fbpx
9 C
Olsztyn
poniedziałek, 12 kwietnia, 2021
reklama

Kolejne zarzuty dyscyplinarne dla sędziów Juszczyszyna i Żurka

reklama

Rzecznik dyscyplinarny sędziów poinformował o skierowaniu do sądu dyscyplinarnego wniosków z kolejnymi zarzutami wobec m.in. sędziów Waldemara Żurka i Pawła Juszczyszyna. Temu drugiemu zarzucono popełnienie pięciu deliktów.

Jak poinformowano na stronie Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych, jego zastępca we wnioskach skierowanych w styczniu i lutym do sądów dyscyplinarnych zarzucił olsztyńskiemu sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi przekroczenie uprawnień o znamionach przestępstwa nadużycia władzy przez funkcjonariusza publicznego. Według rzecznika dyscyplinarnego Juszczyszyn miał wydać bez podstawy prawnej postanowienie, w którym przyznał sobie kompetencje do oceny legalności wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa i prawidłowości wykonywania przez prezydenta prerogatywy powoływania sędziów.

Zarzuty dyscyplinarne wobec sędziego Juszczyszyna obejmują też przedstawienie mediom „swoich twierdzeń i ocen związanych z pełnionym urzędem, a dotyczących kwestii delegowania go do wykonywania czynności orzeczniczych w sądzie okręgowym, a następnie odwołania go z tej delegacji”. Sędziemu zarzucono też jazdę samochodem z prędkością 101 km/h w terenie zabudowanym.

reklama

Z kolei zarzut dyscyplinarny postawiony krakowskiemu sędziemu Waldemarowi Żurkowi dotyczy „niezłożenia deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niewpłacenia podatku od transakcji kupna ciągnika marki John Deere.

W lutym ub.r. olsztyński sędzia Paweł Juszczyszyn został prawomocnie zawieszony w czynnościach przez Izbę dyscyplinarną SN w związku z prowadzonym wobec niego postępowaniem dyscyplinarnym. Juszczyszyn został odsunięty od orzekania w związku z rozpatrywaną przez niego sprawą. Sędzia ten rozpatrując apelację w sprawie cywilnej, uznał za konieczne rozstrzygnięcie, czy sędzia nominowany przez obecną KRS był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji. W wydanym postanowieniu nakazał Kancelarii Sejmu przedstawienie m.in. list poparcia kandydatów do KRS.

Z kolei krakowski sędzia Waldemar Żurek jest byłym członkiem i rzecznikiem Krajowej Rady Sądownictwa; sprawował te funkcję przed nowelizacją ustawy o KRS. Wobec niego prowadzone są sprawy dyscyplinarne. Jedna z nich dotyczy słów z wywiadu w serwisie prawo.pl, w którym Żurek kwestionował powołanie Kamila Zaradkiewicza do SN. Sędzia Żurek nie zgadza się z zarzutami, oceniając, iż ta sprawa jest wymierzona w sędziów, którzy publicznie wyrażają swoje poglądy prawne. W drugiej sprawie Żurek jest obwiniony o to, że nie podjął pracy w wydziale, do którego go przeniesiono. Żurek stoi na stanowisku, że przeniesienie było nielegalne i miało na celu szykanowanie go.

Sędziowie Juszczyszyn i Żurek są członkami stowarzyszeń sędziowskich. Wielokrotnie krytycznie oceniali zmiany w sądownictwie wprowadzane przez rząd Zjednoczonej Prawicy. 

reklama
źródłoPAP

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze