fbpx

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

poniedziałek, 1 marca, 2021

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

Blisko 100 tys. zł strat w wyniku tzw. szkodnictwa leśnego

Wiadomości Blisko 100 tys. zł strat w wyniku tzw. szkodnictwa leśnego

Prawie 100 tys. zł wyniosły w minionym roku szkody związane z kradzieżami drewna, kłusownictwem czy niszczeniem mienia nadleśnictw – podała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie. Najczęstszym wykroczeniem był wjazd pojazdów silnikowych do lasu.

Na obszarze nadzorowanym przez RDLP w Olsztynie zarejestrowano w ubiegłym roku ponad 3,5 tys. przypadków tzw. szkodnictwa leśnego. Jak poinformował rzecznik tej instytucji Adam Pietrzak, dotyczyły one czterech rodzajów zdarzeń: bezprawnego korzystania z lasu, kłusownictwa, kradzieży lub niszczenia mienia nadleśnictw, a także kradzieży drewna. Łączna kwota ujawnionych szkód wyniosła prawie 100 tys. zł.

Jak zaznaczył Pietrzak, co roku przeprowadzana jest analiza zagrożeń związanych ze szkodnictwem leśnym, co ma pomóc w podejmowaniu odpowiednich działań profilaktycznych.

Straż Leśna i pracownicy Służby Leśnej przeprowadzili w sumie ponad 2,2 tys. kontroli ładunków przewożonego surowca drzewnego i zakładów przerobu drewna, ponad 650 działań prewencyjnych lub edukacyjnych, a kilkadziesiąt razy wspierali inne służby porządkowe w prowadzonych przez nie akcjach.

Aż 97 proc. wszystkich wykrytych wykroczeń stanowiły przypadki nieuprawnionego wjazdu pojazdami silnikowymi lub parkowania w lasach. Ujawniono też 26 aktów wandalizmu – uszkodzeń leśnych obiektów i urządzeń turystycznych.

W wykrywaniu przypadków szkodnictwa leśnego pomógł system mobilnego monitoringu wizyjnego, którym dysponuje każde z 32 nadleśnictw na terenie RDLP w Olsztynie. W 2020 r. kamery zarejestrowały w lasach 175 różnego rodzaju wykroczeń.

Zdaniem leśników, wielkość i rodzaj ubiegłorocznych szkód może mieć związek z ograniczeniami spowodowanymi pandemią COVID-19, które wpłynęły na przemieszczanie się ludzi i sposób spędzania wypoczynku na terenie Lasów Państwowych.

Leśnicy z Warmii i Mazur oceniają, że w tym roku może być podobnie i należy spodziewać się wzrostu liczby wykroczeń, zwłaszcza związanych z nieuprawnionym wjazdem samochodem do lasu.

Przeczytaj także:

Jak oceniasz?
ŹródłoPAP
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Warte uwagi

Warte uwagi

Przeczytaj także:

0
Jaka jest twoja opinia na ten temat? x
()
x