62 tys. 395 pasażerów skorzystało w 2020 r. z Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury. W porównaniu z rokiem 2019 był to spadek o 59,57 proc.; wówczas odprawiono tam 154 tys. 319 osób – podał w poniedziałek Dariusz Naworski z Portu Lotniczego Olsztyn Mazury.
“Rok 2020 był pełen wyzwań dla całej branży lotniczej na niespotykaną dotąd skalę. Staraliśmy się przystosować do dynamicznie zmieniającej się sytuacji epidemicznej w Polsce i Europie, zapewniając ciągłość operacyjną lotniska i w nowym roku będziemy kontynuowali te działania wierząc, że ruch lotniczy będzie się stopniowo odbudowywał” – poinformował Tomasz Kądziołka, prezes zarządzającej lotniskiem Olsztyn Mazury spółki Warmia Mazury.
Naworski przypomniał, że w minionym roku ruch lotniczy odbywał się w cieniu trwającej pandemii koronawirusa SARS-CoV 2, która sparaliżowała rejsowy ruch pasażerski na całym świecie. Dodał, że pomimo czasowego zawieszenia lotów pasażerskich, lotnisko Olsztyn– Mazury utrzymało ciągłość operacyjną, zapewniając obsługę m.in. lotów szkoleniowych, medycznych, biznesowych, wojskowych i transportowych.
Wszystkie połączenia pasażerskie oferowane przez przewoźników przed pandemią, wróciły do rozkładu lotów na przełomie czerwca i lipca 2020. Pasażerowie mogli skorzystać z lotów do Londynu Luton, Londynu Stansted, Dortmundu oraz Krakowa. Naworski wyjaśnił, że aktualny rozkład lotów uzależniony jest od dynamicznie zmieniających się restrykcji i regulacji rządowych, związanych z przeciwdziałaniem pandemii Covid-19.
Poinformował, że aby zapewnić pasażerom bezpieczeństwo, władze portu wdrożyły szereg zaleceń krajowych i międzynarodowych organizacji zajmujących się ochroną zdrowia, w celu przystosowania terminala pasażerskiego do działalności w czasie pandemii. Wprowadzone rozwiązania obejmują m.in. kontrolę temperatury ciała osób wchodzących do terminala, noszenie maseczki na terenie portu, zachowanie dystansu społecznego i dbanie o higienę rąk.
Powierzchnie terminala są systematycznie dezynfekowane, a pracownicy portu wyposażeni zostali w środki ochrony osobistej. Wszystkie operacje lotnicze realizowane na lotnisku w Szymanach odbywają się w standardzie sanitarnym.
Według Naworskiego, pomimo wielu wyzwań, z jakimi w 2020 roku spotkała się branża lotnicza, władze lotniska Olsztyn Mazury podejmowały działania ukierunkowane na dalszy rozwój portu. W październiku podpisana została umowa o dofinansowanie ze środków unijnych projektu na modernizację infrastruktury Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury do II kategorii radiowego systemu nawigacyjnego ILS.
Głównym celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa wykonywania operacji lotniczych w strefie airside lotniska, a także zwiększenie dostępności komunikacyjnej portu, szczególnie w trudnych warunkach atmosferycznych. Projekt w 60 proc. finansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia Mazury 2014- 2020.
Sorry, there are no polls available at the moment.
Czy spadło wynagrodzenie zarządu i członków rady nadzorczej?
Ktoś wreszcie powinien się za to wziąć! Kto napisał studium i zaplanował mierniki? 45 minut jazdy z Olsztyna a pod nosem Gryźliny i Dajtki. I przestańcie pie…lić, że warunki własnościowe, granice miasta, hałas, ect!