Podpisy pod petycją, by władze Olsztyna bardziej dbały o zieleń, zbierają członkowie inicjatywy Zielony Olsztyn. To reakcja na niedawną wycinkę 1,3 tys. drzew na trasie, którą ma przebiegać nowa linia tramwajowa.
W Olsztynie planowana jest budowa kolejnej nitki tramwajowej, która ma przebiegać z dzielnicy Pieczewo przez osiedle Nagórki i dalej ulicą Wyszyńskiego do Piłsudskiego. W centrum miasta, na skrzyżowaniu Kościuszki i Piłsudskiego, nowa linia ma połączyć się z już istniejącą. W związku z tymi planami na polecenie władz miasta wycięto drzewa od Pieczewa do centrum – w sumie 1,3 tys. drzew oraz krzewy.
Grupa społeczników przez internet zbiera podpisy pod petycją w sprawie wycinki. “Działając społecznie i w interesie publicznym, zwracamy uwagę na konieczność właściwej opieki i pielęgnacji zieleni na terenie Olsztyna oraz na pilną potrzebę dalszego rozwijania miejskich terenów zielonych” – czytamy w petycji. Podpisało ją prawie 2,5 tys. osób.
“Masowe usuwanie drzew z przestrzeni miejskiej w lutym br. sprawiło, że już nie możemy godzić się na obecny brak zasad gospodarowania zielenią w Olsztynie. Nie możemy obojętnie patrzeć na nagłe i bezrefleksyjne wycinki drzew znajdujących się na osiedlach mieszkaniowych, w centrum miasta czy wzdłuż ruchliwych ulic. Nie możemy dalej pozwalać na bezkarne niszczenie trawników, nadmierne podcinanie krzewów i praktyczny brak odpowiedzialności za decyzje podejmowane bez rzetelnej analizy i bez zasięgania opinii mieszkańców” – napisali społecznicy działający w inicjatywie Zielony Olsztyn.
Zwrócili uwagę, że Olsztyn od lat kreuje wizerunek miasta jak zielonego, żyjącego w harmonii z naturą. W logo promocyjnym miasta widnieje zielony liść, jedno z haseł to “Olsztyn ogród z natury”.
“Tymczasem olsztyńska zieleń, która zawsze była dumą i wizytówką naszego miasta, nie jest obecnie traktowana z należytą uwagą i szacunkiem. W gospodarowaniu zielenią stosuje się doraźne rozwiązania, które pomijają długofalowe konsekwencje takich działań. Przy podejmowaniu decyzji często pomija się głos ekspertów i naukowców oraz opinie strony społecznej” – stwierdzili społecznicy w petycji.
Zielony Olsztyn chce, by prezydent Olsztyna wydał zarządzenie dotyczące “standardów gospodarowania zielenią na terenie Olsztyna”. Za najważniejsze działania uznano m.in. określenie jednolitych zasad tworzenia terenów zielonych i utrzymania wszystkich form zieleni (od trawnika do największych drzew); określenie zasad postępowania z zielenią na terenach objętych inwestycjami; wprowadzenie jasnych zasad udziału społecznego w procesie gospodarowania zielenią.
Petycja? Co to komuna? Monarchia? Chcemy nowego prezydenta miasta! Natychmiast wybory!