fbpx
2 C
Olsztyn
czwartek, 2 grudnia, 2021
reklama

47 mln zł dofinansowania na Mazurską Pętlę Rowerową

reklama

Zarząd województwa warmińsko-mazurskiego zdecydował o dofinansowaniu kwotą ponad 47 mln zł ze środków unijnych projektu budowy Mazurskiej Pętli Rowerowej. Przy ponad 300-kilometrowej trasie powstaną wieże widokowe i punkty obsługi rowerzystów.

Jak poinformował w środowym komunikacie urząd marszałkowski w Olsztynie, podzielone na dwa etapy przedsięwzięcie ma na celu uruchomienie trasy rowerowej wokół Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Powstaną lub zostaną zmodernizowane zarówno trasy o twardej nawierzchni, jak i drogi szutrowe, mosty, przepusty, kładki i inna infrastruktura. Zaplanowano także oznaczenie miejsc cennych przyrodniczo.

Zdaniem marszałka województwa Gustawa Marka Brzezina, Mazurska Pętla Rowerowa stanie się kolejną ważną marką turystyczną regionu. „To unikatowy na skalę międzynarodową projekt, bo łączy atrakcje szlaku rowerowego i wodnego” – zaznaczył.

reklama

Zgodnie z decyzją zarządu województwa projekt zostanie wsparty kwotą ponad 47 mln zł ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.

Jest to jedno z przedsięwzięć realizowanych przez Stowarzyszenie Wielkich Jezior Mazurskich, które zrzesza 16 gmin i powiatów. W jego realizację zaangażowane są też Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie, GDDKiA i nadleśnictwa.

Czytaj też:  W piątek w szpitalach na Warmii i Mazurach przebywało 507 chorych z COVID-19

Główny szlak będzie liczył 311 km, a w przyszłości może być powiększany o lokalne trasy. Pętla od północy będzie połączona z autostradą rowerową Green Velo, przechodzącą przez pięć województw wschodniej Polski. Wzdłuż całej trasy powstanie 10 wież widokowych i 18 miejsc obsługi rowerzystów.

Mazurska Pętla Rowerowa będzie przebiegać przez dziesięć mazurskich gmin – Węgorzewo, Pozezdrze, Giżycko, Miłki, Orzysz, Pisz, Ruciane-Nida, Mikołajki, Mrągowo, Ryn oraz dwa miasta – Giżycko i Mrągowo.

Wartość całej inwestycji sięga 80 mln zł. Realizacja projektu potrwa do 2023 roku, ale już teraz można korzystać z niektórych odcinków trasy.

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama