fbpx
7 C
Olsztyn
wtorek, 21 września, 2021
reklama

Cele strategiczne UWM na najbliższe lata

reklama

Spełnienie kryteriów konkursu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza” to jeden z głównych celów strategii rozwoju UWM na najbliższe lata. W styczniu projekt strategii zaopiniuje Rada Uczelni, a następnie rektor przestawi ją Senatowi UWM.

Przez ostatnie miesiące Kolegium Rektorskie UWM z inicjatywy rektora Jerzego Przyborowskiego przygotowywało nową strategię rozwoju Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Znalazło się w niej 6 głównych celów strategicznych: spełnienie kryteriów konkursu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”, rozwój oferty dydaktycznej, zapewnienie przyjaznych warunków studiowania i pracy, wsparcie rozwoju osobistego studentów i pracowników Uniwersytetu, nowoczesny system zarządzania i zapewnienie Uniwersytetowi stabilnych warunków finansowych oraz umocnienie marki Uniwersytetu w kraju i za granicą, czyli promocja.

UWM uczelnią badawczą – z tym kryterium związane jest z jednej strony utrzymanie dobrego rozwoju dyscyplin, które już funkcjonują na UWM, z drugiej – wprowadzenie nowych dyscyplin naukowych.

reklama

Kształcenie do potrzeb rynku pracy – drugi główny cel strategiczny to doskonalenie oferty kształcenia i dostosowywanie jej do aktualnych potrzeb rynku pracy. Na UWM działa kilka biur, które wkrótce zostaną włączone do Uniwersyteckiego Centrum Wsparcia. Będzie się ono zajmowało m.in. długoterminową analizą potrzeb kadrowych zarówno w regionie, jak i w kraju. Powoływanie nowych kierunków zawsze będzie poprzedzone dogłębną analizą takich potrzeb.

UWM przyjazny studentom i pracownikom – kolejny główny cel strategiczny to zapewnienie przyjaznych warunków studiowania oraz pracy. Władze uczelni stawiają także na zwiększenie bezpieczeństwa w kampusie oraz tworzenie dodatkowych miejsc rekreacji dla studentów, w szczególności w okolicy plaży kortowskiej.

Rozwój studentów i pracowników – kolejny cel strategiczny to wsparcie rozwoju osobistego studentów, doktorantów i pracowników Uniwersytetu.

„Chcemy utworzyć Uniwersyteckie Centrum Kompetencji, czyli ośrodek, w którym przede wszystkim studenci i doktoranci będą mogli zdobywać nowe kompetencje poprzez udział w warsztatach czy szkoleniach. Kończyłyby się one nie tylko uzyskaniem certyfikatu, ale również uprawnień do prowadzenia określonych czynności związanych z zawodem. Nie zapominamy również o osobach z niepełnosprawnościami. Będziemy dokładać wszelkich starań, aby one to wsparcie otrzymywały.” – mówi rektor UWM – Jerzy Przyborowski.

Nowoczesny system zarządzania i mniej biurokracji – nowoczesny system zarządzania i zapewnienie uniwersytetowi stabilnych warunków finansowych oraz materialnych to piąty główny cel strategiczny rozwoju UWM.

Istotne, zwłaszcza z punktu widzenia pracowników nie będących nauczycielami akademickimi, będzie wprowadzenie dla tej grupy kompleksowego i spójnego systemu awansowania. Będzie to możliwe po opracowaniu systemu wartościowania stanowisk pracy, który powstanie w najbliższym czasie. Wprowadzenie efektywnego systemu zarządzania finansami i majątkiem to również istotny punkt. Uczelnia chce utrzymać decentralizację finansowania.

Promocja w kraju i za granicą – ostatni główny cel strategiczny rozwoju UWM to umocnienie marki Uniwersytetu w kraju i za granicą, czyli szeroko rozumiana promocja.

„Właściwie powinniśmy mówić o oddzielnej strategii promocyjnej Uniwersytetu. Obejmować będzie ona promocję oferty kształcenia, ale nie tylko. Składać się na to będą również osiągnięcia badawcze w zakresie innowacji, patentów czy współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Strategia promocji będzie miała również ścisły związek z absolwentami UWM. Narzędziami do realizacji będą m.in. nowoczesna strona internetowa, a także szersze wykorzystanie mediów społecznościowych.” – dowiadujemy się z wypowiedzi Jerzego Przyborowskiego.

A jak rektor UWM widzi uczelnię za 10 lat?

„Założenie jest takie, że UWM będzie liczącą się w kraju i za granicą jednostką naukową i edukacyjną. Liczę na to, że znajdziemy się w rankingach międzynarodowych. Bardzo mocno na to pracujemy. Myślę, że uda nam się utrzymać pozycję, którą mamy w tej chwili w krajowym rankingu „Perspektyw”. Jesteśmy na siódmym miejscu.”

Źródło: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

reklama
reklama

Polecane

0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama