fbpx
10 C
Olsztyn
czwartek, 6 października, 2022
reklama

Jacek Protas: projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy ważny i oczekiwany, KO wspiera jego procedowanie

WiadomościJacek Protas: projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy ważny i oczekiwany, KO...
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z rosyjską inwazją jest ważny i niezwykle oczekiwany. KO wspiera procedowanie tego projektu, choć zaproponuje szereg poprawek – powiedział we wtorek w Sejmie Jacek Protas (KO) podczas pierwszego czytania projektu.

reklama

Jak ocenił Protas, procedowany projekt jest „ważny i niezwykle oczekiwany”. „Polska i Europa po 1945 roku nigdy nie były w tak trudnej i niebezpiecznej sytuacji, w tak trudnym położeniu” – powiedział.

Jak mówił, to „niecodzienna i niezwykła ustawa, bo wprowadza zmiany do wielu aktów prawnych i dotyka bezpieczeństwa państwa, polityki migracyjnej, w szczególności określenia statusu uchodźcy, opieki społecznej i socjalnej, edukacji i nauki, rynku pracy, finansów publicznych, organizacji samorządów i ich jednostek”.

reklama

Najważniejsze, jak mówił, jest jednak to, że na 18 miesięcy z możliwością przedłużenia, przyznaje Ukraińcom prawo do opieki medycznej, socjalnej, edukacji i zatrudniania na warunkach ogólnie przyjętych dla Polek i Polaków.

Wojciech O. zatrzymany pod Grunwaldem. Uzbrojeni policjanci wyciągnęli go z gospody

Protas zapewnił, że KO wspiera procedowanie tego projektu. Zastrzegł, że „w sposób merytoryczny” KO będzie zadawać pytania i zgłaszać poprawki. Jedna z nich ma dotyczyć artykułów nr 71 i 82, zwalniających z odpowiedzialności karnej urzędników m.in. w czasie klęski żywiołowej lub stanu wyjątkowego.

reklama

KO ma też wątpliwości dotyczące nowego – jak mówił Protas – „pozabudżetowego Funduszu Solidarnościowego przy BGK”, który jego zdaniem jest „zupełnie poza kontrolą parlamentu”.

„O wydatkach będzie decydował praktycznie jednoosobowo premier” – dodał. Jak zapowiedział, KO zaproponuje, by plan finansowy i sprawozdanie Funduszu Solidarnościowego były opiniowane przez połączone komisje finansów i samorządu terytorialnego.

KO zaproponuje też – by podobnie jak lekarzy i pielęgniarek – potraktować nauczycieli ukraińskich. „Regulując ich status i możliwość zatrudnienia” – powiedział.

Jarosław Kaczyński ukarany

„Uważamy też, że przepisami ustawy należy objąć obywateli Białorusi uciekających z Ukrainy, bo wielu z nich uciekło przed reżimem Łukaszenki z Białorusi do Ukrainy, a dziś muszą uciekać stamtąd przed wojskami rosyjskimi” – dodał.

Jak dodał, KO będzie proponować też czasowe zniesienie do końca czerwca handlu w niedziele.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

4 KOMENTARZY

4 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama