Samochody z Anglii są coraz chętniej wybierane przez Polaków. Cieszą się dobrą opinią, gdyż większość aut z Wielkiej Brytanii ma niski przebieg i atrakcyjną cenę. Czy zakup „anglika” jest opłacalny? Sprawdź, co zrobić, by dobrze wybrać pojazd sprowadzany z Wysp Brytyjskich.
Gdzie szukać samochodów z Anglii?
Samochody z Wielkiej Brytanii są dostępne zarówno na angielskich portalach aukcyjnych i ogłoszeniowych, jak i w polskich serwisach z ofertami aut na sprzedaż. Do wyboru ma się zatem kupno używanego pojazdu bezpośrednio na Wyspach Brytyjskich lub auta sprowadzonego wcześniej do Polski. Dla przeciętnego kupującego wygodniejsze jest drugie rozwiązanie – nie wymaga znajomości języka obcego na zaawansowanym poziomie ani wypełniania wielu formalności w różnych urzędach.
Używane samochody sprowadzane z Anglii znajdzie się pośród ogłoszeń motoryzacyjnych dostępnych na Sprzedawacz.pl. Większość z ofert dotyczy aut w dobrym stanie technicznym, które mają niski przebieg i są zadbane. Brytyjczycy dodatkowo sprzedają swoje używane auta w atrakcyjnej cenie, gdyż pojazdy z kierownicą po prawej stronie są przystosowane do ruchu lewostronnego. W większość krajów, w tym w Polsce, obowiązuje ruch prawostronny. Nie wszystkie państwa dopuszczają możliwość jazdy „anglikami” bez zmiany ułożenia układu kierowniczego. W Polsce nie trzeba przenosić kierownicy lewą stronę, dlatego zakup samochodu sprowadzanego z Wielkiej Brytanii jest ciekawą alternatywą dla innych pojazdów.
Kierownica z prawej strony a komfort jazdy
Polskie prawo dopuszcza możliwość jazdy samochodami z kierownicą umieszczoną po prawej stornie po wszystkich drogach publicznych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierowca ma dowolność, jeśli chodzi o zmienę umiejscowienia układu kierowniczego. Kierownica może być przeniesiona, ale nie musi – samochód sprowadzony z Wielkiej Brytanii zawsze zostanie dopuszczony do ruchu w Polsce, jeżeli tylko jego stan techniczny umożliwi przejście okresowego przeglądu.
Minusem prowadzenia samochodu z kierownicą po prawej stronie jest przede wszystkim ograniczona widoczność podczas wykonywania niektórych manewrów. Dotyczy to zwłaszcza manewru wyprzedzania, gdy kierowca nie widzi pojazdów nadjeżdżających z naprzeciwka. Aby zobaczyć samochody poruszające się pasem jezdni w przeciwnym kierunku, kierowca prowadzący „anglika” musi wyjechać zza samochodu jadącego przed nim. Takie zachowanie na drodze powoduje podwyższone ryzyko wypadku i zderzenia czołowego z pojazdem nadjeżdżającym z naprzeciwka.
Auta z kierownicą po prawej stronie są nieco trudniejsze w prowadzeniu, jednak zachowując ostrożność można bezpiecznie przemieszczać się zarówno w terenie zabudowanym, jak i niezabudowanym. Ważne jest pamiętanie o tym, by wyprzedzanie lub inne manewry wykonywać dopiero do dokładnym upewnieniu się, że nie zagraża to żadnemu uczestnikowi ruchu drogowego.
Historia samochodu z Wielkiej Brytanii – jak ją sprawdzić?
Kupując samochód z Wielkiej Brytanii, powinno się szczególną uwagę zwrócić na historię pojazdu. Zdarza się, że auto trafia do sprzedaży za granicę z powodu problemów technicznych po poważnym wypadku lub związanych z niespłacaniem zastawu bankowego. Zakup takiego samochodu wiąże się z wieloma kłopotami dla kupującego, dlatego warto zrobić wszystko, by ich uniknąć.
Jeżeli wybiera się brytyjski samochód na https://sprzedawacz.pl/motoryzacja/, powinno się sprawdzić numer rejestracyjny pojazdu. Wszystkie samochody z Anglii posiadają taki numer, a jego brak powinien wzbudzić podejrzenia kupującego. Tablice rejestracyjne auta sprowadzanego z Wysp Brytyjskich sprawdza się w HPI check. Jest to brytyjski ogólnokrajowy system, w którym gromadzi się wszystkie informacje na temat zarejestrowanych samochodów. Dzięki systemowi można upewnić się, czy auto brało udział w wypadku, czy opłacono dla niego należny podatek drogowy oraz czy pojazd jest przedmiotem zastawu bankowego. HPI check gromadzi również informacje o przebiegu samochodu oraz o przeglądach. W systemie w szczególności warto przyjrzeć się oznaczeniu auta w czterostopniowej skali. Jeśli pojazd został oznaczony literą A, oznacza, że był poważnie uszkodzony i konieczne było jego wyrejestrowanie. Dla osób zainteresowanych zakupem auta bez usterek przeznaczona jest co najwyżej kategoria D. Brak oznaczenia auta literami A, D, N i S oznacza, że pewne informacje o stanie technicznym pojazdu mogły zostać zatajone i niezgłoszone ubezpieczycielowi.
„Anglik” dobrym wyborem dla oszczędnych
Angielskie samochody często są dostępne w niższych cenach niż te same modele przystosowane do poruszania się w ruchu prawostronnym. Jeśli kierowca jest doświadczony i chce oszczędzić na zakupie auta na https://sprzedawacz.pl/motoryzacja/samochody/, pojazd z kierownicą po prawej stronie jest dobrym wyborem. Warto rozejrzeć się za autami sprowadzanymi z Wielkiej Brytanii również w sytuacji, gdy szuka się mało popularnych modeli. Wiele samochodów rzadko spotykanych na polskich drogach cieszy się bowiem większym zainteresowaniem w Anglii.
Nie polecam aut z Angli.
Jazda nimi po Polskich drogach to jest mega stres i sprzedać ciężko.
Mi się udało ale tylko na części😎
https://www.youtube.com/channel/UCrD0_JpjZHCffCkauG7_Z8A