-0 C
Olsztyn
niedziela, 24 listopada, 2024
reklama

19-latkowi grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności

Wiadomości19-latkowi grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności

Policjanci zatrzymali 19-latka podejrzanego o popełnienie szeregu oszustw internetowych, gdy próbował podjąć pieniądze w jednym z bankomatów.

Do zatrzymania 19-letniego mieszkańca Szczytna doszło w środę (03.02.21r.) tuż przed godziną 01:00 w nocy na ulicy Pasymskiej w Szczytnie. Zatrzymanie mężczyzny to zwieńczenie pracy operacyjnej funkcjonariuszy z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą. Zespół ten od dłuższego czasu prowadził działania ukierunkowane na ustalenie i zatrzymanie sprawcy podejrzanego o dokonanie szeregu oszustw dokonanych na szkodę kilku, a może nawet kilkunastu pokrzywdzonych.

Jak ustalili szczycieńscy funkcjonariusze, 19-latek utworzył, za pośrednictwem jednego z portali społecznościowych, fikcyjne konta podając fałszywe, zmyślone przez siebie dane. Następnie, w okresie od 22.09.20r. do dnia zatrzymania, oferował na sprzedaż potencjalnym klientom przedmioty, których w rzeczywistości nie posiadał. Były to m.in. słuchawki bezprzewodowe, telefony komórkowe oraz różnego rodzaju części samochodowe. Po zaakceptowaniu transakcji, zainteresowany klient wysyłał „sprzedawcy” 6-cyfrowy kod Blik, a 19-latek wpisywał go w dowolnie wybranym bankomacie i wypłacał pieniądze. Na tym handel się kończył, gdyż oszust nie wysłał nowemu właścicielowi zakupionego produktu i nie odbierał już więcej telefonu.

19-letni mieszkaniec Szczytna na chwilę obecną usłyszał 6 zarzutów, z czego 5 za popełnione przez siebie oszustwa internetowe i jeden za próbę dokonania takiego przestępstwa. Jeżeli przypuszczenia mundurowych potwierdzą się, to pokrzywdzonych osób w wyniku jego nieuczciwego działania zgłosi się więcej.

W miniony piątek (05.01.21r.) Prokuratura Rejonowa w Szczytnie zastosowała wobec niego, celem zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania karnego, dozór policyjny.
Za popełnione przestępstwa 19-latkowi grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci informują, jak ochronić się przed takim oszustwem:

Należy stosować dwuskładnikowe uwierzytelnienie swoich kont społecznościowych (wówczas o wiele trudniej przejąć konto – zalogowanie się wymaga potwierdzenia sms-em).
Najlepiej w jakiś sposób potwierdzać tożsamość „znajomych”, którzy piszą do nas przez internetowe komunikatory – najlepiej zadzwonić do takiej osoby. Wykonanie takiego połączenia zajmie nam kilkadziesiąt sekund, a tym samym zyskamy pewność, że nasz znajomy rzeczywiście jest w potrzebie i to właśnie jemu – a nie oszustowi – przekazujemy pieniądze.
Dokładne sprawdzanie danych transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej również uchroni nas przed kradzieżą (przestępca nie skorzysta z kodu, dopóki nie potwierdzimy transakcji na naszym telefonie).

Źródło: KPP w Szczytnie

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane