Pandemia spowodowała, że mniej pacjentów onkologicznych zgłasza się na diagnostykę albo zgłaszają się za późno – ocenił w poniedziałek wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Dodał, że po pandemii onkologię w zakresie diagnostyki i terapii czekają nowe wyzwania.
„Mamy obecnie pewien dług onkologiczny. Chodzi o niezdiagnozowane nowotwory albo później zdiagnozowane niż byśmy tego chcieli. Ten dług musimy spłacić jak najszybciej zarówno w warstwie diagnostyczno-terapeutycznej, jak i profilaktycznej” – powiedział wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski, który w Olsztynie uczestniczył w otwarciu Zakładu Radioterapii w Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii.
Dodał, ze wysiłki w tym zakresie w tym roku będą musieli podjąć resort zdrowia i ośrodki specjalistyczne – centra onkologii. Chodzi przede wszystkim o profilaktykę nowotworową.
„Już teraz planujemy rozwój programu profilaktycznego raka płuca, którego pilotaż finansujemy ze środków unijnych, a w ciągu miesiąca albo półtora rozstrzygniemy konkursy na programy finansowane ze środków Narodowej Strategii Onkologicznej” – wyjaśnił.
Dodał, że zmiany będą także w programach przesiewowych raka jelita grubego, a także profilaktycznych dotyczących mammografii i cytologii.
„Obywatele w grupach ryzyka muszą się na te badania zgłaszać. Apeluję do tych osób, które wyczuwają pewne negatywne symptomy, żeby zgłaszały się do specjalistów. Nie bójmy się korzystać z tego co mamy, z takich ośrodków jak Warmińsko-Mazurskie Centrum Onkologii, gdzie procedury bezpieczeństwa pandemicznego zostały wdrożone już dawno temu i gdzie większość kadry medycznej jest zaszczepiona”– podkreślił wiceszef resortu.
Po dwóch latach zakończyła się rozbudowa i modernizacja zakładu radioterapii w Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii Szpitala MSWiA z w Olsztynie. Inwestycja kosztowała 23,6 mln zł.
Z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 szpital otrzymał dofinansowanie na budowę nowej części zakładu radioterapii i wyposażenie w kolejny, czwarty akcelerator liniowy. Służy on głównie do dalszego rozwoju technik stereotaktycznych w ośrodku.
Techniki te są odpowiedzią na wyzwania współczesnej radioterapii, ukierunkowanej na leczenie bardzo małych zmian nowotworowych. Umożliwiają też często zastąpienie dotychczas stosowanych metod leczenia operacyjnego mniej inwazyjną radioterapią w leczeniu małych guzów pierwotnych czy przerzutowych np. w wątrobie, płucach, mózgu, węzłów chłonnych.
Placówka wymieniła dzięki dofinansowaniu z MSWiA jeden z tomografów na najnowszy dostępny na rynku aparat, dedykowany do radioterapii. Zakupiony nowy tomograf wyróżnia się szerokim otworem, co umożliwia wykonywanie niestandardowych ułożeń pacjentów podczas terapii. Tomograf ma również system śledzący cykl oddechowy pacjenta.
Placówka ma także najnowszy model aparatu do brachyterapii (bezpośrednie napromienianie zmian chorobowych) kupiony za pieniądze z Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.