fbpx
12 C
Olsztyn
sobota, 10 kwietnia, 2021
reklama

Zarobki marynarza – kilka istotnych wzmianek

reklama

Wielu z nas myśli, że typowy marynarz ma dość dobre zarobki i to zwłaszcza wtedy gdy pływa na kontenerowcu o długości ponad dwustu metrów, ale pływanie na tego typu jednostce to nie granie w karty całymi godzinami. Marynarze w rzeczywistości całymi godzinami muszą kontrolować śruby rzymskie za pomocą których kontenery są przytwierdzone do pokładu.

Czy wielkość jednostki ma wpływ na przychody marynarza?

Spory kontenerowiec to cała masa kontenerów do kontroli, bo jeśli ma on ponad trzysta metrów długości, to na jego pokładzie znajdują się nie setki, ale nawet tysiące kontenerów, a  mocowania każdego z nich trzeba sprawdzić raz dziennie lub dwa razy dziennie. Jednym słowem to sporo pracy dla załogi składającej się z blisko dwudziestu członków. Zarobki tych marynarzy zależą od pełnionej funkcji, ale też i od charakterystyki ich obowiązków. Kontrola kontenerów, czyli ich mocowań to tylko jedno z zajęć, bo pewna część tych kontenerów to chłodnie zasilane z instalacji elektrycznej statku. Temperatury w tych chłodniach trzeba doglądać co dzień, czyli sprawdzać to, czy jest ona odpowiednią dla danego produktu, który znajduje się we wnętrzu kontenera chłodni. dodatkowo marynarze muszą też zajmować się konserwacją jednostki pływającej, bo sól z wody morskiej niszczy stalowe relingi i to nawet te wykonane ze stali nierdzewnej, czyli w praktyce ta konserwacja trwa w każdą pogodną godzinę.

Czy zarobki marynarza są powiązanymi z funkcją, którą pełni na konkretnym statku?

Niektórzy z nas doskonale wiedzą o tym, że kapitan, jego zastępca, nawigator i główny mechanik mają najwyższa zarobki w załodze ze względu na funkcje, które pełnią. Wysokość zarobków zależy też od rozmiarów jednostki i jej klasy. Jednym słowem na wycieczkowych statkach rzecznych zarobki nie są nadzwyczajnymi, bo słodka woda rzek nie wywołuje tej nadmiernej korozji na jednostce pływającej. Dodatkowo wiele rzek, którymi poruszają się statki rzeczne to rzeki spokojne, czyli troska o ładunek, czy też o pasażerów nie dorównuje tej na wzburzonym oceanie. Taka mniejsza ilość czynników stresujących to także niższe zarobki, choć na niektórych odcinkach rzeki są bardzo płytkimi i wąskimi i tam właśnie załogi muszą uważać w szczególności.

Jak wyglądają zarobki na statkach wycieczkowych?

reklama

Charakterystyka zarobków na statkach wycieczkowych jest dość złożona, bo na tych statkach pracują różnego rodzaju specjaliści, czyli nie tylko marynarze. Kluczowe znaczenie ma też i to, że na dwóch pasażerów w przypadku statku wycieczkowego przypada jeden członek załogi. Dlatego pewna część marynarzy zajmuje się samym statkiem, a pozostali dbają o wygodę pasażerów, bo na statkach wycieczkowych są sklepy i to wolnocłowe, kina, teatry i inne atrakcje. Z tych przyczyn większość załogi zajmuje się gośćmi statku wycieczkowego, czyli zapewnia im rozrywkę, a zarobki są uzależnione od pełnionej funkcji na danym statku wycieczkowym. Bardzo wiele znaczy też i to, że statki wycieczkowe mają różne rozmiary i dlatego też ze stanowiskami pracy na tych jednostkach pływających bywa różnie, a zarobki zależą też od ogólnej kondycji światowej gospodarki w danym czasie.

Więcej informacji znajdziecie na stronie https://www.kancelaria-gdynia.eu/emerytury-marynarskie.html

Przeczytaj także:

reklama

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Przeczytaj także: