fbpx
-0 C
Olsztyn
niedziela, 28 listopada, 2021
reklama

Bank Żywności w Olsztynie ratuje coraz więcej jedzenia

reklama

Mimo pandemii 2020, Bank Żywności w Olsztynie wydał potrzebującym więcej żywności niż w 2019 roku. Trafiła ona do 66100 osób z Warmii i Mazur. Przy okazji uratował przed zmarnowaniem aż 655 ton produktów, które bez jego interwencji trafiłyby do śmietnika.

Jest wiele wskaźników, którymi można mierzyć pracę banku żywności, ale jednym z najważniejszych jest tonaż pozyskanej i wydanej potrzebującym żywności. I tu olsztyński bank ma czym się pochwalić, bo do mieszkańców Warmii i Mazur trafiło 2680 ton żywności o wartości 14,3 mln złotych. To aż o 780 ton więcej niż w roku ubiegłym. Duży wpływ na ten rezultat miało ratowanie żywności przed zmarnowaniem, którą bank pozyskuje codziennie od sklepów lub zaprzyjaźnionych producentów.

W 2020 roku pozyskał w ten sposób 655 ton żywności, ratując zatem przed wyrzuceniem do śmieci aż o 92 ton żywności więcej niż rok temu. – Bank żywności jest w takiej niezręcznej sytuacji, że kiedy zaczyna się kryzys, a za taki możemy uważać sytuację związaną z koronawirusem, to trafia do niego więcej żywności, której nie sprzedali producenci i sieci handlowe. Na ten wynik złożyła się także rosnąca świadomość na temat niemarnowania żywności i powiększająca się sieć naszych partnerów, którzy nam ją przekazują – mówi Marek Borowski, prezes Banku Żywności w Olsztynie. – Jednak sytuacja kryzysowa też nas dotyka. Przybywa żywności, ale my mamy trudności z pozyskiwaniem funduszy na działania. Ci, którzy współfinansowali nasze cele misyjne, wycofują się, dlatego, że nie wiedzą, co ich czeka.

reklama

Zwiększenie pomocy żywnościowej miało także wpływ na poszerzenie sieci partnerów odbierających od banku żywność w województwie. Łącznie ze wsparcia skorzystało 305 organizacji, takich jak domy dziecka, domy samotnej matki, ośrodki pomocy społecznej, jadłodajnie, domy pomocy społecznej, świetlice środowiskowe, rodziny zastępcze, noclegownie, schroniska dla bezdomnych itp. Pomocą żywnościową zostało objętych ponad 66 tys. osób z regionu.

Czytaj też:  Zarząd zawiesił banery na budynku spółdzielni za pieniądze spółdzielców

Ważnym elementem misji Banku jest działalność edukacyjna i aktywizacyjna. W kilku projektach aktywizujących społecznie i zawodowo Bank przeszkolił ponad 200 osób. Z kolei w działaniach edukacyjnych wzięło udział niemal 3200 osób. – Mimo obostrzeń i ograniczonych możliwości udało się nam zorganizować m.in. obchody Światowego Dnia Żywności, czy Targi Eco Trendy, podczas których gościliśmy kilkudziesięciu wystawców i producentów żywności regionalnej – mówi Jolanta Markiewicz, kierowniczka działu promocji i komunikacji Banku Żywności w Olsztynie. – Spotykaliśmy się w Kuźni Społecznej i online, organizując warsztaty z zakresu zdrowego żywienia, z uwzględnieniem zagadnień zero-waste. Cały czas pracujemy nad wzrostem świadomości, dotyczącej skutków marnowania żywności, sposobom walki z tym zjawiskiem oraz metod jej zagospodarowywania.

Bank Żywności w Olsztynie ratuje coraz więcej jedzenia
Źródło: Bank Żywności w Olsztynie

Bank Żywności w Olsztynie ratuje coraz więcej jedzenia

Źródło: Bank Żywności w Olsztynie

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama