fbpx

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

piątek, 5 marca, 2021

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

Odwaga chłopca uratowała psa. Pod „Misiekm” załamał się lód

Wiadomości Odwaga chłopca uratowała psa. Pod "Misiekm" załamał się lód

Strażacy ochotnicy z Dobrego Miasta uratowali we wtorek psa, który tonął w Jeziorze Łęgnowskim na Warmii. Pod zwierzęciem daleko od brzegu załamał się lód. Żeby dotrzeć do psa i wydobyć go z wody, użyto specjalnego kajaka ratowniczego.

Tonące w jeziorze zwierzę zauważył we wtorek po południu chłopiec bawiący się na podwórku we wsi Łęgno. Zachował się bardzo dzielnie i zaalarmował rodziców, a ci wezwali na pomoc straż pożarną. Dyżurny PSP z Olsztyna wysłał na akcję ratunkową dwa zastępy dobromiejskiej OSP.

„Okazało się, że około 70 m od linii brzegowej załamał się lód. W wodzie przebywał pies, który nie mógł wydostać się o własnych siłach” – powiedział komendant gminny Związku OSP w Dobrym Mieście Krzysztof Kurowski.

Jak zaznaczył, akcję ratunkową prowadzono możliwie jak najszybciej, również dlatego, że początkowo nie można było wykluczyć, czy z psem nie przechodził przez zamarznięte jezioro jakiś człowiek.

Jeden ze strażaków dotarł kajakiem ratowniczym po lodzie do tonącego psa. Wydobył go z wody, zabezpieczył pasami i owinął kocem termicznym, bo zwierzę było wyziębione. Inni strażacy przyciągnęli kajak linami i przetransportowali na brzeg. Sprawdzono też, czy w wodzie nie ma jakichś poszkodowanych ludzi.

„Piesek był oswojony i przyjazny, ale trochę osłabiony. To ważący około 30 kg mieszaniec, taki trochę wilczurowaty. Przez media społecznościowe udało się nam szybko odnaleźć właścicieli. Byli bardzo wdzięczni. Okazało się, że pies wabi się Misiek” – relacjonował komendant.

Jak zaznaczył, ta akcja była „chrztem bojowym” sprzętu ratowniczego, bo specjalistyczny kajak Whaly kupiono zaledwie kilka dni wcześniej, dzięki gminie Dobre Miasto. Jego zdaniem, to jeden z pierwszych z takich kajaków w powiecie olsztyńskim.

„Można nim sunąć po lodzie, a jeśli lód się zarwie, to także płynąć. Z kolei latem pozwala szybko dotrzeć do tonących w sytuacji, gdy nie ma możliwości zwodowania łodzi ratowniczej” – wyjaśnił.

To nie pierwsza pomoc udzielana zwierzętom przez strażaków z tej jednostki OSP. Wcześniej m.in. wydobywali oni z rzeki tonącego dzika i pomagali rannym bocianom, które trafiły potem do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Ptaków w Bukwałdzie.

Przeczytaj także:

Jak oceniasz?
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Warte uwagi

Warte uwagi

Przeczytaj także:

0
Jaka jest twoja opinia na ten temat? x
()
x