniazd.
Gołąb miejski jest pod ochroną gatunkową (Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz.U. 2016, poz. 2183)), co oznacza, że nie można w żaden sposób szkodzić osobnikom tego gatunku, nie tylko nie wolno ich zabijać, ale także nie wolno przenosić ani usuwać gniazd (chyba, że są puste), piskląt, jaj.
Przeniesienie gniazda z jajami lub pisklętami można uznać za równoznaczne z zabiciem piskląt lub zniszczeniem jaj, ponieważ gniazdo zostałoby porzucone przez dorosłe ptaki a ich potomstwo zginęłoby bez opieki rodziców. Jeżeli gołębie miejskie zagnieżdżą się np. na balkonie, to prawo obowiązujące na terytorium Polski nie pozwala nikomu i w żaden sposób ingerować w taką sytuację. Jedynym wyjściem jest przeczekanie do końca lęgu, aż młode dorosną, staną się tak duże jak ich rodzice i samodzielnie opuszczą gniazdo. Jakiekolwiek ingerencje w lęgi gołębi są łamaniem prawa, jeżeli prowadzone są bez pisemnej zgody Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska na odstępstwa od zakazów obowiązujących wobec gatunków

Co zrobić, gdy na balkonie lub parapecie zrobiły gniazdo gołębie? Są spółdzielnie, właściciele budynków lub inni "…

Posted by OTOZ Animals inspektorat w Olsztynie on Friday, March 26, 2021
reklama

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
lud
27 marca 2021 12:19

Przecież te gołębie to takie ptasie szczury. Tylko roznoszą paskudne choróbska.

zasx
29 marca 2021 10:33

WTF? Co to za nawiedzona czytelniczka?

Polecane