fbpx
5 C
Olsztyn
poniedziałek, 12 kwietnia, 2021
reklama

Gigantyczna podwyżka dla organizacji pozarządowych w Olsztynie

reklama

Olsztyński radny, Mirosław Arczak, zwraca uwagę na podważenie zaufania na linii Urząd Miasta – mieszkańcy, decyzją prezydenta Olsztyna o zwiększeniu czynszu za pomieszczenia użytkowe dla organizacji pozarządowych.

„Sprawa dotyczy wielkiej i niespodziewanej podwyżki czynszów za pomieszczenia użytkowane przez 88 organizacji pozarządowych w Miasto Olsztyn. Przez kilkanaście ostatnich lat ngo’sy mogły liczyć na preferencyjne stawki pozwalające skupiać się na celach statutowych, a nie na „wiązaniu końca z końcem”. Było to też zgodne z oficjalnie przyjętym modelem współpracy, który był często podkreślany w PR-owych przekazach Ratusza. ⚠ W sierpniu 2020 r., ku zaskoczeniu olsztyńskiego III sektora, Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zarządził niemal 8-krotną podwyżkę czynszów, dając wszystkim organizacjom 3-miesięczne okresy wypowiedzenia” – czytamy we wpisie radnego Mirosława Arczaka na Facebooku.

Wydaję się, że tak znacząca podwyżka nie mogła się przytrafić w gorszym okresie niż aktualnym, pandemicznym, kiedy to działalność wielu organizacji jest zawieszona lub ograniczona. Radny Arczak zwraca uwagę na brak konsultacji z kimkolwiek ze strony prezydenta w tej sprawie:

reklama

„Rada Organizacji Pozarządowych Miasta Olsztyna powołana do wyrażania opinii m.in. w takich sprawach w ogóle nie została poinformowana o takich planach, a w odpowiedzi na moją interpelację można przeczytać, że Prezydent „nie miał obowiązku uzgadniania z KIMKOLWIEK” nowych stawek. Takie słowa pisze samorządowiec, który ostatnimi czasy sam często domaga się posłuchu ze strony rządu… Z odpowiedzi można się także dowiedzieć, że 2 organizacje zerwały dotychczasowe umowy, a 6 zwróciło się do Prezydenta o ulgę na najbliższy rok. Żadna z tych próśb nie została jednak pozytywnie załatwiona”

Z wyliczeń radnego wynika, że dzięki takim działaniom, do budżetu miasta po roku wpłynie około 300 tys. zł:

„Nie załata to żadnej poważnej „dziury” w naszym budżecie, a mocno podważa zaufanie i zasady dotychczasowej współpracy Urzędu Miasta z mieszkańcami skupionymi wokół rozmaitych organizacji pozarządowych” – podsumował Mirosław Arczak.

reklama

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


1 Komentarz
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze