6 C
Olsztyn
środa, 24 kwietnia, 2024
reklama

Mieszkańcy Olsztyna zapłacą za śmieci w zależności od żużytej wody

WiadomościMieszkańcy Olsztyna zapłacą za śmieci w zależności od żużytej wody

Na dzisiejszej (24.02.2021) sesji Rady Miasta ustalono nowy sposób płacenia za odpady, który wejdzie w życie od 1 kwietnia tego roku. Mieszkańcy będą płacić za śmieci w zależności od zużytej wody.

reklama

Do tej pory za segregowane śmieci obowiązywała opłata 18 zł za osobę, a za niesegregowane 54 zł za osobę. Osoby, które uczciwie odprowadzają opłaty za odpady płacą w zasadzie też za ok. 20 tysięcy mieszkańców, którzy tego nie robią.

W związku z tym padł pomysł, by opłata za śmieci była uzależniona od zużytej wody. Każdy mieszkaniec korzysta z wody, więc nie będzie łatwo uchylić się od obowiązku zapłaty. Teoretycznie ma to być najbardziej sprawiedliwy system.

reklama

Nowa stawka w projekcie uchwały to 8,4 zł za metr sześcienny wody miesięcznie. Rodziny wielodzietne mogą liczyć na zniżkę w wysokości 5 zł za każdego członka rodziny. Osoby kompostujące odpady mogą liczyć na zniżkę o 40 groszy od metra sześciennego. Radni przyjęli, że mieszkańcy zużywają średnio 3 metry sześcienne wody miesięcznie na jedną osobę.

Nie obyło się bez dyskusji, która wywiązała się między radnymi po przedstawieniu projektu uchwały. Nie zabrakło też oskarżeń, związanych z oceną działań rządu czy władz miasta. Niektórzy radni mieli wątpliwości, a niektórzy zupełnie sprzeciwiali się temu pomysłowi.

Czy miasto podjęło działania, które miałyby zmierzać do minimalizacji wzrostu kosztów? Ta stawka jest moim zdaniem dość wygórowana. To dla przeciętnego mieszkańca wzrost o jakieś 40 procent. – nie kryła wątpliwości radna Koalicji Obywatelskiej, Marta Kamińska.

reklama

Mieliśmy zalecenie, żeby płukać plastiki przeznaczone do recyklingu. Ludzie będą zmuszeni do ograniczania zużycia wody. A przecież apelowano, żeby w czasie pandemii częściej myć ręce. – wypowiedziała się radna Elżbieta Wirska, której to rozwiązanie nie wydaje się proekologiczne.

Nie było żadnych wskazań, że trzeba było myć odpady. Należy je tylko sortować wg poszczególnych asortymentów, a to na pewno nie wpłynie na zużycie wody. – odpowiedział Zdzisław Zdanowski, dyrektor Wydziału Środowiska.

Zupełnie przeciwko wprowadzeniu tego systemu był cały klub Prawa i Sprawiedliwości, w którego imieniu wypowiedział się Jarosław Babalski – Ta uchwała jest dowodem bezsilności władz miasta, które nie są w stanie odpowiedzieć na pytanie ile osób faktycznie wytwarza odpady komunalne w Olsztynie. Według szacunków ratusza poza systemem jest ok. 20 tys. mieszkańców Olsztyna. Z całą pewnością to niekorzystne zjawisko trzeba zmienić i tu chyba wszyscy jesteśmy zgodni. Każdy sposób (metoda) rozliczania odpadów będzie obarczony jakimś błędem. Bo nie ma idealnych rozwiązań, chyba że faktycznie stworzymy system gdzie statystyczny Kowalski będzie płacił od kilograma wytworzonych przez siebie śmieci. Podstawowy zarzut jaki stawiamy konstrukcji tej uchwały, to betonowanie zbiorowej odpowiedzialności w blokowiskach.

Dlaczego będziemy płacić coraz więcej za odbiór śmieci? Główny powód to nie zmiana sposobu naliczania, tylko konsekwencje fatalnych błędów przy wyborze narzędzi i technologii oraz funkcjonowaniu olsztyńskiego ZGOK. Klub Radnych PiS nie poprze tego projektu uchwały. – dodał wiceprzewodniczący Rady Miasta, Jarosław Babalski.

Nie zabrakło również obszernej wypowiedzi prezydenta Olsztyna:

Są takie lokale, w których według rejestrów żyją 2 osoby, a woda jest zużywana przez 5 albo 6. Tak nie powinno być. Ilość odpadów dotyczy okresowych wydarzeń, które mogą mieć miejsce, są to śluby, komunie, ale to również przebywanie osób niezameldowanych: studentów, turystów, które powodują nieproporcjonalny wzrost ilości zużywanej wody. Musimy doprowadzić do uczciwszego rozliczania mieszkańców. Niestety dotychczas stosowane instrumenty nie sprawdziły się – powiedział Piotr Grzymowicz.

W głosowaniu 13 osób było za tym pomysłem, cały klub radnych PiS, czyli 5 osób było przeciw, 2 wstrzymały się od głosu. 5 radnych wcale nie brało udziału.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

20 KOMENTARZY

20 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
gość
24 lutego 2021 21:34

W Warszawie prokuratura zaskarżyła do WSA ten sposób rozliczania za śmieci proponuję aby ktoś w Olsztynie spróbował tego samego z tego co wyczytałem w postawionych przez prokuratora zarzutach jest to niezgodne z prawem

syl
24 lutego 2021 19:42

1.Rodziny wielodzietne mogą liczyć na zniżkę w wysokości 5 zł za każdego członka rodziny – czyli produkują więcej śmieci ale płacą mniej!!!
2.Gdzie w mieszkaniach i blokach kompostować odpady, pod łóżkiem w sypialnie!! – kolejna niesprawidliwość

Polecane
Ogłoszenia