Dwa filmy fabularne oraz cztery filmy dokumentalne otrzymają dofinansowanie z Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego. Wśród beneficjentów jest dwóch debiutantów. Taki jest finał 5.Konkursu.
Komisja Konkursowa powołana przez marszałka województwa Gustawa Marka Brzezina w składzie:
Bogumił Osiński – Szef WMFF – przewodniczący
Katarzyna Pawlak – Zastępca Dyrektora Gabinetu Marszałka – członkini
Zdzisław Fadrowski – Dyrektor Departamentu Kultury i Edukacji – członek
na posiedzeniu w dniu 10 grudnia 2020 r. oceniła projekty, które przeszły dwa poprzedzające rozstrzygnięcie Konkursu etapy tj. ocenę formalną, a następnie merytoryczną, artystyczną, programową i finansową dokonaną przez troje niezależnych ekspertów:
Ewę Braun – kostiumologa, dekoratora wnętrz, scenografa, laureatkę Oscara za dekorację wnętrz do LISTY SCHINDLERA Stevena Spielberga;
Jana Kidawę-Błońskiego – reżysera, scenarzystę i producenta filmowego ( m.in. TRZY STOPY NAD ZIEMIĄ, W UKRYCIU, RÓŻYCZKA, GWIAZDY. SKAZANY NA BLUESA);
Andrzeja Serdiukowa – producenta, dystrybutora i managera filmowego od 40 lat związanego z Polskim Filmem, przez 25 lat nadzorującego produkcje filmów w TVP S.A.
przyznając dofinansowanie jako wkład koprodukcyjny z Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego, brała pod uwagę następujące kryteria :
Kompleksową ocenę ekspertów,
Etap produkcji filmu (wstępny/development; przygotowawczy; zdjęciowy; okres montażu i udźwiękowienia; prace końcowe),
Liczbę dni zdjęciowych w województwie warmińsko-mazurskim,
Wysokość kwoty deklarowanej do wydatkowania na Warmii i Mazurach,
Spodziewany efekt promocyjny dla regionu,
Dotychczasowy dorobek producenta i reżysera, w tym rezultaty artystyczne i ekonomiczne poprzednich produkcji.
Po analizie projektów i uwzględnieniu w.w. kryteriów Komisja jednogłośnie postanowiła przyznać dofinansowanie następującym produkcjom filmowym:
W kategorii Film Fabularny:
„BALTAZAR – reż. Jerzy Skolimowski
Koprodukcja polsko-włoska. Producent wiodący Polska 80%: SKOPIA FILM sp. z.o.o., Włochy 20% – ALIEN FILMS SRL.
Współczesna interpretacja kultowego filmu zaliczanego do klasyki kina „Na los szczęścia Baltazarze” Roberta Bressona z roku 1966. Napisany po mistrzowsku scenariusz (Ewa Piaskowska i Jerzy Skolimowski) wyróżnia się oryginalną szkatułkową formą i alegorycznym ujęciem tematu. Historia osiołka o imieniu Baltazar, rozpoczynająca się w polskim cyrku, a kończąca we włoskiej rzeźni, to gorzka ale też i pełna ciepłego humanizmu parafraza „filmu drogi”. To panoptikum ludzkich zachowań wobec bezbronnego zwierzęcia, sugestywny obraz relacji społecznych i przemian kulturowych zachodzących we współczesnym świecie.
W polsko – włoskiej obsadzie w jednej z ról Sophia Loren!
Osoba reżysera Jerzego Skolimowskiego utytułowanego w filmowym świecie daje gwarancję sukcesu artystycznego i frekwencyjnego. Film pokazywany będzie nie tylko w Europie, w tym na festiwalach klasy A. Przyczyni się tym samym do promocji województwa warmińsko-mazurskiego na arenie światowej.
Liczba dni zdjęciowych: 48 , w tym na Warmii i Mazurach 10.
Film w okresie przygotowawczym.
Przewidywany termin premiery : listopad 2021.
„DZIEWCZYNA Z MOICH SNÓW” – reż. Tomasz Żółtowski – fabularny debiut krótkometrażowy.
Producent: NORDFILM Sp.z.o.o. w Gdańsku
Sprawnie napisany scenariusz ze zwrotami akcji, wciąga widza w rozwój fabularny. Psychologiczny dramat przeplata się z wątkiem sensacyjnym i onirycznym. Portret zgorzkniałego 50 letniego pisarza z niemocą twórczą, izolującego się w swoim świecie po przeżytej osobistej traumie.
Liczba dni zdjęciowych: 6 – wszystkie w Olsztynie.
Film w okresie developmentu.
Planowana premiera: styczeń 2022 r.
W kategorii Film Dokumentalny:
„ŻURAWSCY Z KAJN” – reż. Wanda Laddy i Adam Błaszczok
Producent: GRADENDOYL WANDA LADDY
Tematem filmu będą losy rodziny warmińskich chłopów mieszkających w Kajnach koło Brąswałdu od ponad 200 lat. Nestor rodu Stanisław Żurawski prowadzi nie tylko gospodarstwo, ale także zostaje czynnym działaczem warmińskim związanym z plebiscytem w 1920 roku. Film opowiada tragiczne i bohaterskie dzieje rodziny na przestrzeni lat od 1920 roku do dnia dzisiejszego. W ocenie ekspertów epicki temat, zaplanowana konstrukcja dramaturgiczna wiąże sprawnie narrację werbalną z bogatym materiałem wizualnym. Wykorzystanie materiału fotograficznego porządkuje i dopełnia fakty dramatycznych losów relacjonowanych m.in. przez przedstawicieli rodziny, które z rodzinnej perspektywy komentują i przybliżają losy kolejnych Żurawskich, w tym wyjątkowo tragiczną postać Alfonsa Żurawskiego straconego na gilotynie w niemieckim Moabicie.
Film w okresie przygotowawczym.
Liczba dni zdjęciowych : 7, w tym 5 na Warmii i 2 w Berlinie (Maobit, archiwum więzienne).
Planowana premiera : styczeń 2022 r.
„DZIEWCZYNY Z ZATORZA” – reż. Józef Burniewicz
Producent: PRODUKCJA PROGRAMÓW RITV BARBARA FEDONIUK
Specyficzny temat projektu związanego w całości z cieszącą się złą sławą dzielnicy Olsztyna – Zatorzem jest kontynuacją i dopełnieniem wcześniejszej produkcji tego reżysera CHŁOPCY Z ZATORZA. Swoimi wspomnieniami podzielą się w filmie żyjące współcześnie w większości w Olsztynie, kobiety które urodziły się i wychowywały na Zatorzu. Film wydaje się interesujący dla dużego przekroju widowni telewizyjnej nie tylko ze względu na tematykę, ale także osobę scenarzysty i reżysera, który jest znaną postacią w Olsztynie, podobnie jak pozostali twórcy filmu, wszyscy pracujący i mieszkający w Olsztynie.
Film w okresie przygotowawczym.
Liczba dni zdjęciowych: 20 , wszystkie w Olsztynie,
Planowana premiera: maj 2021 r.
„CONNECTED/DISCONNECTED” reż. Maciej Miller – debiut
Producent : SFP STUDIO MŁODZI I FILM im. ANDRZEJA MUNKA
Pomysł na ten film cechuje się oryginalnością i opiera na ciekawym założeniu formalnym. Jest nim poszukiwanie własnych korzeni biologicznych, utraconej łączności z bliskimi korzystających z kontaktów jakimi jest grupa facebookowa. Dramaturgia filmu zbudowana z autentycznych internetowych postów zawiera duży ładunek emocjonalny. Twórcy filmu zamierzają powiązać go z województwem warmińsko-mazurskim poprzez postać bohatera i realizację scen w mieście. W Olsztynie mieszka i pracuje część realizatorów. Główny twórca filmu Maciej Miller – reżyser i scenarzysta , a także operator obrazu, operator dźwięku, researcher, kolorysta oraz twórca animacji, wszystkie te osoby to mieszkańcy Olsztyna. Cała postprodukcja realizowana będzie w województwie olsztyńskim. Film ma dużą szanse na obieg festiwalowy w kraju i za granicą. Reżyser jest debiutantem, ale jego szkolna etiuda została zauważona i wyróżniona w Polsce i za granicą. Na uwagę zasługuje fakt, iż opiekę artystyczną nad realizacją debiutanckiego projektu sprawuje znany dokumentalista Paweł Łoziński.
Film w okresie przygotowawczym.
Liczba dni zdjęciowych 15, w tym 5 w Olsztynie.
Planowana premiera: październik 2021 r.
„TAJEMNICE EKONOMII KOPERNIKA” reż. Michał Juszczakiewicz
Producent: FUNDACJA NICOLAUS COPERNICUS Truszczyny
Znany duet twórców filmowych specjalizujących w tematyce kopernikańskiej Michał Juszczakiewicz reżyser oraz Robert Szaj scenarzysta i producent, tym razem przedstawią polskiego astronoma z mniej znanej strony jako wybitnego matematyka i ekonomistę. To ciekawe wyzwanie pokazania naszego wielkiego astronoma od innej strony, niż tylko tego co: „zatrzymał słońce i poruszył ziemię”. Kopernik, który objawi się w tym filmie to nie tylko wybitny matematyk, ale bardzo zdolny ekonomista tworzący ciekawe, aktualne do dzisiaj teorie ekonomiczne i monetarne, jak choćby problem „złego pieniądza”. Doświadczenie filmowe twórców gwarantuje sprawną realizację i sukces efektu końcowego. Film przede wszystkim do emisji w kanałach tematycznych krajowych i zagranicznych stacji telewizyjnych.
Film w okresie developmentu.
Liczba dni zdjęciowych: 30, w tym 25 w województwie warmińsko-mazurskim.
Planowana premiera: grudzień 2021 r.
Komisja Konkursowa wskazała na wysoki poziom artystyczny projektów filmowych złożonych w ramach 5.Konkursu. Mocną stroną filmów aplikujących o dofinansowanie jest ich różnorodność gatunkowa i tematyczna, a w przypadku filmów dokumentalnych silne powiązanie z historią i tradycją regionu.
Na dofinansowanie produkcji filmowych w ramach 5. Konkursu marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin utrzymał kwotę 700.000 zł.
Źródło: Fundusz Filmowy Warmia i Mazury
Nie rozumiem zdania: “z bliskimi korzystających z kontaktów facebookowych…” Czy chodzi o bliskich korzystających czy o ich rodziny?… Albo “z bliskimi korzystającymi” albo “z bliskimi ludzi, którzy korzystają”. Drobiazg ale…