fbpx

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

sobota, 27 lutego, 2021

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

Mieli oszukać 1500 osób, a także firmę Microsoft. Rusza gigantyczny proces w Olsztynie

Wiadomości Mieli oszukać 1500 osób, a także firmę Microsoft. Rusza gigantyczny proces w...

Dwoje oskarżonych stanie przed olsztyńskim sądem już w lutym. Sprzedawali oni nielicencjonowanie klucze dużej, amerykańskiej korporacji na Allegro. Odpowiedzą za oszustwo.

Sprawa dotyczy dwójki podejrzanych – Rafała G. i Wiolety L. – którzy w latach 2014-2017 za pośrednictwem platformy handlowej Allegro, mieli sprzedać ponad 1800 sztuk kopii kluczy licencyjnych oprogramowań należących do Microsoftu, w tym popularnego systemu operacyjnego Windowsa. Na tym procederze, dwójka oszustów miała zarobić ponad 800 tys. zł.

Pod koniec 2019 roku prokuratura w Olsztynie skierowała akt oskarżenia do sądu, uznając, że dopuścili się oni działania na szkodę ponad 1500 osób, a także firmy Microsoft Corporation.

Podobna sprawa miała już miejsce w Olsztynie, w 2016 roku. Wtedy to Karolina S. i Mateusz S. z Działdowa sprzedawali nielegalne klucze i oprogramowania za pośrednictwem legalnej firmy, założonej przez mężczyznę. Jak się okazało, był to proceder na skalę masową i 21 marca 2016 roku, policjanci z wydziałów dw. z cyberprzestępczością i z przestępczością gospodarczą KWP w Olsztynie wspólnie z funkcjonariuszami z Działdowa jednocześnie weszli do 6 mieszkań na terenie kraju. W wyniku przeszukań 3 adresów na Warmii i Mazurach policjanci zabezpieczyli wart kilkanaście tysięcy złotych duplikator płyt, kilkaset naklejek legalizacyjnych, kilkaset nośników DVD, tysiące kopert i opakowań, dokumentację księgową firmy, dokumentację dotyczącą nadawanych przesyłek, telefony komórkowe, laptopy, pendrive’y, a także blisko 300.000 złotych w gotówce pochodzących z nielegalnej działalności, co pozwoli w przyszłości na wyegzekwowanie orzeczeń o grzywnie czy obowiązku naprawienia szkody. Pieniądze zabezpieczono na protokół tymczasowego zajęcia mienia ruchomego. W innych miejscach w kraju zabezpieczenie dowodów miało podobny przebieg. Łączna wartość nielegalnego oprogramowania miała wynieść nawet 3 mln zł.

Z Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych małżeństwo – Karolina i Mateusz S. usłyszało zarzuty kopiowania i rozpowszechniania bez uprawnienia programów komputerowych oraz uczynienia z nielegalnej działalności stałego źródła dochodu. Dodatkowo 26-latkowi, z Ustawy prawo własności przemysłowej, przedstawiono zarzut oznaczenia bez uprawnienia nośników z zastrzeżonymi znakami towarowymi Microsoft. Obojgu grożą kary do 5 lat pozbawienia wolności. Policjanci ustalili, że pieniądze z nielegalnej działalności były przeznaczane na zagraniczne podróże, zakupy w drogich markowych sklepach, czy zakup za gotówkę mieszkania wartego 500.000 złotych. Grupa była przekonana o swojej bezkarności, do tego stopnia, że Mateusz S. prowadził z żoną przestępczy proceder mimo trwania zawieszenia kary.

Przedstawiciele firmy Microsoft przyznali wtedy, że nigdy nie mieli jeszcze tak dużej sprawy w Polsce, związanej z podrabianiem i nielegalnym handlem ich produktami.

Proces przed sądem rozpocznie się 16 lutego 2021 roku.

Przeczytaj także:

Jak oceniasz?
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Warte uwagi

Warte uwagi

Przeczytaj także:

0
Jaka jest twoja opinia na ten temat? x
()
x