fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

środa, 25 listopada, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Gigantyczna inwestycja w Olsztynie ruszyła. Będzie to najnowocześniejszy obiekt na Warmii i Mazurach

Wiadomości Gigantyczna inwestycja w Olsztynie ruszyła. Będzie to najnowocześniejszy obiekt na Warmii i...

STRABAG wybuduje spalarnię odpadów w Olsztynie dla konsorcjum Doosan Heavy Industries and Construction oraz Doosan Lentjes. Wartość kontraktu to ponad 200 milionów złotych.

STRABAG rozpoczął prace budowlane instalacji termicznego przekształcania odpadów wraz z odzyskiem energii wykorzystywanej w miejskiej sieci ciepłowniczej (w systemie Waste to Energy) w Olsztynie. Zakres prac, wykonywanych w ramach podpisanej z Doosan Heavy Industries and Construction w dniu 09.10.2020r umowy, obejmuje budowę obiektów kubaturowych niezbędnych do montażu instalacji termicznego przekształcania frakcji energetycznej pochodzącej z odpadów komunalnych wraz z odzyskiem energii elektrycznej i cieplnej oraz budowę infrastruktury towarzyszącej.
W ramach prowadzonych robót wykonane będą również drogi dojazdowe i chodniki oraz utwardzone zostaną place, które obejmują powierzchnię ok. 20 000 m2. Powstaną stanowiska wyposażone w wagi samochodowe, stanowiska mycia i dezynfekcji kół, detektory substancji radioaktywnych, a teren całego zakładu zostanie ogrodzony. STRABAG jest odpowiedzialny za opracowanie i wykonanie zamiennego projektu budowlanego oraz projektów wykonawczych.

Czy obawiasz się, że spalarnia śmieci może wpływać na zdrowie mieszkańców?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

W skład nowej instalacji wchodzi blok energetyczny do termicznego przekształcania paliwa alternatywnego z wysokosprawną kogeneracją oraz gazowa-olejowa kotłownia szczytowa. Zakład produkować będzie ciepło i energię elektryczną dla mieszkańców Olsztyna.

Powstaną obiekty o kubaturze ok. 215 tys. m3 i powierzchni zabudowy 16,4 tys. m2., które zostaną wykonane w konstrukcji żelbetowej, stalowej lub stalowo-żelbetowej i posadowione na płytach lub stopach i ławach żelbetowych. Ściany wewnętrzne i zewnętrzne o grubości 24 cm powstaną w technologii żelbetowej lub murowanej.

Gigantyczna inwestycja w Olsztynie ruszyła. Będzie to najnowocześniejszy obiekt na Warmii i Mazurach
Autor zdjęcia: Dobra Energia

Projekt zakłada budowę: sieci wodociągowej wraz z instalacją przeciwpożarową, kanalizacji sanitarnej i przemysłowej, kanalizacji deszczowej, sieci gazowej, cieplnej, a także sieci energetycznych niskiego i wysokiego napięcia. Obiekt zostanie wyposażony w rozwiązania teletechniczne wraz z system telewizji przemysłowej. Wewnątrz zakładu zamontowany zostanie system wentylacji. Klimatyzacji i ogrzewania, a całością będzie zarządzał budynkowy BMS.

Realizacja budynku bunkra na odpady, w części podziemnej, będzie wykonywana w technologii ściany szczelinowej, natomiast część nadziemna będzie wykonywana w technologii ślizgu do wysokość 35 m.

Projekt realizowany jest przez konsorcjum: Doosan Heavy Industries and Construction (Korea) oraz Doosan Lentjes (Niemcy), który jest dostawcą i wykonawcą technologii. Firma Strabag Sp z o.o. zrealizuje roboty budowlane. W szczytowym momencie na budowie, u wszystkich wykonawców, w prace będzie zaangażowane 800 -1000 osób.

Projekt powstaje z wykorzystaniem BAT ( Best Available Technology ). Powstający zakład będzie pierwszym i jednocześnie najnowocześniejszym obiektem tego typu na Warmii i Mazurach, który pozwoli na utylizację odpadów, wraz odzyskiwaniem energii. Instalacja zastąpi obecnie wykorzystywane instalacje węglowe. Inwestycja powstaje w ramach Partnerstwa Publiczno – Prywatnego (PPP).

Inwestycja ma zostać zrealizowana do lipca 2023 roku. Koszt kontraktu to 204 mln zł.

Źródło: STRABAG

Przeczytaj także:

Jak oceniasz?

3 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


3 Komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Warte uwagi

Warte uwagi

Noc Naukowców z EIT Food

27 listopada już po raz 15. będziemy obchodzić Europejską Noc Naukowców! Z tej okazji badacze z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie...

Nie musisz dłużej obawiać się o tlen. W Olsztynie powstało Pogotowie Tlenowe

Szpitale nie są w stanie zapewnić każdemu dostępu do tlenu. Na szczęście Pogotowie Tlenowe, które funkcjonuje 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu...

Bezpłatna pomoc dla osób ukaranych w olsztyńskich protestach

Okręgowa Izba Radców Prawnych w Olsztynie postanowiła włączyć się w pomoc osobom ukaranym mandatami w trakcie protestów, oferując im nieodpłatną pomoc prawną. Protesty i manifestacje...

Przeczytaj także:

3
0
Jaka jest twoja opinia na ten temat? x
()
x