fbpx

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

poniedziałek, 1 marca, 2021

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

Otrzymałeś smsa z prośbą o dopłatę do przesyłki? To nowa sztuczka

Wiadomości Otrzymałeś smsa z prośbą o dopłatę do przesyłki? To nowa sztuczka

W ostatnim czasie coraz bardziej „popularną” metodą staje się podszywanie pod firmy kurierskie. SMS z prośbą o dopłatę drobnej kwoty do zamówionej przesyłki, może być próbą wyłudzenia danych potrzebnych do logowania w banku.

Oszuści ciągle modyfikują swoje metody działania i korzystają z każdej nadarzającej się okazji, aby wprowadzić w błąd swoje ofiary.

W ostatnim czasie przestępcy podszywają się również pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z informacjami o konieczności dopłaty do przesyłki. Zazwyczaj kwota, jaką należy wpłacić, jest bardzo niska – w granicach 1 zł. W wiadomości podany jest także link, który przekierowuje potencjalną ofiarę na stronę łudząco podobną do strony banku, bądź operatora płatności elektronicznych, gdzie nieświadoma osoba wprowadza wrażliwe dane dotyczące konta, takie jak login oraz hasło i tym samym umożliwia przechwycenie tych informacji oszustom. Ktoś, kto często otrzymuje paczki, jest łatwym celem dla przestępców, zwłaszcza, jeśli oczekuje akurat na przesyłkę.

W minioną sobotę (23.01.2021r.) do Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie zgłosił się 20-letni mężczyzna i 27-letnia kobieta, którzy otrzymali od rzekomych „kurierów” SMS-y z prośbą o dopłatę do zamówionej wcześniej paczki. Z treści wiadomości wynikało, że dopłata podyktowana była nie uiszczeniem należnej przez nich kwoty. Do otrzymanych wiadomości załączone był linki, które odsyłały ich na stronę „banku”. Osoby te nie domyśliły się, że jest to próba oszustwa. Zalogowały się i wykonały przelewy. Mieszkaniec gminy Pasym stracił 2 340 zł.

Oszuści, którzy włamali się na konto kobiety, stosując metodę na Blika, pozbawili ją ponad 200 zł, a następnie w dwóch różnych bankomatach położonych na terenie Polski dokonali również wypłaty jej środków pieniężnych o łącznej wartości 1 000 zł.

Policjanci apelują o ostrożność i dokładne czytanie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów. Poświęćmy kilka sekund na zweryfikowanie, jaką transakcję chcemy docelowo zaakceptować. Ta chwila namysłu może uratować nas przed utratą zgromadzonych na koncie oszczędności. Pamiętajmy również, że oszuści przygotowują strony, które są łudząco podobne do stron internetowych banków lub operatorów płatności elektronicznych. Dlatego logując się do serwisu internetowego banku, zawsze wprowadzajmy adres strony ręcznie. Nigdy nie korzystajmy z przesłanych linków.

Źródło: KPP w Szczytnie

Przeczytaj także:

Jak oceniasz?

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


1 Komentarz
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Warte uwagi

Warte uwagi

Przeczytaj także:

1
0
Jaka jest twoja opinia na ten temat? x
()
x