fbpx
5 C
Olsztyn
poniedziałek, 12 kwietnia, 2021
reklama

Rocznica powstania największej podziemnej armii w okupowanej Europie

reklama

14 lutego 1942 roku, rozkazem Wodza Naczelnego gen. broni Władysława Sikorskiego, Związek Walki Zbrojnej zostaje przemianowany w Armię Krajową. Zmiana ta miała za zadanie dobitnie pokazać, że w Polsce cały czas toczy się walka, trwają działania dywersyjne i przygotowania do wielkiej akcji zbrojnej, a Armia Krajowa bez ustanku walczy z okupantem.

W 79 rocznicę powstania największej podziemnej armii w okupowanej Europie, żołnierze 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie, wchodzącego w skład 4 warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, pamiętali o swoich poprzednikach, którzy walczyli o to, byśmy dziś mogli żyć w niepodległym i suwerennym kraju. Żołnierze braniewskiego batalionu uprzątnęli blisko 60 mogił i miejsc pamięci Bohaterów Walk o Niepodległość w Elblągu, Braniewie i Lidzbarku Warmińskim, pamiętając o ludziach, którzy swoim życiem dali świadectwo tego jak służyć Polsce, jak Polskę kochać i być Jej wiernym.

14 luty to Święto poświęcone pamięci tych, którzy Ojczyźnie poświęcili swoje najlepsze lata, szczęście osobiste, zdrowie, a niejednokrotnie i życie. Bohaterów, których powojenna, komunistyczna władza nazywała „bandytami” skazano w najlepszym razie na zapomnienie, ostracyzm i potępienie. Na szczęście stało się inaczej. Dziś żyjemy w wolnej Polsce. Po kilkudziesięciu latach przywracamy Bohaterom należną im cześć i chwałę.

reklama

„Jako żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, kontynuatorzy tradycji Armii Krajowej, a przede wszystkim Polacy, staramy się dbać o Bohaterów, którzy są jeszcze wśród nas i o Tych, którzy odeszli na wieczną wartę. Pamięć i szacunek. Jesteśmy to winni pokoleniu, które już od nas odchodzi”

Rocznica powstania największej podziemnej armii w okupowanej Europie Rocznica powstania największej podziemnej armii w okupowanej Europie Rocznica powstania największej podziemnej armii w okupowanej Europie Rocznica powstania największej podziemnej armii w okupowanej Europie Rocznica powstania największej podziemnej armii w okupowanej Europie Rocznica powstania największej podziemnej armii w okupowanej Europie Rocznica powstania największej podziemnej armii w okupowanej Europie Rocznica powstania największej podziemnej armii w okupowanej Europie Rocznica powstania największej podziemnej armii w okupowanej Europie Rocznica powstania największej podziemnej armii w okupowanej Europie Rocznica powstania największej podziemnej armii w okupowanej Europie Rocznica powstania największej podziemnej armii w okupowanej Europie Rocznica powstania największej podziemnej armii w okupowanej Europie Rocznica powstania największej podziemnej armii w okupowanej Europie Rocznica powstania największej podziemnej armii w okupowanej Europie Rocznica powstania największej podziemnej armii w okupowanej Europie Rocznica powstania największej podziemnej armii w okupowanej Europie

fot: 4.W-MBOT

Źródło: 4.W-MBOT

reklama

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze