fbpx
10 C
Olsztyn
środa, 20 października, 2021
reklama

Uroczysta sesja rady miasta: "wolność nie jest dana na zawsze"

reklama

W ratuszu odbyła się uroczysta sesja rady miasta, na którą zaproszono pierwszych olsztyńskich parlamentarzystów, którzy zostali wybrani w pierwszych, niemal wolnych, wyborach w 1989 roku.

Invalid Displayed Gallery

reklama

Podczas spotkania, pełnego patriotyzmu, usłyszeliśmy piosenkę Jacka Kaczmarskiego „Mury”, hymn „O Warmio moja miła”. Nie zabrakło także ekspozycji zdjęć, czy plakatów wyborczych z 1989 roku. Mogliśmy zobaczyć np. plakat wyborczy Erwina Kruka, na którym pozował do zdjęcia z Lechem Wałęsą.

Nie zabrakło także gości, którzy w 1989 roku trafili do Sejmu i Senatu. Obecny był m.in. Antoni Jutrzenka Trzebiatowski (senator, drugim senatorem wybranym z ówczesnego województwa olsztyńskiego był Erwin Kruk), a także Wojciech Gryczewski, Zenon Złakowski, Józef Lubieniecki. Obecni byli też radni rady miasta I kadencji z jej przewodniczącym Romanem Kuczyńskim na czele.

Spotkanie minęło w podniosłej atmosferze, a Zenon Złakowski wspominał pierwszy legalny wiec wyborczy w Olsztynie, który odbył się przy ul. Dąbrowszczaków (3 maja 1989 rok). W przemówieniu Złakowskiego pojawiło się trochę goryczy, bo – zdaniem byłego posła – nie wszystko po 1989 roku ułożyło się tak jakbyśmy tego chcieli. Jesteśmy wolni, korzystamy z funduszy unijnych, zniknęła cenzura. Byłego posła martwi jednak, że nie wszyscy, którzy w poprzednim systemie sprawowali ważne funkcje, zostali rozliczeni. Parlamentarzyście nie podobał się także proces prywatyzacyjny na początku lat 90. ubiegłego wieku. Zenon Złakowski powiedział jednak coś bardzo ważnego, co przy obecnym klimacie politycznym wszyscy powinni sobie wziąć do serca:

– Historia wyborów 1989 roku budzi ogromne emocje i myślę, że po tych 25 latach powinniśmy już spokojnie rozmawiać o tym wydarzeniu – mówił były poseł.

rak

reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze