Znamy wyniki konkursu dla studentów na etiudę filmową „Jak to jest być studentem online?”. Zwyciężczynią została Aleksandra Piotrowska, studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej UWM.
Już po raz piąty Instytut Nauk Pedagogicznych Wydziału Nauk Społecznych przy współpracy Oddziału Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego w Olsztynie zorganizował konferencję naukową z cyklu „Dziecko – cyfrowy tubylec w szkole. Problemy i wyzwania” (11.12.). W tym roku tematem spotkania była cyfrowość w kontekstach akademickich. Jednym z punktów konferencji było rozstrzygnięcie konkursu dla studentów na etiudę filmową „Jak to jest być studentem online?”
Studenci mogli przesyłać nagrania prezentujące ich „codzienność online” do 30 listopada . Mogli poruszać takie zagadnienia jak kształcenie akademickie w trybie online, kontakty społeczne i komunikacja studentów w świecie cyfrowym, kultura studencka online czy media i technologie cyfrowe w życiu codziennym studenta.
– Ocena prac objęła wartość artystyczną, czyli oryginalność, indywidualność podejścia, estetykę i formę przedstawienia, ale również wartość merytoryczną, czyli zgodność z tematyką konkursu – wyjaśnia dr Wiktor Sawczuk, adiunkt w Katedrze Pedagogiki Resocjalizacyjnej, przewodniczący kapituły konkursu.
Zwyciężczynią została Aleksandra Piotrowska, studentka I roku studiów II stopnia dziennikarstwa i komunikacji społecznej Wydzialu Humanistycznego.
– Informacje na temat konkursu przekazała mi moja opiekun roku dr Magdalena Golińska-Konecko. Bardzo mnie motywowała do zrealizowania tego filmu, za co jej bardzo dziękuję – mówi Aleksandra.
Aleksandra Piotrowska łączy pracę zawodową ze studiowaniem i to właśnie pokazała w swoim filmie.
– Dla chcącego nic trudnego, jak to sie mówi, ale jest to ciężkie zadanie. W tym momencie, kiedy jesteśmy w trybie nauki zdalnej, jest ono trochę ułatwione. Widać to w moim filmie. Na przykład jadąc do pracy mogę słuchać wykładów. Mogę też łączyć wykłady z wieloma innymi codziennymi czynnościami w domu, więc jest to duże ułatwienie – wyjaśnia Aleksandra.
Studia online mają też jednak swoje minusy. Jednym z nich jest przede wszystkim brak kontaktu na żywo z koleżankami, kolegami i wykładowcami.
– Moi drodzy, kochani studenci, wiem, że za sobą tęsknicie i życzę nam, żebyśmy jak najszybciej wrócili na uczelnię, żebyśmy mogli zobaczyć nasze koleżanki, kolegów, wykładowców, bo po prostu bardzo za nimi tęsknimy – podsumowuje Aleksandra.
2. miejsce w konkursie ex aequo zajęli Alicja Maciejewska, studentka II roku biologii (Wydział Biologii i Biotechnologii)i oraz Adam Żejmo, student III roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej (Wydział Humanistyczny). Wyróżniona została także Paulina Kajdanowicz, studentka I roku studiów II stopnia pedagogiki (Wydział Nauk Społecznych).
Fundatorami i sponsorami nagród były: Olsztyński oddział Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego oraz Media Markt Olsztyn, który od kilku lat wspiera konkurs.
Etiudy filmowe studentów będzie można obejrzeć na stronie Olsztyńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego.
Źródło: UWM