fbpx
2 C
Olsztyn
poniedziałek, 28 listopada, 2022
reklama

Bądź bezpieczny w sieci. Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych

OlsztynBądź bezpieczny w sieci. Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Olsztyńscy policjanci przyłączają się do działań związanych z obchodzonym w dniu 28.01 w całej Europie Dniem Ochrony Danych Osobowych, przypominając o podstawowych zasadach ochrony swojej tożsamości.

Celem corocznej akcji jest uwrażliwienie społeczeństwa na potrzebę ochrony swojej prywatności i danych osobowych, a także okazja do uświadomienia, jak ważne jest bezpieczne korzystanie z osiągnięć nowoczesnych technologii i unikanie internetowych zagrożeń. Ochrona danych osobowych jest częścią prawa do prywatności, jednak w dobie tak szybkiego rozwoju nowych technologii ochrona prywatności i danych osobowych jest znacznie utrudniona. Policjanci apelują, by, korzystając z Internetu, zawsze rozważyć, czy na pewno chcemy skorzystać z danej usługi i czy jest ona warta podzielenia się naszymi danymi.

W związku z obchodami Dnia Ochrony Danych Osobowych, funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie przypominają podstawowe zasady, o których należy pamiętać, by korzystanie z Internetu nie wiązało się z niebezpieczeństwem.

Bezpieczne korzystanie z portali społecznościowych
– Przed rozpoczęciem korzystania z portalu zapoznajmy się z jego regulaminem i polityką prywatności, by poznać swoje prawa podczas użytkowania oraz warunki korzystania i rezygnacji z portalu.
– Ograniczajmy ilość udostępnianych danych, gdy rejestrujemy się n portalach internetowych i korzystamy z nich, a swoich danych nie udostępniajmy osobom nieznajomym!
– Nigdy nie udostępniajmy danych i wizerunku naszych znajomych bez ich zgody.
– Pamiętajmy, że, publikując zdjęcia w sieci, upowszechniamy nie tylko wizerunek, ale również inne informacje – np. o stanie majątkowym, czy też o sytuacji rodzinnej.
– Przy logowaniu się do serwisów, portali korzystajmy z bezpiecznych haseł, a więc takich, które zawierają małe i duże litery, cyfry i znaki specjalne, regularnie zmieniajmy hasła, a kończąc użytkowanie serwisów/ portali pamiętajmy o wylogowaniu się.
– Warto rozważyć skorzystanie z opcji umożliwiających ograniczenie kręgu osób, które mogą obserwować to, co dzieje się na naszym profilu do tych, które dobrze znamy.

Zatrzymano fałszywych policjantów. Kontrolowali przechodnia

Bezpieczna komunikacja w sieci
– Pamiętajmy o ograniczonym zaufaniu wobec osób poznanych przez Internet – nie udostępniajmy im pochopnie swoich danych, fotografii i informacji o życiu prywatnym i zawodowym.
– Zachowajmy ostrożność, prowadząc rozmowy wideo z nieznajomymi, gdyż podczas takich rozmów udostępniamy swój wizerunek osobie zupełnie nam obcej. Taka rozmowa może być nagrywana i może zostać udostępniona w sieci bez naszej wiedzy i zgody.
– Każdemu użytkownikowi Internetu należy się szacunek, dlatego również w wirtualnym świecie pamiętajmy o kulturalnym wypowiadaniu się i prowadzeniu rozmów.
– Wysyłając e-maile do wielu odbiorców, korzystajmy z ukrytych adresów (UDW) – adres poczty elektronicznej to również dane osobowe, które podlegają ochronie.
– Przed rozpoczęciem korzystania z gier online należy zapoznać się z regulaminem i polityką prywatności, a instalując gry i programy należy zwrócić uwagę, czy nie zezwalamy na dostęp do naszych danych, które nie powinny być ujawniane.

Rady dla rodziców:
– Omów ze swoim dzieckiem kwestie bezpiecznego korzystania z komputera i Internetu – zawrzyj ze swoim dzieckiem umowę dotyczącą czasu i sposobu korzystania z komputera.
– Powinieneś kontrolować, co twoje dziecko robi w sieci, na jakie strony zagląda, jakich szuka informacji.
– Używaj oprogramowania filtrującego oraz zabezpieczenia antywirusowego, a także regularnie skanuj dysk, aktualizuj oprogramowanie. Istnieją również programy kontroli rodzicielskiej.
– Nie otwieraj wiadomości i załączników od nieznajomych osób i nie klikaj w linki przesyłane w wiadomościach od nieznanych nadawców – mogą one zawierać wirusy, które narażą na niebezpieczeństwo Twoje dane osobowe i urządzenie, z którego korzystasz.
– Nie bądź bierny, jeśli zauważysz w Internecie nielegalne treści – w przypadku podejrzenia przestępstwa nie wahaj się zgłosić tego faktu na policję.

Pasażer autobusu komunikacji publicznej nie chciał opuścić pojazdu. Interweniował patrol policji

Rady dla dzieci:
– pamiętaj, że przyjaciele poznani w internecie mogą nie być tymi, za których się podają – w rzeczywistości możesz rozmawiać z osobą, która ma wobec ciebie złe zamiary;
– nie podawaj w Internecie swojego nazwiska, wieku, numeru telefonu – najlepiej jest posiadać swój nick, internetową ksywkę;
– nie umawiaj się z osobami poznanymi przez Internet;
– uważaj na e-maile otrzymane od nieznajomych, nigdy nie otwieraj podejrzanych załączników i nie otwieraj linków przesłanych ci przez nieznaną osobę – mogą zawierać wirusy;
– traktuj innych z szacunkiem, nie wyzywaj, nie strasz, nie obrażaj;
– rozmawiaj z rodzicami o Internecie, zaproś ich na twoje ulubione strony, pokaż im jak szukać w Internecie informacji – zostań ich nauczycielem;
– w razie zagrożenia szukaj pomocy u dorosłych – rodziców, pedagoga, policjanta.

JC

reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze