fbpx

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

poniedziałek, 8 marca, 2021

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

Prawnik walczy o równe traktowanie swojego klienta. Chodzi o brak maseczki

Wiadomości Prawnik walczy o równe traktowanie swojego klienta. Chodzi o brak maseczki

Kancelaria złożyła sprzeciw od wyroku nakazowego przed Sądem Rejonowym w Ostródzie na rzecz mieszkańca powiatu ostródzkiego, który podczas wizyty w urzędzie skarbowym w Ostródzie nie miał zakrytych ust i nosa za co został obarczony grzywną w wysokości 100 zł.

Radca Prawny, Michał Pietrzak, dokładnie opisał dlaczego jego kancelaria złożyła sprzeciw od wyroku oraz jak ma się sytuacja z brakiem maseczek na drodze prawnej w innych regionach kraju:

„W sprawie podniesiono w sposób nietypowy dla prostego z reguły sprzeciwu od wyroku nakazowego zarzuty dotyczące norm konstytucyjnych. Podniesiono naruszenie art. 5 § 1 pkt 2 k.p.w. w zw. z art. 31 ust. 3 Konstytucji RP poprzez orzeknięcie wyroku z tytułu art. 54 k.w. w zw. z § 27 ust. 1 pkt 2 lit. C Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 października 2020r. w sprawie ograniczeń, nakazów, zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (dalej: Rozporządzenie), podczas gdy wskazana podstawa prawna jest wadliwa i nie ma umocowana prawnego w rozumieniu art. 31 ust. 3 Konstytucji RP co wynika z wykładni systemowej i celowościowej Konstytucji. W dalszym ciągu trwają dyskusje czy wskazane rozporządzenie w pełni spełnia kryteria umożliwiające stosowanie bezpośrednie karanie za maseczki z tytułu rozporządzenia. Dopóki nie przesądzi powyższego jednoznacznie organ wyższego rzędu np. Trybunał Konstytucyjny. Prawo w Polsce staje się przez to trudne do stosowania.

Różnie sądy na terenie Polski podchodzą do rozporządzenia. W województwie wielkopolskim utrwaliła się częsta praktyka odmawiania postępowań mandatowych na bazie Rozporządzenia. W analogicznych jednak sprawach sądy na Warmii i Mazurach nakładają grzywnę i mandaty. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Tymczasem dwóch obywateli w zależności od regionu Polski traktuje się na tych podstawie tych samych przepisów odmiennie. Oznacza to, iż mieszkańcy Warmii i Mazur mają podniesione rygory prawne i oczekuje się od nich więcej, stosuje się wobec nich więcej rygoryzmu aniżeli wobec mieszkańców Wielkopolski”

Jego kancelaria wystosowała wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich w celu podjęcia dalszych działań, w kierunku uchylenia rozstrzygnięć w postępowaniach o wykroczenia z tytułu braku maseczek.

 

Przeczytaj także:

Jak oceniasz?
Lubię to 4
Nie lubię 3

5 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


5 Komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Warte uwagi

Warte uwagi

Przeczytaj także:

5
0
Jaka jest twoja opinia na ten temat? x
()
x