4.6 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Minister zdrowia: będzie pilotaż opieki domowej nad pacjentem z COVID-19 z użyciem pulsoksymetru

WiadomościMinister zdrowia: będzie pilotaż opieki domowej nad pacjentem z COVID-19 z użyciem...

W Małopolsce będziemy testowali system opieki domowej nad pacjentem covidowym z użyciem pulsoksymetru; będziemy to rozwiązanie chcieli rozszerzyć na cały kraj – powiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia powiedział na konferencji prasowej we wtorek, że obok systemu izolatoriów rząd chce wprowadzić system opieki domowej nad pacjentami covidowymi. Poinformował, że w Małopolsce zostanie przeprowadzony pilotaż wykorzystania w tym celu pulsoksymetru. Jak mówił, urządzenie to „razem z telefonem z odpowiednią aplikacją będzie zestawem pozwalającym na prowadzenie opieki nad pacjentem”.

Niedzielski zaznaczył, że pulsoksymetr mierzy poziom natlenienia krwi, który „jest podstawowym parametrem pozwalającym określić, czy pacjent znajduje się w stanie zagrożenia, czy wymaga interwencji”.

„Istotą użycia tego narzędzia jest monitorowanie pacjenta, żeby w odpowiednim momencie wychwycić chwilę, kiedy pacjent potrzebuje już nie opieki domowej, ale opieki o bardziej intensywnym charakterze” – powiedział Niedzielski.

„W Małopolsce będziemy testowali to rozwiązanie. Do Małopolski już trafiło 1500 pulsoksymetrów, one będą dystrybułowane poprzez Pocztę Polską do osób (z dodatnim wynikiem na obecność koronawirusa) wskazywanych przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej” – powiedział szef MZ.

Zaznaczył, że po przeprowadzeniu pilotażu w Małopolsce rząd chce to rozwiązanie rozszerzyć na cały kraj. Jak mówił, dane z pulsoksymetrów i aplikacji będą przesyłane poprzez telefon do centrum monitorowania, które powstanie „być może centralnie”, w którym będzie zespół złożony z lekarza i personelu pomocniczego.

„W przypadku odchylenia odczytu z tego urządzenia – a będziemy prosili, aby te odczyty były robione co trzy godziny – można było reagować, skontaktować się z pacjentem, potwierdzić ryzyko, które jest sygnalizowane elektronicznie i oczywiście wprowadzić takiego pacjenta do systemu lecznictwa covidowego” – powiedział Niedzielski.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane