fbpx

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

czwartek, 25 lutego, 2021

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

Sukces poseł Arent i mec. Obary. Prezydent Duda przedstawił projekt ustawy

Wiadomości Sukces poseł Arent i mec. Obary. Prezydent Duda przedstawił projekt ustawy

W poniedziałek odbyła się konferencja prasowa, której tematem była inicjatywa Prezydenta RP dot. przedłużenia terminu do składania skarg nadzwyczajnych w najstarszych sprawach o kolejne 2 lata.

Instytucja Skargi Nadzwyczajnej została wprowadzona do polskiego prawa i i uchwalona przez Sejm 8 grudnia 2017r. Była ostatnią deską ratunku dla osób pokrzywdzonych niesłusznym, prawomocnym wyrokiem sądowym. Osoby pokrzywdzone mogły prosić Rzecznika Praw Obywatelskich czy Prokuratora Generalnego o wniesienie do Sądu Najwyższego Skargi Nadzwyczajnej w sprawach prawomocnie zakończonych przed dniem 3 kwietnia 2018r. 3 kwietnia 2021 r. ma upłynąć termin do składania skarg w najstarszych sprawach. O ile ten termin termin nie zostanie przesunięty, to ponad 6,7 tys. wniosków nie zostanie zbadanych i wrócą one do skarżących się. Spowoduje to rozczarowanie i utratę zaufania do Państwa.

Skarga nadzwyczajna spotkała się z olbrzymim społecznym zainteresowaniem, jeszcze większym niż przewidywano. Autorzy wniosków czują się pokrzywdzeni niesłusznymi w ich opinii wyrokami i dążenie do ich zmiany jest dla nich ogromnie ważne. Bardzo często nie posiadając wiedzy prawniczej, skupiają się oni właśnie tylko na poczuciu doznanej krzywdy i niesprawiedliwości, co dodatkowo wydłuża pracę osób rozpatrujących wnioski. Co więcej, czas rozpatrywania wniosków został dodatkowo wydłużony przez pandemię, m.in. ze względu na konieczność zachowania wymogów sanitarnych.

Dzięki inicjatywie ustawodawczej Prezydenta, o którą od września zabiegała Poseł Iwona Arent oraz licznie strona społeczna, w szczególności mec. Lech Obara i jego Stowarzyszenie, termin może zostać wydłużony o kolejne 2 lata. W sprawie skargi nadzwyczajnej Pani Poseł i przedstawiciele strony społecznej spotykali się z Ministrem Andrzejem Derą – Sekretarzem Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Starania Poseł Iwony Arent oraz mec. Lecha Obary odniosły skutek. Prezydent RP, Andrzej Duda, 18. lutego 2021 r. przedstawił projekt ustawy o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym. W art. 1 pkt. 5 prezydenckiego projektu, przewidziane jest wydłużenie terminu do wnoszenia najstarszych skarg nadzwyczajnych o 2 lata.

Do rozpoznania ciągle pozostało prawie 7.000 skarg. Oznacza to, że prawie 7 tys. osób czeka na odmienienie wyroków zapadłych w ich sprawach. Gdyby nie projekt Prezydenta, to wszystkie nierozpoznane wnioski o wniesienie skargi nadzwyczajnej trafiłyby do kosza, a wraz z nimi nadzieje ludzi na przywrócenie sprawiedliwości i naprawienie krzywd. (…) Chcemy, żeby skarga nadzwyczajna była dostępna dla każdego człowieka. – powiedziała Poseł Iwona Arent w trakcie konferencji.

Stąd nasz wielki niepokój, że stałaby się rzecz straszna – tysiące skarg niezałatwionych. (…) Każda sprawa powinna być zbadana. – dodał mec. Lech Obara, uzasadniając swoje działania w kierunku wydłużenia terminu składania skarg.

Apel w sprawie Skargi Nadzwyczajnej można przeczytać na stronie Stowarzyszenia Patria Nostra.

Petycję można przeczytać tutaj.

Konferencję prasowa pt. „Nie pozwólmy wygasić skargi nadzwyczajnej” odbyła się 22 lutego 2021 roku, o godz. 13:30 w Olsztynie przy ul. Kościuszki. Pojawili się tam: Poseł na Sejm RP Iwona Arent oraz mec. Lech Obara.

 

Przeczytaj także:

Jak oceniasz?

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


1 Komentarz
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Warte uwagi

Warte uwagi

Przeczytaj także:

1
0
Jaka jest twoja opinia na ten temat? x
()
x