12 C
Olsztyn
piątek, 26 kwietnia, 2024
reklama

W Olsztynie powstało izolatorium na 240 miejsc

WiadomościW Olsztynie powstało izolatorium na 240 miejsc

W Olsztynie powstało we wtorek izolatorium dla osób zakażonych koronawirusem na 240 miejsc – podały służby wojewody warmińsko-mazurskiego. Przebywający w tym miejscu będą mieli zapewnioną opiekę medyczną i posiłki, a koszty ich pobytu pokryje NFZ.

reklama

Rzecznik wojewody Krzysztof Guzek poinformował, że nowe izolatorium powstało w domu studenckim nr 11 przy ul. Żołnierskiej w Olsztynie. Jest przewidziane na 240 miejsc, przeznaczonych przede wszystkim dla osób dorosłych, ale w razie potrzeby mogą z niego korzystać również rodziny z dziećmi. Opieki nad izolatorium podjął się Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie.

Według służb wojewody jest to drugie w regionie izolatorium, obok hotelu Promenada w Ostródzie, który dysponuje 52 miejscami.

reklama

“Dotychczas w naszym województwie nie brakuje wolnych miejsc w izolatorium, ale chodzi o stworzenie pewnego buforu bezpieczeństwa. Ma być to zabezpieczenie, w razie gdyby wzrastała liczba chorych, którzy nie wymagają hospitalizacji, a którzy nie mogą czy nie chcą przebywać w domu” – wyjaśnił.

Izolatoria to miejsca, gdzie przebywać mają osoby, u których stwierdzono chorobę COVID-19, a nie mogą poddać się izolacji w warunkach domowych. Mają one lekkie objawy i nie wymagają hospitalizacji. Wcześniej do izolatorium mogli być też kierowani pacjenci podejrzani o zakażenie, czekający na wynik testu diagnostycznego w kierunku obecności wirusa SARS-CoV-2. Od września do izolatorium pacjenta może skierować również lekarz rodzinny, oprócz lekarza chorób zakaźnych lub innej specjalności, który sprawuje opiekę nad pacjentem. W przypadku pacjentów z objawami klinicznymi, czyli gorączką, kaszlem, dusznościami lub utratą węchu i smaku, izolacja kończy się po trzech dniach bez gorączki oraz bez objawów infekcji ze strony układu oddechowego, lecz nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia tych objawów. Pacjenci z osłabionym układem immunologicznym w izolacji mogą pozostawać 20 dni. O przedłużeniu izolacji lub jej zakończeniu decyduje lekarz szpitala, pod opieką którego pozostają osoby w izolatorium.

Pacjenci w izolatoriach mają zapewnioną opiekę medyczną i posiłki, a koszty ich pobytu pokrywa NFZ ze środków funduszu przeciwdziałania COVID-19. W izolatoria przekształcane są m.in. sanatoria, hotele czy akademiki lub budynki przyszpitalne.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia