fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

poniedziałek, 25 stycznia, 2021

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama

Kolejny bardzo znany reżyser będzie kręcił film w Olsztynie. Powstanie też „Dziewczyna z Zatorza”

Wiadomości Kolejny bardzo znany reżyser będzie kręcił film w Olsztynie. Powstanie też "Dziewczyna...

Dwa filmy fabularne oraz cztery filmy dokumentalne otrzymają dofinansowanie z Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego. Wśród beneficjentów jest dwóch debiutantów. Taki jest finał 5.Konkursu.

Komisja Konkursowa powołana przez marszałka województwa Gustawa Marka Brzezina w składzie:

Bogumił Osiński – Szef WMFF – przewodniczący
Katarzyna Pawlak – Zastępca Dyrektora Gabinetu Marszałka – członkini
Zdzisław Fadrowski – Dyrektor Departamentu Kultury i Edukacji – członek
na posiedzeniu w dniu 10 grudnia 2020 r. oceniła projekty, które przeszły dwa poprzedzające rozstrzygnięcie Konkursu etapy tj. ocenę formalną, a następnie merytoryczną, artystyczną, programową i finansową dokonaną przez troje niezależnych ekspertów:

Ewę Braun – kostiumologa, dekoratora wnętrz, scenografa, laureatkę Oscara za dekorację wnętrz do LISTY SCHINDLERA Stevena Spielberga;
Jana Kidawę-Błońskiego – reżysera, scenarzystę i producenta filmowego ( m.in. TRZY STOPY NAD ZIEMIĄ, W UKRYCIU, RÓŻYCZKA, GWIAZDY. SKAZANY NA BLUESA);
Andrzeja Serdiukowa – producenta, dystrybutora i managera filmowego od 40 lat związanego z Polskim Filmem, przez 25 lat nadzorującego produkcje filmów w TVP S.A.

przyznając dofinansowanie jako wkład koprodukcyjny z Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego, brała pod uwagę następujące kryteria :

Kompleksową ocenę ekspertów,
Etap produkcji filmu (wstępny/development; przygotowawczy; zdjęciowy; okres montażu i udźwiękowienia; prace końcowe),
Liczbę dni zdjęciowych w województwie warmińsko-mazurskim,
Wysokość kwoty deklarowanej do wydatkowania na Warmii i Mazurach,
Spodziewany efekt promocyjny dla regionu,
Dotychczasowy dorobek producenta i reżysera, w tym rezultaty artystyczne i ekonomiczne poprzednich produkcji.
Po analizie projektów i uwzględnieniu w.w. kryteriów Komisja jednogłośnie postanowiła przyznać dofinansowanie następującym produkcjom filmowym:

W kategorii Film Fabularny:

„BALTAZAR – reż. Jerzy Skolimowski

Koprodukcja polsko-włoska. Producent wiodący Polska 80%: SKOPIA FILM sp. z.o.o., Włochy 20% – ALIEN FILMS SRL.

Współczesna interpretacja kultowego filmu zaliczanego do klasyki kina „Na los szczęścia Baltazarze” Roberta Bressona z roku 1966. Napisany po mistrzowsku scenariusz (Ewa Piaskowska i Jerzy Skolimowski) wyróżnia się oryginalną szkatułkową formą i alegorycznym ujęciem tematu. Historia osiołka o imieniu Baltazar, rozpoczynająca się w polskim cyrku, a kończąca we włoskiej rzeźni, to gorzka ale też i pełna ciepłego humanizmu parafraza „filmu drogi”. To panoptikum ludzkich zachowań wobec bezbronnego zwierzęcia, sugestywny obraz relacji społecznych i przemian kulturowych zachodzących we współczesnym świecie.

W polsko – włoskiej obsadzie w jednej z ról Sophia Loren!

Osoba reżysera Jerzego Skolimowskiego utytułowanego w filmowym świecie daje gwarancję sukcesu artystycznego i frekwencyjnego. Film pokazywany będzie nie tylko w Europie, w tym na festiwalach klasy A. Przyczyni się tym samym do promocji województwa warmińsko-mazurskiego na arenie światowej.

Liczba dni zdjęciowych: 48 , w tym na Warmii i Mazurach 10.

Film w okresie przygotowawczym.

Przewidywany termin premiery : listopad 2021.

„DZIEWCZYNA Z MOICH SNÓW” – reż. Tomasz Żółtowski – fabularny debiut krótkometrażowy.

Producent: NORDFILM Sp.z.o.o. w Gdańsku

Sprawnie napisany scenariusz ze zwrotami akcji, wciąga widza w rozwój fabularny. Psychologiczny dramat przeplata się z wątkiem sensacyjnym i onirycznym. Portret zgorzkniałego 50 letniego pisarza z niemocą twórczą, izolującego się w swoim świecie po przeżytej osobistej traumie.

Liczba dni zdjęciowych: 6 – wszystkie w Olsztynie.

Film w okresie developmentu.

Planowana premiera: styczeń 2022 r.

W kategorii Film Dokumentalny:

„ŻURAWSCY Z KAJN” – reż. Wanda Laddy i Adam Błaszczok

Producent: GRADENDOYL WANDA LADDY

Tematem filmu będą losy rodziny warmińskich chłopów mieszkających w Kajnach koło Brąswałdu od ponad 200 lat. Nestor rodu Stanisław Żurawski prowadzi nie tylko gospodarstwo, ale także zostaje czynnym działaczem warmińskim związanym z plebiscytem w 1920 roku. Film opowiada tragiczne i bohaterskie dzieje rodziny na przestrzeni lat od 1920 roku do dnia dzisiejszego. W ocenie ekspertów epicki temat, zaplanowana konstrukcja dramaturgiczna wiąże sprawnie narrację werbalną z bogatym materiałem wizualnym. Wykorzystanie materiału fotograficznego porządkuje i dopełnia fakty dramatycznych losów relacjonowanych m.in. przez przedstawicieli rodziny, które z rodzinnej perspektywy komentują i przybliżają losy kolejnych Żurawskich, w tym wyjątkowo tragiczną postać Alfonsa Żurawskiego straconego na gilotynie w niemieckim Moabicie.

Film w okresie przygotowawczym.

Liczba dni zdjęciowych : 7, w tym 5 na Warmii i 2 w Berlinie (Maobit, archiwum więzienne).

Planowana premiera : styczeń 2022 r.

„DZIEWCZYNY Z ZATORZA” – reż. Józef Burniewicz

Producent: PRODUKCJA PROGRAMÓW RITV BARBARA FEDONIUK

Specyficzny temat projektu związanego w całości z cieszącą się złą sławą dzielnicy Olsztyna – Zatorzem jest kontynuacją i dopełnieniem wcześniejszej produkcji tego reżysera CHŁOPCY Z ZATORZA. Swoimi wspomnieniami podzielą się w filmie żyjące współcześnie w większości w Olsztynie, kobiety które urodziły się i wychowywały na Zatorzu. Film wydaje się interesujący dla dużego przekroju widowni telewizyjnej nie tylko ze względu na tematykę, ale także osobę scenarzysty i reżysera, który jest znaną postacią w Olsztynie, podobnie jak pozostali twórcy filmu, wszyscy pracujący i mieszkający w Olsztynie.

Film w okresie przygotowawczym.

Liczba dni zdjęciowych: 20 , wszystkie w Olsztynie,

Planowana premiera: maj 2021 r.

„CONNECTED/DISCONNECTED” reż. Maciej Miller – debiut

Producent : SFP STUDIO MŁODZI I FILM im. ANDRZEJA MUNKA

Pomysł na ten film cechuje się oryginalnością i opiera na ciekawym założeniu formalnym. Jest nim poszukiwanie własnych korzeni biologicznych, utraconej łączności z bliskimi korzystających z kontaktów jakimi jest grupa facebookowa. Dramaturgia filmu zbudowana z autentycznych internetowych postów zawiera duży ładunek emocjonalny. Twórcy filmu zamierzają powiązać go z województwem warmińsko-mazurskim poprzez postać bohatera i realizację scen w mieście. W Olsztynie mieszka i pracuje część realizatorów. Główny twórca filmu Maciej Miller – reżyser i scenarzysta , a także operator obrazu, operator dźwięku, researcher, kolorysta oraz twórca animacji, wszystkie te osoby to mieszkańcy Olsztyna. Cała postprodukcja realizowana będzie w województwie olsztyńskim. Film ma dużą szanse na obieg festiwalowy w kraju i za granicą. Reżyser jest debiutantem, ale jego szkolna etiuda została zauważona i wyróżniona w Polsce i za granicą. Na uwagę zasługuje fakt, iż opiekę artystyczną nad realizacją debiutanckiego projektu sprawuje znany dokumentalista Paweł Łoziński.

Film w okresie przygotowawczym.

Liczba dni zdjęciowych 15, w tym 5 w Olsztynie.

Planowana premiera: październik 2021 r.

„TAJEMNICE EKONOMII KOPERNIKA” reż. Michał Juszczakiewicz

Producent: FUNDACJA NICOLAUS COPERNICUS Truszczyny

Znany duet twórców filmowych specjalizujących w tematyce kopernikańskiej Michał Juszczakiewicz reżyser oraz Robert Szaj scenarzysta i producent, tym razem przedstawią polskiego astronoma z mniej znanej strony jako wybitnego matematyka i ekonomistę. To ciekawe wyzwanie pokazania naszego wielkiego astronoma od innej strony, niż tylko tego co: „zatrzymał słońce i poruszył ziemię”. Kopernik, który objawi się w tym filmie to nie tylko wybitny matematyk, ale bardzo zdolny ekonomista tworzący ciekawe, aktualne do dzisiaj teorie ekonomiczne i monetarne, jak choćby problem „złego pieniądza”. Doświadczenie filmowe twórców gwarantuje sprawną realizację i sukces efektu końcowego. Film przede wszystkim do emisji w kanałach tematycznych krajowych i zagranicznych stacji telewizyjnych.

Film w okresie developmentu.

Liczba dni zdjęciowych: 30, w tym 25 w województwie warmińsko-mazurskim.

Planowana premiera: grudzień 2021 r.

Komisja Konkursowa wskazała na wysoki poziom artystyczny projektów filmowych złożonych w ramach 5.Konkursu. Mocną stroną filmów aplikujących o dofinansowanie jest ich różnorodność gatunkowa i tematyczna, a w przypadku filmów dokumentalnych silne powiązanie z historią i tradycją regionu.

Na dofinansowanie produkcji filmowych w ramach 5. Konkursu marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin utrzymał kwotę 700.000 zł.

Źródło: Fundusz Filmowy Warmia i Mazury

Przeczytaj także:

Jak oceniasz?

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


1 Komentarz
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Warte uwagi

Warte uwagi

Przeczytaj także:

1
0
Jaka jest twoja opinia na ten temat? x
()
x