4 C
Olsztyn
poniedziałek, 18 listopada, 2024
reklama

Naukowcy UWM opatentowali niezwykły śpiwór

WiadomościNaukowcy UWM opatentowali niezwykły śpiwór

Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej pod koniec ubiegłego roku przyznał UWM prawa ochronne na dwa śpiwory rozgrzewające – jeden dla ludzi, a drugi dla zwierząt. Dla ratowania ludzi taki śpiwór to bardzo ważne usprawnienie.

Wychłodzenie i hipotermia ofiar wypadków drogowych, narciarskich, nietrzeźwych śpiących na dworze czy ludzi, którzy długo przebywali w zimnej wodzie to poważny problem.

Śpiwór, który kortowscy naukowcy zaprojektowali wspólnie z Kamilem Krzyżanowskim z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego powinien być wykonany z miękkiego tworzywa polimerowego. W jego wnętrzu znajduje się mata grzewcza. Warstwę izolacyjną w śpiworze stanowi powietrze. Spód śpiwora jest podklejony karbowaną gumą, dzięki czemu można go kłaść na ziemi, śniegu, błocie i nie przymarznie, ani nie zsunie się z pochyłości. Dodatkowo ma paski, którymi można go przypiąć do deski ortopedycznej. Element grzewczy jest osłonięty miękkim, elastycznym tworzywem sztucznym gwarantującym bezpieczeństwo stosowania. Eliminuje ryzyko bezpośredniego kontaktu ciała z matą.

Decyzję o nadaniu śpiworowi patentu UWM otrzymał w czerwcu, teraz powstały również świadectwa ochronne.

Termiczny śpiwór nie jest jedynym wynalazkiem, na który dr Jastrzębski i prof. Adamiak otrzymali patenty. W 2018 r. opatentowali stazę, czyli specjalną opaskę do tamowania amputowanych kończyn i masywnych krwotoków, także wielokrotnego użytku, a wcześniej – nożyce do przecinania odzieży i opatrunków.

Źródło: UWM

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane