fbpx

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

poniedziałek, 1 marca, 2021

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

Niezwykłe zjawisko. W lasach pojawiła się „lodowa wata”

Wiadomości Niezwykłe zjawisko. W lasach pojawiła się "lodowa wata"

Od pewnego czasu w lesie możemy zauważyć ,,wyrastające’’ z drewna białe włoski o długości do 20 cm. Dzieje się tak, gdy woda zostaje powoli wypychana z drewna i wtedy następuje to zjawisko.

Przyczyną całego zajścia jest grzyb Łojówka różowawa (Exidiopsis effusa), którego możemy znaleźć na martwym drewnie w lasach liściastych i mieszanych. Atakuje on takie gatunki jak: buk pospolity czy brzoza brodawkowata.

Aby doszło do zjawiska ,,lodowej waty” musi wystąpić duża wilgotność oraz niewielki mróz. Grzyb hamuje powstawanie kryształków lodu podczas przejścia wody ze stanu ciekłego w szklisty – jest to tak zwany proces witryfikacji.

Po raz pierwszy zjawisko to zauważono w 1918 roku. Przyczynę zajścia odkryli w 2015 niemieccy oraz szwajcarscy naukowcy, a dziś możemy je spotkać już w Polsce, między innymi w Leśnictwie Radostowo Nadleśnictwa Wipsowo.

Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie

Przeczytaj także:

Jak oceniasz?
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Warte uwagi

Warte uwagi

Przeczytaj także:

0
Jaka jest twoja opinia na ten temat? x
()
x