fbpx
17 C
Olsztyn
wtorek, 11 maja, 2021
reklama

Promocja książki Marka Książka pt. „Artyści czystej wody”

reklama

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza na promocję online książki „Artyści czystej wody” Marka Książka, w której zawarta jest historia dwóch braci – Stefana i Janusza Połomów. Spotkanie poprowadzi Marta Wiśniewska, prowadząca Kortowską Audycję Literacką w rozgłośni radiowej UWM FM.

Rozmowa z autorem książki odbędzie się w najbliższą środę (24.03.2021) o godzinie 17.00 na FB Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.

Marek Książek to dziennikarz, pisarz, satyryk, poeta mieszkający w Olsztynie. Współpracuje m.in. z miejskimi portalami, dziennikami i tygodnikami. Poza działalnością dziennikarską publikuje również utwory dla dzieci i satyry w prasie regionalnej i ogólnopolskiej (m.in. w „Świerszczyku” i „Szpilkach”). Jest autorem wielu publikacji, z których większość dotyczy regionu Warmii i Mazur.

„Artyści czystej wody“ – barwna historia braci Polomów
reklama

„Jeden od pióra i wióra, drugi od kina i młyna“ – tak mówili przyjaciele o braciach Połomach, gdy poeta Stefan otrzymał w spadku po ojcu tartak, zaś młodszy fotografik i filmowiec Janusz młyn w podolsztyńskim Unieszewie. Niedługo zajmowali się biznesem, bo woleli artystyczny przerób.

Stefan, początkowo związany z Orientacją Poetycką Hybrydy, pozostał w kręgu literacko-dziennikarskim, a Janusz – absolwent łódzkiej filmówki i – w okresie stanu wojennego – dziekan wydziału operatorskiego, wyjechał wkrótce z kanadyjską żoną do Montrealu, a potem do Meksyku, gdzie 10 lat uczył operatorki studentów tamtejszej szkoły filmowej. Wrócił do Olsztyna w 2001 roku, zrobił doktorat i zaczął wykładać na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, by dojść do tytułu profesora sztuki filmowej. Autor Artystów… zdążył spisać wspomnienia Połomów, choć młodszy z braci nie doczekał książki w druku – niespodziewanie zmarł w październiku 2020 roku w wieku 70 lat.

W „reportażu biograficznym“ Marka Książka – jak nazywa ich biografię autor – bracia pokazani są jako barwne ptaki na tle równie barwnej epoki, wpisani w środowisko artystyczne regionu i kraju.

Źródło: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie

reklama

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze