fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

wtorek, 19 stycznia, 2021

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama

Radni wojewódzcy apelują do rządu by powstrzymał się od wetowania budżetu UE

Wiadomości Radni wojewódzcy apelują do rządu by powstrzymał się od wetowania budżetu UE

Radni sejmiku woj. warmińsko-mazurskiego zaapelowali do rządu, by wstrzymał się od zawetowania budżetu Unii Europejskiej. Radni ocenili, że „postawa strony rządowej stwarza ryzyko bezprecedensowego ograniczenia wielkości funduszy europejskich dla Polski”.

Jak podkreślili radni w stanowisku przyjętym we wtorek podczas sesji sejmiku warmińsko-mazurskiego, „obecny kryzys pandemiczny, który nadwyręża służbę zdrowia i sferę gospodarczo-społeczną w każdym z regionów naszego kraju, definiuje najważniejsze potrzeby interwencji”.

„To inwestycje szpitalne w sprzęt i kadry, ratowanie gospodarki i walka o utrzymanie miejsc pracy. Wyrażając gotowość zawetowania konstrukcji wieloletniego budżetu unijnego, rząd RP stwarza realne zagrożenie dla działań pomocowych i rozwojowych. Nieodpowiedzialnymi działaniami kładzie na jednej szali polityczne interesy, szafując jednocześnie 750 mld zł, które zostały przewidziane na unijny budżet dla Polski na lata 2021-2027 oraz na Fundusz Odbudowy” – napisali radni.

W ich ocenie, „w przypadku sprzeciwu powstaje niebezpieczeństwo, że Polska nie otrzyma dodatkowych 23 mld euro dotacji oraz ponad 34 mld euro tanich pożyczek, na które czeka ponad 1200 projektów w ramach Krajowego Planu Odbudowy”.

„W świetle powyższego Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego wyraża przekonanie, że postawa Rządu RP charakteryzuje się deficytem pragmatyzmu i jest jedynie pochodną politycznego konfliktu o praworządność, która przecież powinna być warunkiem sine qua non demokratycznego państwa europejskiego” – uznali radni.

Jak wskazali, fundusze unijne są głównym narzędziem finansującym długofalowe działania rozwojowe zarówno w kraju, jak i na Warmii, Mazurach i Powiślu. Przypomnieli, że dotychczas z Unii Europejskiej do woj. warmińsko-mazurskiego regionu trafiło wsparcie o wartości ponad 30 mld zł.

„Pozytywne doświadczenia współpracy opartej na wzajemnym zaufaniu i roztropności w wydatkowaniu funduszy europejskich pozwoliły na zastosowanie ich również jako dynamicznego instrumentu przeciwdziałania kryzysowi. Tylko w tym roku z regionalnych środków unijnych na dodatkowe wsparcie służby zdrowia zaangażowaliśmy 70 mln zł, a dla sfery gospodarczej przeznaczyliśmy ponad 170 mln zł. Brak funduszy na nowe projekty – w przypadku województwa warmińsko-mazurskiego – oznaczałby dramatyczne pogorszenie sytuacji gospodarczej, zahamowanie inwestycji, zmniejszenie zatrudnienia i jednocześnie znaczne zubożenie mieszkańców Warmii i Mazur” – ocenili radni woj. warmińsko-mazurskiego.

Polska i Węgry sprzeciwiły się rozporządzeniu w sprawie mechanizmu wiążącego dostęp do środków unijnych z kwestią praworządności. Pozostałe państwa UE rozporządzenie zaakceptowały. Przedstawiciele rządów Polski i Węgier zapowiadają możliwość weta kolejnego wieloletniego budżetu UE na l. 2021-2027, ponadto elementem pakietu budżetowego jest też tzw. fundusz odbudowy po epidemii koronawirusa.

Przeczytaj także:

Jak oceniasz?
ŹródłoPAP

2 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


2 Komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Warte uwagi

Warte uwagi

Przeczytaj także:

2
0
Jaka jest twoja opinia na ten temat? x
()
x