14 lutego 1942 roku, rozkazem Wodza Naczelnego gen. broni Władysława Sikorskiego, Związek Walki Zbrojnej zostaje przemianowany w Armię Krajową. Zmiana ta miała za zadanie dobitnie pokazać, że w Polsce cały czas toczy się walka, trwają działania dywersyjne i przygotowania do wielkiej akcji zbrojnej, a Armia Krajowa bez ustanku walczy z okupantem.
W 79 rocznicę powstania największej podziemnej armii w okupowanej Europie, żołnierze 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie, wchodzącego w skład 4 warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, pamiętali o swoich poprzednikach, którzy walczyli o to, byśmy dziś mogli żyć w niepodległym i suwerennym kraju. Żołnierze braniewskiego batalionu uprzątnęli blisko 60 mogił i miejsc pamięci Bohaterów Walk o Niepodległość w Elblągu, Braniewie i Lidzbarku Warmińskim, pamiętając o ludziach, którzy swoim życiem dali świadectwo tego jak służyć Polsce, jak Polskę kochać i być Jej wiernym.
14 luty to Święto poświęcone pamięci tych, którzy Ojczyźnie poświęcili swoje najlepsze lata, szczęście osobiste, zdrowie, a niejednokrotnie i życie. Bohaterów, których powojenna, komunistyczna władza nazywała „bandytami” skazano w najlepszym razie na zapomnienie, ostracyzm i potępienie. Na szczęście stało się inaczej. Dziś żyjemy w wolnej Polsce. Po kilkudziesięciu latach przywracamy Bohaterom należną im cześć i chwałę.
„Jako żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, kontynuatorzy tradycji Armii Krajowej, a przede wszystkim Polacy, staramy się dbać o Bohaterów, którzy są jeszcze wśród nas i o Tych, którzy odeszli na wieczną wartę. Pamięć i szacunek. Jesteśmy to winni pokoleniu, które już od nas odchodzi”
fot: 4.W-MBOT
Źródło: 4.W-MBOT