fbpx
3 C
Olsztyn
sobota, 8 maja, 2021
reklama

Petycja złożona! Czy Olsztyn będzie miastem zieleni?

reklama

Podpisy pod petycją, by władze Olsztyna bardziej dbały o zieleń, zbierają członkowie inicjatywy Zielony Olsztyn. To reakcja na niedawną wycinkę 1,3 tys. drzew na trasie, którą ma przebiegać nowa linia tramwajowa.

W Olsztynie planowana jest budowa kolejnej nitki tramwajowej, która ma przebiegać z dzielnicy Pieczewo przez osiedle Nagórki i dalej ulicą Wyszyńskiego do Piłsudskiego. W centrum miasta, na skrzyżowaniu Kościuszki i Piłsudskiego, nowa linia ma połączyć się z już istniejącą. W związku z tymi planami na polecenie władz miasta wycięto drzewa od Pieczewa do centrum – w sumie 1,3 tys. drzew oraz krzewy.

Grupa społeczników przez internet zbiera podpisy pod petycją w sprawie wycinki. „Działając społecznie i w interesie publicznym, zwracamy uwagę na konieczność właściwej opieki i pielęgnacji zieleni na terenie Olsztyna oraz na pilną potrzebę dalszego rozwijania miejskich terenów zielonych” – czytamy w petycji. Podpisało ją prawie 2,5 tys. osób.

reklama

„Masowe usuwanie drzew z przestrzeni miejskiej w lutym br. sprawiło, że już nie możemy godzić się na obecny brak zasad gospodarowania zielenią w Olsztynie. Nie możemy obojętnie patrzeć na nagłe i bezrefleksyjne wycinki drzew znajdujących się na osiedlach mieszkaniowych, w centrum miasta czy wzdłuż ruchliwych ulic. Nie możemy dalej pozwalać na bezkarne niszczenie trawników, nadmierne podcinanie krzewów i praktyczny brak odpowiedzialności za decyzje podejmowane bez rzetelnej analizy i bez zasięgania opinii mieszkańców” – napisali społecznicy działający w inicjatywie Zielony Olsztyn.

Zwrócili uwagę, że Olsztyn od lat kreuje wizerunek miasta jak zielonego, żyjącego w harmonii z naturą. W logo promocyjnym miasta widnieje zielony liść, jedno z haseł to „Olsztyn ogród z natury”.

„Tymczasem olsztyńska zieleń, która zawsze była dumą i wizytówką naszego miasta, nie jest obecnie traktowana z należytą uwagą i szacunkiem. W gospodarowaniu zielenią stosuje się doraźne rozwiązania, które pomijają długofalowe konsekwencje takich działań. Przy podejmowaniu decyzji często pomija się głos ekspertów i naukowców oraz opinie strony społecznej” – stwierdzili społecznicy w petycji.

Zielony Olsztyn chce, by prezydent Olsztyna wydał zarządzenie dotyczące „standardów gospodarowania zielenią na terenie Olsztyna”. Za najważniejsze działania uznano m.in. określenie jednolitych zasad tworzenia terenów zielonych i utrzymania wszystkich form zieleni (od trawnika do największych drzew); określenie zasad postępowania z zielenią na terenach objętych inwestycjami; wprowadzenie jasnych zasad udziału społecznego w procesie gospodarowania zielenią.

reklama
źródłoPAP

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


1 Komentarz
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
ertyu

Petycja? Co to komuna? Monarchia? Chcemy nowego prezydenta miasta! Natychmiast wybory!