fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

wtorek, 24 listopada, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Od poniedziałku w szpitalu uniwersyteckim rusza przychodnia dla ozdrowieńców

Wiadomości Od poniedziałku w szpitalu uniwersyteckim rusza przychodnia dla ozdrowieńców

Od poniedziałku w szpitalu uniwersyteckim w Olsztynie ruszy przychodnia dla ozdrowieńców z COVID-19. Zadaniem przychodni będzie pozyskiwanie dawców osocza i oznaczanie miana przeciwciał osocza. Będzie to pierwsza tego typu placówka w regionie.

„Warmińsko-mazurski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia pozytywnie zaopiniował wniosek Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w zakresie utworzenia poradni covidowej. Poradnia może rozpocząć działanie” – poinformowała rzecznik prasowa warmińsko-mazurskiego NFZ Magdalena Mil.

Dyrektor szpitala uniwersyteckiego Radosław Borysiuk poinformował, że przychodnia rozpocznie działalność już w poniedziałek. „Najważniejsze jest to, że będziemy oznaczali miano przeciwciał i informacja o tym będzie umieszczona na torebce z osoczem. Dzięki temu będzie dokładnie wiadomo, co lekarze będą podawać pacjentom” – powiedział Borysiuk.

Dawcami osocza mogą być ludzie, którzy przeszli zakażenie COVID-19 i od co najmniej 28 dni nie mają objawów choroby oraz nie cierpią na przewlekłe schorzenia. Wstępną selekcję pacjenci-ozdrowieńcy będą mogli wykonać sami wchodząc na specjalny link, który zostanie zamieszczony na stornie internetowej szpitala uniwersyteckiego. Z ozdrowieńcami wywiady będą też przeprowadzać żołnierze, pracownicy służb sanitarnych, czy pracownicy wydziału zarządzania kryzysowego.

„Osoba, która będzie się kwalifikować na dawcę osocza będzie miała w naszej poradni pobraną krew, by oznaczyć jej miano przeciwciał” – dodał Borysiuk.

W piątek służby wojewody informowały, że w regionie jest 10,3 tys. ozdrowieńców.

W woj. warmińsko-mazurskim od kilku dni notowane są rekordy zakażeń, w piątek odnotowano kolejne 1055 przypadków.

Przeczytaj także:

Jak oceniasz?
ŹródłoPAP
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Warte uwagi

Warte uwagi

Noc Naukowców z EIT Food

27 listopada już po raz 15. będziemy obchodzić Europejską Noc Naukowców! Z tej okazji badacze z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie...

Nie musisz dłużej obawiać się o tlen. W Olsztynie powstało Pogotowie Tlenowe

Szpitale nie są w stanie zapewnić każdemu dostępu do tlenu. Na szczęście Pogotowie Tlenowe, które funkcjonuje 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu...

Bezpłatna pomoc dla osób ukaranych w olsztyńskich protestach

Okręgowa Izba Radców Prawnych w Olsztynie postanowiła włączyć się w pomoc osobom ukaranym mandatami w trakcie protestów, oferując im nieodpłatną pomoc prawną. Protesty i manifestacje...

Przeczytaj także:

0
Jaka jest twoja opinia na ten temat? x
()
x