fbpx
-0 C
Olsztyn
środa, 7 grudnia, 2022
reklama

Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

WiadomościDni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Blisko 64 lata temu 12 tysięcy mieszkańców Olsztyna, protestowała przeciwko sowieckiej agresji na niepodległe Węgry. Była to największa w Polsce i w całej Europie manifestacja poparcia dla narodu węgierskiego.

Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej
Autor zdjęcia: Starostwo Powiatowe

Pod tablicą na olsztyńskim starostwie powiatowym, która upamiętnia manifestację poparcia powstańców węgierskich przez studentów i mieszkańców Olsztyna w 1956 r., złożone zostały kwiaty.

W uroczystości wzięli udział m.in. Andrzej Abako – starosta olsztyński, Szczepan Worobiej – prezes Stowarzyszenia Historycznego im. Stefana Roweckiego „Grota”, Bożenna Ulewicz – doradca wojewody warmińsko-mazurskiego, a także goście specjalni: Pál Attila Illés – I radca i zastępca Ambasador Węgier w Polsce, Konsul Węgierski w Gdańsku, a także Gábor Lagzi – dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie.

– Wspólnie ze Stowarzyszeniem Historycznym planowaliśmy duże obchody Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Powiecie Olsztyńskim. W związku z sytuacją epidemiczną musieliśmy jednak znacznie ograniczyć te plany. Mimo trudnej sytuacji cały czas sercem jesteśmy z naszymi przyjaciółmi Węgrami, pamiętamy o wspólnej historii i podobnych celach. Dziękujemy też przedstawicielom Ambasady Węgier, że zdecydowali się przyjechać i wziąć udział w uroczystościach, mimo tego, że są one znacznie skromniejsze niż byśmy chcieli – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński.

Wojewódzkie obchody Święta Niepodległości przy Pomniku Wolności Ojczyzny
Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej
Autor zdjęcia: Starostwo Powiatowe
Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej
Autor zdjęcia: Starostwo Powiatowe

 

reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze