Od poniedziałku w szpitalu uniwersyteckim w Olsztynie ruszy przychodnia dla ozdrowieńców z COVID-19. Zadaniem przychodni będzie pozyskiwanie dawców osocza i oznaczanie miana przeciwciał osocza. Będzie to pierwsza tego typu placówka w regionie.
„Warmińsko-mazurski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia pozytywnie zaopiniował wniosek Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w zakresie utworzenia poradni covidowej. Poradnia może rozpocząć działanie” – poinformowała rzecznik prasowa warmińsko-mazurskiego NFZ Magdalena Mil.
Dyrektor szpitala uniwersyteckiego Radosław Borysiuk poinformował, że przychodnia rozpocznie działalność już w poniedziałek. „Najważniejsze jest to, że będziemy oznaczali miano przeciwciał i informacja o tym będzie umieszczona na torebce z osoczem. Dzięki temu będzie dokładnie wiadomo, co lekarze będą podawać pacjentom” – powiedział Borysiuk.
Dawcami osocza mogą być ludzie, którzy przeszli zakażenie COVID-19 i od co najmniej 28 dni nie mają objawów choroby oraz nie cierpią na przewlekłe schorzenia. Wstępną selekcję pacjenci-ozdrowieńcy będą mogli wykonać sami wchodząc na specjalny link, który zostanie zamieszczony na stornie internetowej szpitala uniwersyteckiego. Z ozdrowieńcami wywiady będą też przeprowadzać żołnierze, pracownicy służb sanitarnych, czy pracownicy wydziału zarządzania kryzysowego.
„Osoba, która będzie się kwalifikować na dawcę osocza będzie miała w naszej poradni pobraną krew, by oznaczyć jej miano przeciwciał” – dodał Borysiuk.
W piątek służby wojewody informowały, że w regionie jest 10,3 tys. ozdrowieńców.
W woj. warmińsko-mazurskim od kilku dni notowane są rekordy zakażeń, w piątek odnotowano kolejne 1055 przypadków.