fbpx

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

sobota, 27 lutego, 2021

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

Spór w PiS. Michał Wypij: nie poprzemy tego

Wiadomości Spór w PiS. Michał Wypij: nie poprzemy tego

Modelu, w którym to obywatel musi udowadniać swoją niewinność, Porozumienie nie poprze i tu się nic nie zmieniło – stwierdził w czwartek wiceszef klubu PiS, polityk Porozumienia Michał Wypij. Dodał, że nie widział autopoprawki, która miała zostać złożona do projektu PiS ws. mandatów.

Powinniśmy się skupić na tym, co absolutnie niezbędne w czasie pandemii, a nie tworzyć przepisy, które w poczuciu społecznym ograniczają wolność. Będziemy konsekwentnie przeciwko temu projektowi.

Posted by Michał Wypij on Thursday, January 21, 2021

Na początku stycznia posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt noweli Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, zakładający brak możliwości odmowy przyjęcia mandatu karnego, a jedynie możliwość zaskarżenia go potem do sądu. Obecnie, w razie odmowy przyjęcia mandatu karnego, organ, którego funkcjonariusz nałożył grzywnę, występuje do sądu z wnioskiem o ukaranie.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek pytana w środę na konferencji prasowej, czy już wiadomo, kiedy Sejm zajmie się tym projektem odparła, że na pewno nie obecnym posiedzeniu”. „Najprawdopodobniej na tym lutowym 24 i 25 lutego tym projektem się zajmiemy, bo do niego wpłynęła też autopoprawka” – zaznaczyła marszałek.

Wypij z rozmowie z dziennikarzami w Sejmie przyznał, że nie widział autopoprawki, o której mówiła Witek. „W czasie pandemii powinniśmy się skupić na tym, co absolutnie niezbędne i najważniejsze w tym momencie, a szukanie takich projektów, czy tworzenie takiego prawa, które w sposób niejednoznaczny może ograniczać wolność, zwłaszcza w odbiorze społecznym, jest czymś absolutnie niepotrzebnym” – powiedział.

„My z gruntu jesteśmy przeciw, więc w tej kwestii się nic nie zmienia” – zadeklarował polityk Porozumienia. „Model, w którym to obywatel musi udowadniać swoją niewinność jest absolutnie modelem, którego Porozumienie nie poprze i w tej kwestii się nic nie zmieniło, więc ja się cieszę, że nie będziemy tego głosować i niezależnie od terminu, w którym mielibyśmy nad tym projektem się pochylić, jeżeli nie zmieni się filozofia, podejście do tego projektu, nie uzyska poparcia posłów Porozumienia” – dodał.

Poseł przyznał, że eksperci z PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia spotykają się i na różnych płaszczyznach trwają rozmowy programowe. „Zakładam, że ten temat także będzie omawiany” – powiedział. „Tu w zasadzie nie ma pola do kompromisu. Jeżeli jeszcze raz filozofia będzie ustawiona w ten sposób, że to obywatel ma udowodnić swoją niewinność, to nie mamy o czym rozmawiać” – podkreślił Wypij.

Szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski mówił niedawno, że po uwzględnieniu kilku uwag nie będzie to projekt, który będzie problemem w ZP. Wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki oceniał, że projekt wydaje mu się rozsądny i logiczny.

Projekt PiS budzi zastrzeżenia wielu prawników, m.in. Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. Krytykują go także politycy KO, Lewicy, PSL, czy Konfederacji.

W uzasadnieniu projektu, pod którym widnieją podpisy 32 posłów PiS, napisano m.in.: „Jak wskazuje praktyka, przeważająca większość spraw o wykroczenia wnoszonych do sądu w związku z odmową przyjęcia mandatu przez sprawcę kończy się wydaniem prawomocnego wyroku skazującego”. „Poza tym odmowa przyjęcia mandatu przez sprawcę niejednokrotnie ma charakter impulsywny i nieprzemyślany, a w konsekwencji powoduje konieczność podjęcia szeregu czynności związanych z wytoczeniem oskarżenia w sprawie o wykroczenie” – czytamy.

Dlatego – jak napisano – „z tych względów proponuje się przyjęcie założenia, że grzywna nałożona mandatem karnym przez funkcjonariusza staje się wykonalna na dotychczasowych zasadach, a ukarany nie może odmówić przyjęcia mandatu”. W uzasadnieniu wskazano, że ukarany będzie mógł zaskarżyć w ciągu siedmiu dni do sądu rejonowego nałożony mandat karny – w zakresie zarówno co do winy, jak i co do kary.

Przeczytaj także:

Jak oceniasz?
ŹródłoPAP

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


1 Komentarz
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Warte uwagi

Warte uwagi

Przeczytaj także:

1
0
Jaka jest twoja opinia na ten temat? x
()
x