3 C
Olsztyn
poniedziałek, 18 listopada, 2024
reklama

Mieli oszukać 1500 osób, a także firmę Microsoft. Rusza gigantyczny proces w Olsztynie

WiadomościMieli oszukać 1500 osób, a także firmę Microsoft. Rusza gigantyczny proces w...

Dwoje oskarżonych stanie przed olsztyńskim sądem już w lutym. Sprzedawali oni nielicencjonowanie klucze dużej, amerykańskiej korporacji na Allegro. Odpowiedzą za oszustwo.

Sprawa dotyczy dwójki podejrzanych – Rafała G. i Wiolety L. – którzy w latach 2014-2017 za pośrednictwem platformy handlowej Allegro, mieli sprzedać ponad 1800 sztuk kopii kluczy licencyjnych oprogramowań należących do Microsoftu, w tym popularnego systemu operacyjnego Windowsa. Na tym procederze, dwójka oszustów miała zarobić ponad 800 tys. zł.

Pod koniec 2019 roku prokuratura w Olsztynie skierowała akt oskarżenia do sądu, uznając, że dopuścili się oni działania na szkodę ponad 1500 osób, a także firmy Microsoft Corporation.

Podobna sprawa miała już miejsce w Olsztynie, w 2016 roku. Wtedy to Karolina S. i Mateusz S. z Działdowa sprzedawali nielegalne klucze i oprogramowania za pośrednictwem legalnej firmy, założonej przez mężczyznę. Jak się okazało, był to proceder na skalę masową i 21 marca 2016 roku, policjanci z wydziałów dw. z cyberprzestępczością i z przestępczością gospodarczą KWP w Olsztynie wspólnie z funkcjonariuszami z Działdowa jednocześnie weszli do 6 mieszkań na terenie kraju. W wyniku przeszukań 3 adresów na Warmii i Mazurach policjanci zabezpieczyli wart kilkanaście tysięcy złotych duplikator płyt, kilkaset naklejek legalizacyjnych, kilkaset nośników DVD, tysiące kopert i opakowań, dokumentację księgową firmy, dokumentację dotyczącą nadawanych przesyłek, telefony komórkowe, laptopy, pendrive’y, a także blisko 300.000 złotych w gotówce pochodzących z nielegalnej działalności, co pozwoli w przyszłości na wyegzekwowanie orzeczeń o grzywnie czy obowiązku naprawienia szkody. Pieniądze zabezpieczono na protokół tymczasowego zajęcia mienia ruchomego. W innych miejscach w kraju zabezpieczenie dowodów miało podobny przebieg. Łączna wartość nielegalnego oprogramowania miała wynieść nawet 3 mln zł.

Z Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych małżeństwo – Karolina i Mateusz S. usłyszało zarzuty kopiowania i rozpowszechniania bez uprawnienia programów komputerowych oraz uczynienia z nielegalnej działalności stałego źródła dochodu. Dodatkowo 26-latkowi, z Ustawy prawo własności przemysłowej, przedstawiono zarzut oznaczenia bez uprawnienia nośników z zastrzeżonymi znakami towarowymi Microsoft. Obojgu grożą kary do 5 lat pozbawienia wolności. Policjanci ustalili, że pieniądze z nielegalnej działalności były przeznaczane na zagraniczne podróże, zakupy w drogich markowych sklepach, czy zakup za gotówkę mieszkania wartego 500.000 złotych. Grupa była przekonana o swojej bezkarności, do tego stopnia, że Mateusz S. prowadził z żoną przestępczy proceder mimo trwania zawieszenia kary.

Przedstawiciele firmy Microsoft przyznali wtedy, że nigdy nie mieli jeszcze tak dużej sprawy w Polsce, związanej z podrabianiem i nielegalnym handlem ich produktami.

Proces przed sądem rozpocznie się 16 lutego 2021 roku.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane