21 C
Olsztyn
piątek, 21 czerwca, 2024
reklama

10 godzin walczyli z pożarem w centrum miasta

Wiadomości10 godzin walczyli z pożarem w centrum miasta

Łącznie 19 osób znajdowało się w budynku, który został objęty pożarem. Z ogniem walczyło 20 zastępów straży pożarnej.

reklama

8 marca br. o godzinie 11:10 dyżurny stanowiska kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Lidzbarku Warmińskim przyjął zgłoszenie o pożarze poddasza w budynku wielorodzinnym przy ulicy Zamkowej w Ornecie. Na miejsce natychmiast zadysponowano zastępy z lidzbarskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej oraz zastępy z OSP z gminy Orneta oraz Lubomino.

Gdy strażacy dotarli na miejsce dyspozycji, mieszkańcy zagrożonego obiektu byli w trakcie ewakuacji. W trzy kondygnacyjnym budynku znajdowało się 9 lokali mieszkalnych, w których zamieszkiwało łącznie 19 osób. 4 osobom w ewakuacji pomogły zastępy działające w pierwszej fazie działań. Dużym utrudnieniem w akcji gaśniczej była gęsta zabudowa charakterystyczna dla starej części miasta Orneta oraz zaparkowane równolegle do chodnika auta. Powodowało to, że duża cześć obiektów byłą zagrożona pośrednio pożarem pomimo, że budynek był wolnostojący.

reklama

Poddasze częściowo zaadoptowane na dwa lokale mieszkalne, objęte było pożarem, który bardzo szybko się rozprzestrzeniał. Z pod dachówek widoczne były języki ognia i kłębiący się gęsty dym, który obejmował również piętro budynku ograniczając widoczność.

Działania gaśnicze polegały również na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i gaszeniu pożaru przy użyciu pięciu prądów wody w natarciu. Dwa w wewnątrz a pozostałe trzy z zewnątrz na palące się poddasze. Z budynku wyniesiono 3 butle gazowe propan-butan. Wykonano otwory rewizyjne w poszyciu dachowym. Całość akcji podzielono na odcinku bojowe aby zwiększyć kontrolę oraz analizować skuteczność realizacji przyjętej taktyki gaśniczej. Strażacy pracowali w sprzęcie ochrony układu oddechowego. W celu zapewnienia ciągłości pracy, na miejsce przybyły zastępy z JRG Morąg oraz JRG Biskupiec z zaopatrzeniem w bule powietrzne. Po ugaszeniu przeprowadzono czynności rozbiórkowe dachu, które stwarzały zagrożenie zawalenia się bądź ponownego rozpalenia. Budynek również sprawdzono termowizją oraz detektorami tlenku węgla. Nie stwierdzono zagrożenia.

Na miejscu działań obecny był Z-ca Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie st.bryg. Michał Kamieniecki, Grupa Operacyjna Komendanta Wojewódzkiego, Z-ca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Lidzbarku Warmińskim mł.bryg. Cezary Kalinowski, Burmistrz Miasta Orneta pan Ireneusz Popiel oraz przedstawiciel Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.

reklama

Działania trwały ponad 10 godzin w których brało udział 20 zastępów pożarniczych. Straty po pożarowe to około 700 tyś złotych. Spaleniu uległo poddasze budynku wielorodzinnego oraz dwa lokale mieszkalne znajdujące się na poddaszu. Ostatecznie budynek został wyłączonych z użytkowania decyzją powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. Pogorzelcom pomoc w postaci lokali zastępczych zapewnił burmistrz miasta. Okoliczności powstania pożaru ustala policja.

Źródło: KPP Lidzbark Warmiński

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane