4 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Sukces poseł Arent i mec. Obary. Prezydent Duda przedstawił projekt ustawy

WiadomościSukces poseł Arent i mec. Obary. Prezydent Duda przedstawił projekt ustawy

W poniedziałek odbyła się konferencja prasowa, której tematem była inicjatywa Prezydenta RP dot. przedłużenia terminu do składania skarg nadzwyczajnych w najstarszych sprawach o kolejne 2 lata.

reklama

Instytucja Skargi Nadzwyczajnej została wprowadzona do polskiego prawa i i uchwalona przez Sejm 8 grudnia 2017r. Była ostatnią deską ratunku dla osób pokrzywdzonych niesłusznym, prawomocnym wyrokiem sądowym. Osoby pokrzywdzone mogły prosić Rzecznika Praw Obywatelskich czy Prokuratora Generalnego o wniesienie do Sądu Najwyższego Skargi Nadzwyczajnej w sprawach prawomocnie zakończonych przed dniem 3 kwietnia 2018r. 3 kwietnia 2021 r. ma upłynąć termin do składania skarg w najstarszych sprawach. O ile ten termin termin nie zostanie przesunięty, to ponad 6,7 tys. wniosków nie zostanie zbadanych i wrócą one do skarżących się. Spowoduje to rozczarowanie i utratę zaufania do Państwa.

Skarga nadzwyczajna spotkała się z olbrzymim społecznym zainteresowaniem, jeszcze większym niż przewidywano. Autorzy wniosków czują się pokrzywdzeni niesłusznymi w ich opinii wyrokami i dążenie do ich zmiany jest dla nich ogromnie ważne. Bardzo często nie posiadając wiedzy prawniczej, skupiają się oni właśnie tylko na poczuciu doznanej krzywdy i niesprawiedliwości, co dodatkowo wydłuża pracę osób rozpatrujących wnioski. Co więcej, czas rozpatrywania wniosków został dodatkowo wydłużony przez pandemię, m.in. ze względu na konieczność zachowania wymogów sanitarnych.

Marcin Kulasek: Jeden krok za daleko [OPINIA]
reklama

Dzięki inicjatywie ustawodawczej Prezydenta, o którą od września zabiegała Poseł Iwona Arent oraz licznie strona społeczna, w szczególności mec. Lech Obara i jego Stowarzyszenie, termin może zostać wydłużony o kolejne 2 lata. W sprawie skargi nadzwyczajnej Pani Poseł i przedstawiciele strony społecznej spotykali się z Ministrem Andrzejem Derą – Sekretarzem Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Starania Poseł Iwony Arent oraz mec. Lecha Obary odniosły skutek. Prezydent RP, Andrzej Duda, 18. lutego 2021 r. przedstawił projekt ustawy o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym. W art. 1 pkt. 5 prezydenckiego projektu, przewidziane jest wydłużenie terminu do wnoszenia najstarszych skarg nadzwyczajnych o 2 lata.

reklama

Do rozpoznania ciągle pozostało prawie 7.000 skarg. Oznacza to, że prawie 7 tys. osób czeka na odmienienie wyroków zapadłych w ich sprawach. Gdyby nie projekt Prezydenta, to wszystkie nierozpoznane wnioski o wniesienie skargi nadzwyczajnej trafiłyby do kosza, a wraz z nimi nadzieje ludzi na przywrócenie sprawiedliwości i naprawienie krzywd. (…) Chcemy, żeby skarga nadzwyczajna była dostępna dla każdego człowieka. – powiedziała Poseł Iwona Arent w trakcie konferencji.

Porozumienie traci swoich członków. Poseł Wypij z Olsztyna opuszcza partię

Stąd nasz wielki niepokój, że stałaby się rzecz straszna – tysiące skarg niezałatwionych. (…) Każda sprawa powinna być zbadana. – dodał mec. Lech Obara, uzasadniając swoje działania w kierunku wydłużenia terminu składania skarg.

Apel w sprawie Skargi Nadzwyczajnej można przeczytać na stronie Stowarzyszenia Patria Nostra.

Petycję można przeczytać tutaj.

Konferencję prasowa pt. „Nie pozwólmy wygasić skargi nadzwyczajnej” odbyła się 22 lutego 2021 roku, o godz. 13:30 w Olsztynie przy ul. Kościuszki. Pojawili się tam: Poseł na Sejm RP Iwona Arent oraz mec. Lech Obara.

Sukces poseł Arent i mec. Obary. Prezydent Duda przedstawił projekt ustawy polityka Wiadomości Sukces poseł Arent i mec. Obary. Prezydent Duda przedstawił projekt ustawy polityka Wiadomości  

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Monika
22 lutego 2021 18:58

Młoda blondyneczka pozna Pana. Napisz do mnie na bit.ly/ola91

Popularne
Ogłoszenia

Marcin Kulasek: Mieszkanie Plus, czyli wielka katastrofa [OPINIA]

Marcin Kulasek: Polacy chcą programu, nie międlenia tematu jednej listy [OPINIA]