fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

czwartek, 28 stycznia, 2021

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama

Powstały alternatywne miejsca gniazdowania dla bocianów

Wiadomości Powstały alternatywne miejsca gniazdowania dla bocianów

Przed tegorocznym przylotem bocianów białych Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie przygotowała 17 alternatywnych stanowisk lęgowych dla tych ptaków. Są to specjalne platformy gniazdowe, osadzone na drewnianych słupach.

Jak poinformowała olsztyńska RDOŚ, przed sezonem lęgowym w 17 miejscach Warmii i Mazur ustawiono słupy o wysokości 8-9 m, na których zamontowano platformy o średnicy 130 cm. Są one wykonane z okorowanych żerdzi sosnowych lub świerkowych i wypełnione materiałem gniazdowym. Materiał stanowią gałęzie, siano lub słoma, z wierzchu przykryte darnią, ułożoną korzeniami do góry.

Nowe stanowiska lęgowe wybudowano w miejscach, w których naturalne gniazda bocianie istniały wcześniej na budynkach gospodarczych. Słupy z platformami ustawiono tam, gdzie mury i dachy budynków uległy uszkodzeniom pod ciężarem bocianiego gniazda albo doszło do spadku gniazda w wyniku przeciążenia. Gniazda bocianów ważą od około 300 kg do nawet 700 kg.

Warmia i Mazury należą do regionów o najwyższej liczbie gniazdujących bocianów w kraju. Znajduje się tutaj zajmujący blisko 150 tys. ha specjalny obszar ochrony ptaków Natura 2000 „Ostoja Warmińska”, gdzie populacja tego gatunku osiąga największe zagęszczenie – 71 par na 100 km kw.

Za bocianią stolicę uważana jest zamieszkana przez 19 osób wieś Żywkowo, do której co roku przylatuje około 40 bocianów, a po wykluciu młodych jest ich ponad 100. Z bocianów słynie też Lwowiec w gminie Sępopol. Na dachu tamtejszego gotyckiego kościoła z XIV w. znajduje się kilka gniazd.

Pierwsze powracające z zimowisk bociany białe (Ciconia ciconia) mogą pojawiać się już pod koniec lutego, ale przylot większości osobników przypada zwykle na drugą połowę marca i pierwszą połowę kwietnia.

W Polsce bociany podlegają ścisłej ochronie. Według przyrodników dla zachowania populacji tego gatunku niezbędne jest utrzymywanie i odtwarzanie żerowisk, którymi są żyzne łąki, obrzeża stawów i tereny zalewowe rzek. Do zanikania takich stanowisk przyczynia się rozwój intensywnego rolnictwa przemysłowego, osuszanie terenów podmokłych czy zarastanie łąk na skutek braku użytkowania.

Przeczytaj także:

Jak oceniasz?
ŹródłoPAP
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Warte uwagi

Warte uwagi

Przeczytaj także:

0
Jaka jest twoja opinia na ten temat? x
()
x