fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

sobota, 23 stycznia, 2021

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama

Posłowie KO: rządowa pomoc powinna objąć również lotnisko w Szymanach

Wiadomości Posłowie KO: rządowa pomoc powinna objąć również lotnisko w Szymanach

Posłowie Koalicji Obywatelskiej uważają, że rządowa pomoc powinna objąć jednak również trzy lotniska regionalne: w Łodzi, Lublinie oraz Szymanach, które jako jedyne spośród 14 nie otrzymały rządowego wsparcia na pokrycie strat spowodowanych wiosennym lockdownem.

W ubiegłym tygodniu resort infrastruktury poinformował, że z 14 polskich portów lotniczych pomoc rządową otrzymało 11 i są to te, które wykazały stratę zgodnie z notyfikowanym w Komisji Europejskiej programem pomocowym.

Temat braku rządowej pomocy dla trzech regionalnych lotnisk poruszyli w czwartek na konferencji prasowej posłowie KO: Maciej Lasek, Marta Wcisło i Cezary Grabarczyk.

Maciej Lasek zaznaczył, że zgodnie z majowymi obietnicami rządu 14 polskich lotnisk regionalnych miało otrzymać wsparcie w łącznej kwocie 142 milionów złotych na pokrycie strat spowodowanych wprowadzeniem zakazów lotu. „Niestety po raz kolejny rzeczywistość rozminęła się z obietnicami – trzy lotniska, czyli 20 procent, nie otrzymały tej pomocy w ogóle” – powiedział poseł KO.

Według niego stało się tak, ponieważ porty w Łodzi, Lublinie i port Olsztyn-Mazury w Szymanach wdrożyły skuteczne programy naprawcze na czas kryzysu związanego z pandemią COVID-19. „Przez to nie spełniły ustalonych przez rząd kryteriów. Jest to tym bardziej niezrozumiałe, że kwoty, o które wnioskowały zarządy tych lotnisk były naprawdę niewielkie w stosunku do ogólnej kwoty pomocy, która miała być udzielona lotniskom” – podkreślił poseł Lasek.

Związana z Lublinem Marta Wcisło poinformowała o skierowaniu jeszcze w maju interpelacji do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie tamtejszego lotniska. W odpowiedzi, która nadeszła z resortu infrastruktury napisano – według posłanki – że strata, którą wykazał port „nie mieści się w definicji straty”. „To skandal i kłamstwo” – oceniła Wcisło.

Cezary Grabarczyk zaapelował do rządu o równe traktowanie podmiotów gospodarczych, także tych z branży lotniskowej. „To branża o szczególnym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa” – podkreślił poseł, w przeszłości minister infrastruktury w rządzie Donalda Tuska.

Zwrócił się też z prośbą do rządu, by pomoc objęła jednak porty w Łodzi, Lublinie i Szymanach.

Rzecznik resortu infrastruktury Szymon Huptyś wyjaśniał w zeszłym tygodniu w rozmowie z, że trzy lotniska – Port Lotniczy Lublin, Port Lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta oraz Warmia i Mazury nie wykazały straty w rozumieniu przepisów tzw. specustawy covidowej, w związku z tym nie kwalifikowały się do rządowego programu wsparcia.

Rzecznik poinformował, że jedenaście polskich portów lotniczych, które wykazały stratę zgodnie z notyfikowanym w KE programem pomocowym, otrzymało w sumie 142,2 mln zł rządowego wsparcia.

Zgodnie z ustawą, w celu przeciwdziałania skutkom COVID-19 minister właściwy do spraw transportu przekazuje zarządzającemu portem lotniczym środki finansowe na częściowe pokrycie straty wynikającej z obowiązywania zakazów w ruchu lotniczym w okresie od 15 marca 2020 r. do 30 czerwca 2020 r. Według ustawy, przez stratę rozumie się różnicę między wynikiem działalności operacyjnej zarządzającego portem lotniczym osiągniętym w okresie od 15 marca 2020 r. do 30 czerwca 2020 r. a wynikiem działalności operacyjnej zarządzającego portem lotniczym osiągniętym w tym samym okresie 2019 r. Środki finansowe pochodzą z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19; są przekazywane zarządzającemu portem lotniczym na jego wniosek.

Przeczytaj także:

Jak oceniasz?
ŹródłoPAP

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


1 Komentarz
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Warte uwagi

Warte uwagi

Przeczytaj także:

1
0
Jaka jest twoja opinia na ten temat? x
()
x