-1 C
Olsztyn
czwartek, 21 listopada, 2024
reklama

Co to jest pożyczka hipoteczna i jak można ją otrzymać?

Materiał zewnętrznyCo to jest pożyczka hipoteczna i jak można ją otrzymać?

Wbrew pozorom, kredyt hipoteczny i pożyczka hipoteczna nie są pojęciami tożsamymi i tak naprawdę więcej je dzieli, niż łączy. Przede wszystkim, kredytu jako produktu finansowego, w przeciwieństwie do pożyczki mogą udzielać wyłącznie instytucje bankowe. Na czym zatem polega pożyczka hipoteczna, kto może jej udzielić i jak ją otrzymać?

Na czym polega pożyczka hipoteczna?

Standardowo, pożyczka hipoteczna to nic innego jak zwykła pożyczka pod zastaw nieruchomości. W przeciwieństwie do bankowego kredytu hipotecznego jest udzielana na rozmaite cele i potrzeby, nie zaś wyłącznie na budowę i remont domu, mieszkania bądź innej nieruchomości.

Kto może udzielić pożyczki pod zastaw nieruchomości?

Również w odróżnieniu od kredytu, pożyczki hipotecznej może udzielić każda instytucja lub nawet osoba prywatna spoza sektora bankowego. Aby ją otrzymać, wystarczy spełnić wymagania pożyczkodawcy, co do rodzaju i wartości danej nieruchomości i podpisać z nim odpowiednią umowę na udzielenie zobowiązania finansowego.

Na co można przeznaczyć pożyczkę hipoteczną?

Pożyczki pod zastaw nieruchomości można przeznaczyć na dowolnie wybrany cel. Co więcej, w żadnej sytuacji nie będzie trzeba go przedstawiać firmie udzielającej należności. Z pożyczkodawcą ustala się jedynie kwotę oraz okres należności, jak również wybiera się konkretną nieruchomość do zastawienia.

Pożyczki pod zastaw nieruchomości – dla kogo?

Firmy spoza sektora bankowego na ogół nie mają żadnych szczególnych, dodatkowych wymagań względem swoich klientów. Pożyczkę pod zastaw może wziąć każda osoba, która posiada jedną lub kilka nieruchomości mających odpowiednią wartość dla pożyczkodawcy. Wynika ona przede wszystkim ze stanu i wieku danego budynku, a także tego czy był regularnie remontowany i konserwowany.

Warunki otrzymania pożyczki hipotecznej

Aby otrzymać pożyczkę pod zastaw nieruchomości, trzeba w pierwszej kolejności udowodnić, iż jest się właścicielem danego lokalu. Mogą o tym poświadczyć następujące dokumenty:

  • Akt notarialny potwierdzający kupno
  • Odpis z księgi wieczystej nieruchomości
  • Wypis z rejestru gruntów
  • Akt darowizny nieruchomości.

Dodatkowo warto mieć przy sobie:

  • Wycenę danej nieruchomości, sporządzoną przez rzeczoznawcę
  • Różnego rodzaju zdjęcia nieruchomości
  • Zaświadczenie ze spółdzielni (bądź innego odpowiedzialnego organu) o niezaleganiu z czynszem i innymi płatnościami.

Jeżeli pożyczka hipoteczna jest udzielana przez instytucję bankową, klient musi zostać obowiązkowo sprawdzony w Biurze Informacji Kredytowej pod kątem jego zdolności i historii kredytowej. Taka potrzeba zazwyczaj nie zachodzi w przypadku instytucji spoza sektora bankowego.

Pożyczka hipoteczna – jakie nieruchomości można zastawić?

Zgodnie z polskim prawem oraz ze standardami panującymi na rynku finansowym, pożyczki pod zastaw powinny być udzielane wyłącznie na określony rodzaj nieruchomości:

  • Dom jedno- lub wielorodzinny
  • Mieszkanie
  • Lokal usługowy
  • Działka budowlana
  • Działka rolna

Oczywiście, trzeba pamiętać o tym, że brane pod uwagę nieruchomości nie mogą w tym samym czasie stanowić zabezpieczenia innego zobowiązania finansowego.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane