-1 C
Olsztyn
czwartek, 21 listopada, 2024
reklama

Oczyszczacz powietrza – czy to się opłaca?

Materiał zewnętrznyOczyszczacz powietrza – czy to się opłaca?

Zanieczyszczenie powietrza przyczynia się do rozwoju chorób układu oddechowego i naczyniowego u setek tysięcy Polaków. Dość powiedzieć, że na świecie umiera z tego powodu 4,2 miliona osób rocznie, a liczby te ciągle rosną. Rośnie też liczba osób cierpiących z powodu alergii, która obecnie stała się trzecim najczęściej spotykanym schorzeniem na świecie. Na szczęście nie jesteśmy wobec nich bezbronni. Udoskonalane od lat oczyszczacze powietrza usuwają aż do 99% mikroskopijnych zanieczyszczeń, wśród nich alergenów i pyłów smogowych. Jak dużo kosztują i czy to się opłaca?

Jak oczyszczacz powietrza radzi sobie z zanieczyszczeniami?

Umiejętnie łącząc w sobie kilka elementów: sprawdzony zestaw filtrów, czułe czujniki, dobry tryb auto, oczyszczacz powietrza skutecznie zatrzymuje wszelkie zanieczyszczenia stałe, jak i gazowe w pomieszczeniu. Jak to działa?

Dzięki odpowiednio mocnemu wiatrakowi w środku, urządzenie zasysa zanieczyszczone powietrze z danej przestrzeni i przepuszcza je przez kilka warstw elementów filtrujących. Substancje smogowe, alergeny, drobnoustroje, jak również szkodliwe gazy czy drażniące zapachy zostają na filtrach, czyste powietrze trafia zaś z powrotem do pomieszczenia.

Ten sprawdzony schemat działania zneutralizować od 95 do 99,5% mikroskopijnych cząstek o wielkości 0,3 mikrona (najtrudniejszych do wychwycenia) oraz niemal 100% mniejszych, jak i większych drobinek zanieczyszczeń.

Rola filtrów w oczyszczaczach powietrza

Kluczową rolę odgrywa tu filtr HEPA. Przypominający swym kształtem harmonijkę, zbudowany z cieniutkich włókien polipropylenowych, tworząc niezwykle szczelną blokadę dla pyłów zawieszonych, pyłków roślin, bakterii, wirusów, roztoczy, grzybów i innych mikroskopijnych cząstek.

Nie bez znaczenia jest również filtr węglowy, odpowiedzialny za pochłanianie szkodliwych gazów i nieprzyjemnych zapachów (formaldehyd, benzen czy toluen zawarte w farbach, klejach i innych materiałach wykończeniowych, dym papierosowy etc.). Ostatnim elementem jest filtr wstępny, zatrzymujący większe cząsteczki, np. włosy, sierść czy kłęby kurzu.

Filtry są w większości urządzeń jedynym elementem wymiennym. W zależności od producenta, ich cena i żywotność mogą się różnić i wynosić od około 100 do 500 zł.

Czułe czujniki zanieczyszczeń stałych

Istotną rolę odgrywają także sensory zanieczyszczeń, które w zależności od rodzaju zainstalowanego czujnika, wychwytują cząsteczki o określonej wielkości (PM1, PM2,5 czy PM10). Obecnie w oczyszczaczach powietrza znajdziemy różnego rodzaju czujniki: pyłów zawieszonych, kurzu, alergenów, światła, zapachów, obecności człowieka. Najważniejszym z nich, w pełni wystarczającym do prawidłowego działania jest jednak czujnik PM2,5 (laserowy lub na podczerwień).

Restrykcyjny tryb auto

Nawet najdokładniejsze czujniki jakości powietrza i najsolidniej wykonane filtry na nic się zdadzą, jeżeli oczyszczacz nie będzie potrafił odpowiednio zinterpretować pomiarów z sensorów. Tryb automatyczny idealnie oddaje główne założenie oczyszczacza powietrza – cichego urządzenia, które będzie na stało straży czystości powietrza, nie angażując przy tym jego użytkowników. Właściwie skonfigurowany tryb auto odpowiednio zwiększy wydajność oczyszczania, gdy poziom zanieczyszczeń przekroczy dopuszczalne normy i obniży, gdy sytuacja się uspokoi. Przykładem urządzeń słynących z restrykcyjnego podejścia do smogu są oczyszczacze marki Klarta, które są też jednymi z najbardziej opłacalnych oczyszczaczy powietrza.

Opłacalny oczyszczacz powietrza – jaki wybrać?

Synonimem opłacalności w przypadku większości urządzeń będzie ich atrakcyjna relacja ceny do jakości. W przypadku oczyszczaczy powietrza może być to relacja ceny do wydajności oczyszczania (wyrażanej za pomocą współczynnika CADR) lub oferowanych funkcji.

oczyszczacze 2

Klarta Forste 3 oraz Klarta Stor charakteryzują się wysoką wydajnością oczyszczania, pozostając przy tym niedrogimi i energooszczędnymi urządzeniami. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych, bezszczotkowych silników inżynierom udało się uzyskać wysokie przepływy powietrza, przy jednoczesnym zachowaniu cichej i energooszczędnej pracy.

Możliwość wyboru spośród kilku ustawień prędkości i trybów pracy pozwala dopasować intensywność oczyszczania do aktualnych zajęć domowników. Warto wspomnieć również o tzw. „trybie nocnym” (zwanym też „sleep”), w którym urządzenie pracuje wolniej i ciszej, co jest szczególnie przydatne w momentach skupienia lub wypoczynku. Więcej o funkcjach poszczególnych oczyszczaczy przeczytasz w sklepie Klarta.pl.

Oczyszczacz powietrza – ile kosztuje?

W zależności od oferowanej wydajności oczyszczania, posiadanych funkcji, zastosowanych technologii oraz renomy producenta, ceny oczyszczaczy powietrza mogą wynosić od 300 do nawet 8000 zł. Warto mieć jednak na uwadze, iż bardzo drogie sprzęty są z reguły przeznaczony do ogromnych powierzchni lub specjalistycznego użytku.

Planując budżet na zakup urządzenia, należy wziąć pod uwagę koszty eksploatacji. W przypadku oczyszczaczy powietrza będzie to głównie koszt regularnej wymiany filtrów. Filtry do oczyszczaczy powietrza Klarta dostępne są pojedynczo lub w zestawie na stronie producenta. W celu zapewnienia maksymalnej skuteczności, najlepiej wymieniać je co roku. Z racji, iż większość oczyszczaczy powietrza to urządzenia bardzo energooszczędne, pobierające średnio ok. 20-60 W prądu, zużycie energii nie będzie obciążeniem dla domowego budżetu.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Dis
9 listopada 2020 12:49

Fajny artykuł reklamowy. Jakie to typowe – usuwać skutki zamiast przyczyny. Syf w powietrzu jest głównie ze spalania węgla, którego wydobycie jest już od dawna nierentowne, dopłacamy do tego. Zamknąć w cholerę te kopalnie i spalarnie węgla. Zastąpić wszystko odnawialnymi źródłami energii. Dostosować przepisy emisyjności do tych obowiązujących w Europie. No i przede wszystkim pozbyć się PiSu, bo to oni promują trucie środowiska.

Polecane