fbpx

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

sobota, 27 lutego, 2021

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

W 2020 r. ruch na lotnisku Olsztyn-Mazury spadł o prawie 60 proc.

Wiadomości W 2020 r. ruch na lotnisku Olsztyn-Mazury spadł o prawie 60 proc.

62 tys. 395 pasażerów skorzystało w 2020 r. z Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury. W porównaniu z rokiem 2019 był to spadek o 59,57 proc.; wówczas odprawiono tam 154 tys. 319 osób – podał w poniedziałek Dariusz Naworski z Portu Lotniczego Olsztyn Mazury.

„Rok 2020 był pełen wyzwań dla całej branży lotniczej na niespotykaną dotąd skalę. Staraliśmy się przystosować do dynamicznie zmieniającej się sytuacji epidemicznej w Polsce i Europie, zapewniając ciągłość operacyjną lotniska i w nowym roku będziemy kontynuowali te działania wierząc, że ruch lotniczy będzie się stopniowo odbudowywał” – poinformował Tomasz Kądziołka, prezes zarządzającej lotniskiem Olsztyn Mazury spółki Warmia Mazury.

Naworski przypomniał, że w minionym roku ruch lotniczy odbywał się w cieniu trwającej pandemii koronawirusa SARS-CoV 2, która sparaliżowała rejsowy ruch pasażerski na całym świecie. Dodał, że pomimo czasowego zawieszenia lotów pasażerskich, lotnisko Olsztyn- Mazury utrzymało ciągłość operacyjną, zapewniając obsługę m.in. lotów szkoleniowych, medycznych, biznesowych, wojskowych i transportowych.

Wszystkie połączenia pasażerskie oferowane przez przewoźników przed pandemią, wróciły do rozkładu lotów na przełomie czerwca i lipca 2020. Pasażerowie mogli skorzystać z lotów do Londynu Luton, Londynu Stansted, Dortmundu oraz Krakowa. Naworski wyjaśnił, że aktualny rozkład lotów uzależniony jest od dynamicznie zmieniających się restrykcji i regulacji rządowych, związanych z przeciwdziałaniem pandemii Covid-19.

Poinformował, że aby zapewnić pasażerom bezpieczeństwo, władze portu wdrożyły szereg zaleceń krajowych i międzynarodowych organizacji zajmujących się ochroną zdrowia, w celu przystosowania terminala pasażerskiego do działalności w czasie pandemii. Wprowadzone rozwiązania obejmują m.in. kontrolę temperatury ciała osób wchodzących do terminala, noszenie maseczki na terenie portu, zachowanie dystansu społecznego i dbanie o higienę rąk.

Powierzchnie terminala są systematycznie dezynfekowane, a pracownicy portu wyposażeni zostali w środki ochrony osobistej. Wszystkie operacje lotnicze realizowane na lotnisku w Szymanach odbywają się w standardzie sanitarnym.

Według Naworskiego, pomimo wielu wyzwań, z jakimi w 2020 roku spotkała się branża lotnicza, władze lotniska Olsztyn Mazury podejmowały działania ukierunkowane na dalszy rozwój portu. W październiku podpisana została umowa o dofinansowanie ze środków unijnych projektu na modernizację infrastruktury Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury do II kategorii radiowego systemu nawigacyjnego ILS.

Głównym celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa wykonywania operacji lotniczych w strefie airside lotniska, a także zwiększenie dostępności komunikacyjnej portu, szczególnie w trudnych warunkach atmosferycznych. Projekt w 60 proc. finansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia Mazury 2014- 2020.

Lotnisko koło Szyman podniesie się po tym kryzysie?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Przeczytaj także:

Jak oceniasz?
ŹródłoPAP

2 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


2 Komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Warte uwagi

Warte uwagi

Przeczytaj także:

2
0
Jaka jest twoja opinia na ten temat? x
()
x